"Jeśli chcesz zobaczyć, jakie jest społeczeństwo, to posłuchaj, co grają"

[object Object]
Wojtek Mazolewski: wolność jest czymś, o co trzeba walczyć cały czastvn24
wideo 2/35

Bardzo się boję o ten kraj - mówi o Polsce John Porter w rozmowie z tvn24.pl. - Nie widzę, jak może udać się wrócić do tego, co było wcześniej. Przeżyłem tutaj wszystko, nawet stan wojenny, i widziałem, jak silnie Polacy potrafią walczyć o wolność - podkreśla. - Za każdym razem apeluję i przypominam, że wolność – trochę jak miłość – jest czymś, o co trzeba walczyć cały czas. Nie jest dana raz na zawsze - dodaje Wojtek Mazolewski.

John Porter i Wojtek Mazolewski wydali niedawno swoją pierwszą wspólną płytę "Philosophia". W rozmowie z tvn24.pl opowiedzieli o karmicznej relacji, twórczości ponad podziałami, a także o Polsce.

Estera Prugar: Jeden z Was urodził się w 1976 roku, czyli wtedy, gdy drugi przyjechał po raz pierwszy do Polski.

Wojtek Mazolewski: Myślę, że byłem kolegą Johna, zanim tu przyjechał.

John Porter: W poprzednim życiu!

Wojtek Mazolewski: I kiedy tu przyjechał, to postanowiłem tutaj się odrodzić. Po prostu podczas którejś imprezy w Londynie na początku lat 70. musiałem przesadzić i wydarzył się wypadek, po którym odszedłem z tego świata, ale szybko wróciłem i musieliśmy się z Johnem ponownie odnaleźć.

John Porter: Bardzo silna karma.

Poczuliście to od razu, kiedy spotkaliście się już w Polsce?

John Porter: Karma nie zna czegoś takiego jak czas. Nie jest przez niego ograniczana. Zawsze wiedzieliśmy, że jesteśmy połączeni, przede wszystkim muzycznie.

Wojtek Mazolewski: Mamy silne związki, a połączyła nas muzyka. Kiedy gramy razem, czujemy głębię i przyjaźń, a różnice przestają mieć znaczenie. Wydaje mi się, że po raz kolejny przełamujemy wszelkie stereotypy, pokazując, że muzyka nie ma granic. Wszystko się może zdarzyć i mam nadzieję, że słuchający naszej płyty będą to czuć.

Można też poczuć pewien mrok. W warstwie lirycznej nawet miłość jest mroczna.

John Porter: Miłość bywa mroczna. Ale tak, zgadzam się, że jest dość mrocznie i poruszamy tematy, o których niekoniecznie na co dzień chcemy mówić. Każdy z nas ma w sobie jakieś czarne miejsce i my je pokazujemy. W pewnym sensie tłumaczenie emocji jest częścią naszej pracy.

Chcemy słuchać o tym, co jest ciemne?

John Porter: Myślę, że tak, bo to jest dużo ciekawsze. Stary przykład: kiedy facet chodzi na imprezy i wszystkie kobiety mówią, żeby trzymać się od niego z daleka, to jakoś i tak wszystkie do niego lgną. Taka jest nasza natura, szukamy czegoś głębszego niż codzienny banał. Bywa, że jest to niemiłe, ale niekoniecznie mroczne. Nie zawsze.

Mówienie o tych mroczniejszych strefach jest łatwe?

Wojtek Mazolewski: Ja bym powiedział, że ta płyta jest refleksyjna. Potrafimy sięgnąć po różne rzeczy, które nam się zdarzają i o których czasami – tak jak wspomniał John – nie chcemy mówić, a nawet myśleć. Natomiast muzycznie płyta jest bardzo żywa i jest kontrapunktem dla warstwy lirycznej. Dźwięki są pozytywne i zwiastują nadzieję. Energia, siła i moc życia wygrywają w tym wszystkim. Opowiadamy o tym, że życie jest takie, jakie jest i każdy z nas szuka sposobu na to, aby sobie z nim poradzić. Staramy się dzielić własnymi doświadczeniami, pisząc piosenki. Posłuchaj siebie tego, co czujesz, przestań patrzeć na innych i na to, ile dostałeś "lajków", bo nie to sprawi, że będziesz szczęśliwy.

John Porter: Życie jest mroczne. Wystarczy spojrzeć na to, że seryjnymi mordercami bywają ludzie, którzy wydają się być najbardziej normalnymi. Dlatego tak trudno ich znaleźć. Taka jest prawda, bywają tak zwyczajni, że nikomu nie przyjdzie do głowy, że mogą robić potworne rzeczy.

Wojtek Mazolewski: Rzeczywistość potrafi być złudna. Nie zawsze jest tak, jak nam się wydaje.

Różnice w wieku i pochodzeniu mają znaczenie przy wspólnym tworzeniu? Muzyka ma granice, które da się wyczuć czy po prostu płynie między ludźmi?

Wojtek Mazolewski: Użyłaś ciekawych słów – granice i różnice. Dla nas jedno i drugie nie istnieje. Muzyka jest przestrzenią, która stanowi najlepszy przykład na to, że granice mogą w ogóle przestać istnieć. Pozbycie się tego złudnego wyobrażenia o nich od razu daje mnóstwo możliwości. Muzyka to wolność. Różnice istnieją i to jest wspaniałe, że jesteśmy inni. Ważne jest, by zrozumieć, że one nie muszą nas od siebie oddalać, ale mogą inspirować. W Polsce jest taka narracja, że inności trzeba się bać, bo ktoś zabierze nam pracę albo porysuje nam samochód, ale to nie jest prawda. Różnice istnieją po to, abyśmy się rozwijali, mają nas uczyć.

Muzyka ma realny wpływ na zmiany w ludziach?

Wojtek Mazolewski: Chciałbym, żeby tak było i bardzo mocno wierzę w jej siłę, dlatego cały czas robię to, co robię z pełnym oddaniem. Czuję, że to jest najlepsze, co mogę z siebie w życiu dać. Dowodem na to, że zachodzą zmiany w ludziach i społeczeństwie, na które wpływ miała muzyka, są na pewno lata 60. i 70. Artyści byli głosem wolności, tolerancji, antyrasizmu, równouprawnienia i tak dalej.

John Porter: W latach 60. to Paryż był centrum kultury i sztuki, i nagle – po The Beatles – wszystko zaczęło przenosić się do Londynu. Działo się coś niesamowitego, co zmieniło wszystko. Rządzący się tego bali i dochodziło do sytuacji jak w roku 1968, nawet tu w Polsce. Muzyka jest mocna. Bardzo.

John Porter: bardzo się boję o ten kraj
John Porter: bardzo się boję o ten krajtvn24

Jak wspominasz swój przyjazd do Polski w połowie lat 70.?

John Porter: Przede wszystkim jestem widocznie nienormalny, bo jest coś takiego w moim charakterze, co sprawia, że zawsze idę w odwrotną stronę niż inni. Wszyscy chcieli stąd uciekać na Zachód, żeby zarobić i szukać lepszego życia, a ja przyjechałem do kraju, w którym nie za bardzo można było zarobić, a i życie było wtedy takie sobie. Ale absolutnie tego nie żałuję. Znalazłem tutaj coś, czego nie miałem na Zachodzie. Spotkałem pełnowartościowych ludzi, poznałem bohemę polskiej elity, wspaniałe osoby, jakich nie znałem w Londynie.

Jak w Twoich oczach Polska zmieniła się przez te lata?

John Porter: Zmieniła się wyraźnie. Ale dzisiaj bardzo się boję o ten kraj. Nie widzę, jak może udać się wrócić do tego, co było wcześniej. Przeżyłem tutaj wszystko, nawet stan wojenny i widziałem, jak silnie Polacy potrafią walczyć o wolność i oddać wszystko dla zmian. Teraz znaleźliśmy się w punkcie, w którym pojawia się pytanie: dokąd stąd pójdziemy? To jest dla mnie smutne, ale będziemy walczyć dalej, żeby było lepiej. Naszą bronią jest muzyka.

Wojtku, ty w czasie stanu wojennego byłeś dzieckiem.

Wojtek Mazolewski: Tak, pamiętam ZOMO na ulicy i zakupy na kartki. Moim zadaniem było zajmowanie kolejki w mięsnym, czasami o drugiej, czasami o czwartej w nocy. Stanie tak – szczególnie przed świętami – w śniegu do 11 rano nie jest zabawne. Hartowałem się wtedy, ale jednocześnie każda komórka mojego ciała mówiła mi, że to nie jest ok. Czułem totalną niezgodę i fałsz tej sytuacji. Chodziłem pod kościół Świętej Brygidy (w Gdańsku – red.) i rozrzucałem jakieś ulotki. Pisałem piosenki. Chciałem jakkolwiek uczestniczyć w obaleniu reżimu, który nas dręczył. W wieku ośmiu lat dołączyłem do punkowego zespołu, który mój brat założył z kolegami z liceum. Już wtedy włączyłem się do całej kontrkultury, chłonąłem ją i walczyłem na swój sposób o to, żebyśmy mieli normalny kraj, w którym możemy robić to, na co mamy ochotę.

W jaki sposób widzisz zmiany po 1989 roku, jak one wyglądają z Twojej perspektywy?

Wojtek Mazolewski: Bardzo się cieszyłem i nadal cieszę, że to się nam udało, ale za każdym razem apeluję i przypominam, że wolność – trochę jak miłość – jest czymś, o co trzeba walczyć cały czas. Nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać i ją pielęgnować, a do tego potrzebna jest świadomość. Nie tylko jednej osoby czy kolegów, ale całego społeczeństwa. Czasami się dziwię temu larum o efekty wyborów, skoro w szkołach uczymy młodych ludzi, że dostaną piątkę, jeśli wypowiedzą twierdzenie Pitagorasa bez jego zrozumienia. Politycznie również wybieramy ludzi za wizerunek albo za to, co obiecują, a nie rozumiemy ich działań i drugiego dna, bo w szkole uczyliśmy się na pamięć, a nie nauczyliśmy się myślenia i przygotowania do życia. Jesteśmy krajem młodej demokracji i musimy się nauczyć, co jest dla nas dobre.

Jaka jest rola muzyki dzisiaj, jakie jest jej miejsce?

John Porter: Myślę, że muzyka zawsze jest w dobrym miejscu dzięki temu, że inspiruje. Wiadomo, jest inna niż kiedyś, różne są trendy, ale dopóki ludzie tworzą, to znaczy, że jest dobrze. Oczywiście nie wszystko lubię, wiadomo. Wolę muzykę lat 70. czy 80., ale to kwestia wieku.

Wojtek Mazolewski: Muzyka to głos wolności. To także bycie razem i wspólne przeżywanie tego, co dobre i złe, wesel i pogrzebów. To pierwotny rytuał. Prawdziwa muzyka wynika z powołania i służy ludziom. Nie ma nic wspólnego z biznesem. Obojętnie, o jakim gatunku mówimy. Jeżeli tworzy się coś jedynie jako biznes, to jest to co najwyżej rozrywką. Ja oczekuję od muzyki czegoś więcej i taką chcę tworzyć.

John Porter: Muzyka jest też zawsze zwierciadłem tego, co się dzieje. Mówi się: jeśli chcesz zobaczyć, jakie jest społeczeństwo, to posłuchaj, co grają i czego słuchają. Taka jest prawda, czy nam się to podoba, czy nie.

Jakie jest polskie społeczeństwo?

Wojtek Mazolewski: Uczymy się wolności i demokracji. To nie jest łatwe, a demony przeszłości i złych doświadczeń chcą nas dalej straszyć. Musimy być silni i odważni jak dawniej. Jesteśmy w trudnym momencie. Ciekawie jest to obserwować i brać w tym udział. Od zawsze wierzyłem w ludzi i dalej wierzę. Cały czas widzę wokół siebie wspaniałych, kreatywnych ludzi. Polacy mają wiele talentów i jeszcze mają przed sobą dużo dobrego do zrobienia.

John Porter i Wojtek Mazolewski - płyta "Philosophia"Wydawnictwo Agora

Płyta "Philosophia" duetu Mazolewski/Porter miała premierę 29 maja 2019 roku.

Autor: Estera Prugar

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Poremba | Jacek Poremba

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP
Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jens Stoltenberg, były szef NATO, ostrzegł, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa i wojna handlowa mogą doprowadzić do powtórki z Wielkiego Kryzysu. - Tego typu historyczne porównania przypominają nam, o co toczy się gra i że zmierzamy w kierunku zupełnie nowego porządku świata - stwierdził w wywiadzie dla norweskiego Aftenposten.

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Źródło:
PAP

Liderka francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen została skazana za sprzeniewierzenie dużych sum pieniędzy. Warszawski sąd nie zgodził się na tymczasowy areszt dla Zbigniewa Ziobry. Z kolei na Litwie odnaleziono ciała trzech amerykańskich żołnierzy, którzy uczestniczyli w wypadku na poligonie w Podbrodziu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 1 kwietnia.

Wyrok dla Le Pen, decyzja w sprawie Ziobry, ciała żołnierzy odnalezione

Wyrok dla Le Pen, decyzja w sprawie Ziobry, ciała żołnierzy odnalezione

Źródło:
PAP

Siedemnaście samochodów marki Tesla spłonęło w salonie tej firmy w Rzymie w pożarze, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek - podała agencja Ansa. Śledczy nie wykluczają podpalenia.

Duży pożar w salonie Tesli

Duży pożar w salonie Tesli

Źródło:
PAP

46-letni obywatel Ukrainy zostanie deportowany - taka decyzja zapadła po serii niebezpiecznych sytuacji, które inicjował. Według ustaleń poznańskiej policji, mężczyzna zaczepiał przechodniów i nagabywał młode dziewczyny. Został zatrzymany po tym, jak zaatakował pałką teleskopową mężczyznę na ulicy.

Pobił przechodnia, zaczepiał młode dziewczyny. Wróci do swojego kraju

Pobił przechodnia, zaczepiał młode dziewczyny. Wróci do swojego kraju

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump ocenił, że wykluczenie Marine Le Pen z wyborów przypomina mu jego własne perypetie prawne w USA. Premier Włoch Giorgia Meloni, odnosząc się do wyroku wydanego przez sąd w Paryżu, oświadczyła, że "każdy, kto ma w sercu demokrację nie może się cieszyć". 

Trump i Meloni skomentowali wyrok dla Le Pen

Trump i Meloni skomentowali wyrok dla Le Pen

Źródło:
PAP

Władze Tajwanu poinformowały we wtorek rano o wykryciu 19 chińskich okrętów w ciągu ostatniej doby oraz rozmieszczeniu przez Chiny w pobliżu wyspy lotniskowca Shandong. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rozpoczęła w tym dniu zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe wokół Tajwanu z udziałem wszystkich rodzajów wojsk.

"Zbliżamy się". Chińczycy ćwiczą blokadę Tajwanu

"Zbliżamy się". Chińczycy ćwiczą blokadę Tajwanu

Źródło:
PAP

Na Litwie odnaleziono ciała trzech amerykańskich żołnierzy, którzy uczestniczyli w wypadku na poligonie w Podbrodziu. Raimundas Vaiksznora, naczelny dowódca Litewskich Sił Zbrojnych, przekazał, że trwają poszukiwania czwartego wojskowego. - Wykorzystywane są sonary wodne, używany jest dron ze sprzętem skanującym - wskazywał. Wcześniej w poniedziałek z bagna wyciągnięto pancernego herculesa - pojazd, którym żołnierze z USA się poruszali.

Nurkowie szukają czwartego żołnierza. Na miejscu są amerykańscy śledczy

Nurkowie szukają czwartego żołnierza. Na miejscu są amerykańscy śledczy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ulewny deszcz utrzymuje się we wtorek na Cykladach. Wystarczyły niecałe dwie godziny, by na popularnej wśród turystów wyspie Paros ulice zmieniły się w jeziora błota, w których dryfowały auta. Równie błyskawiczne ulewy zaprowadziły chaos na Mykonos. Na wyspach zamknięto szkoły, obowiązuje również zakaz ruchu pojazdów cywilnych.

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Aktualizacja:
Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, protothema.gr, tvnmeteo.pl

Biały Dom poinformował, że "podjęto kroki", aby zapewnić, że nie dojdzie więcej do sytuacji, w której wysocy rangą urzędnicy administracji Trumpa omawiają plany wojenne USA na komunikatorze Signal.

Skandal w Białym Domu. Rzeczniczka: sprawa jest zamknięta

Skandal w Białym Domu. Rzeczniczka: sprawa jest zamknięta

Źródło:
Reuters

Poseł mołdawskiego parlamentu Aleksander Niesterowski, skazany na karę więzienia za nielegalne finansowanie partii i korupcję, został przewieziony do niekontrolowanego przez rząd w Kiszyniowie Naddniestrza samochodem należącym do ambasady Rosji - poinformował w poniedziałek szef wywiadu Mołdawii Alexandru Musteata.

Rosyjska ambasada i tajemnicze auto. Tak poseł uciekał z kraju

Rosyjska ambasada i tajemnicze auto. Tak poseł uciekał z kraju

Źródło:
PAP

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Przywódczyni francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen oświadczyła w poniedziałek, że sąd wydał "decyzję polityczną", orzekając wobec niej pięcioletni zakaz ubiegania się o funkcje publiczne. - Doszło do naruszenia zasad państwa prawa - oceniła. Zadeklarowała, że nie wycofa się z życia politycznego.

Deklaracja Marine Le Pen po decyzji sądu

Deklaracja Marine Le Pen po decyzji sądu

Źródło:
PAP

Kanadyjskie sklepy rezygnują z zamawiania amerykańskich towarów, na popularności zyskuje jednocześnie akcja "Kupuj kanadyjskie" - informuje Reuters. Ma to związek z wcześniejszymi deklaracjami prezydenta Donalda Trumpa dotyczącymi przyłączenia północnego sąsiada do USA oraz cłami na produkty importowane z Kanady.

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Źródło:
Reuters

Po wypadku na autostradzie A2 został wstrzymany ruch na jezdni w kierunku Niemiec. Do zdarzenia doszło kilka kilometrów od granicy w Świecku. Jedna osoba została ranna - poinformował oficer dyżurny lubuskiej PSP.

Utrudnienia na A2. Wstrzymany ruch w kierunku granicy

Utrudnienia na A2. Wstrzymany ruch w kierunku granicy

Źródło:
PAP, TVN24

- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Źródło:
TVN24

Władimir Putin podpisał dekret o wiosennym poborze obywateli Rosji do służby wojskowej. Niezależny rosyjski portal Meduza podał, że armię ma zasilić 160 tysięcy poborowych. To największy pobór od wybuchu pełnosalowej wojny w Ukrainie.

Rosja powiększa armię. Największy pobór od lat

Rosja powiększa armię. Największy pobór od lat

Źródło:
PAP, Meduza

Donald Tusk opublikował nagranie, na którym zwrócił się do prezydenta USA Donalda Trumpa. "Współpraca jest zawsze lepsza niż konfrontacja" - napisał i powiedział premier, prosząc o to, by Trump przemyślał jeszcze kwestię wprowadzenia ceł na "najbliższych sojuszników". W dołączonym nagraniu powiedział, że dla Polaków "przyjaźń, sojusz, nasza wzajemna lojalność nie jest abstrakcją".

Tusk z wiadomością do Trumpa

Tusk z wiadomością do Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

19-letni kierowca, który w Chełmie pijany wypadł z drogi, uderzył w ogrodzenie i dachował, usłyszał zarzuty. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie. 19-latek odpowie za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, w której zginęło dwóch 18-latków. Łącznie autem, zarejestrowanym na pięć osób, jechało dziesięć - w wieku od 16 do 19 lat.

Dziesięć osób w aucie, dwie nie żyją. 19-latek z zarzutami i w areszcie

Dziesięć osób w aucie, dwie nie żyją. 19-latek z zarzutami i w areszcie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami kilka dni słonecznej i ciepłej pogody. Jak poinformowali nasi eksperci, do dużej zmiany ma dojść pod koniec tygodnia.

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Elon Musk przekazał dwojgu wyborców z Wisconsin czeki o wartości miliona dolarów każdy tuż przed wyborami do stanowego Sądu Najwyższego. Wybory te uważane są za wyjątkowo ważne, ponieważ mogą dać w sądzie większość sędziom popieranym przez republikanów. Zdaniem prokuratora generalnego Wisconsin rozdawanie pieniędzy przez Muska jest złamaniem prawa, biznesmen dopiera jednak te zarzuty.

Musk rozdaje czeki na milion dolarów przed wyborami, które śledzą całe USA

Musk rozdaje czeki na milion dolarów przed wyborami, które śledzą całe USA

Źródło:
ABC News, CBS News, Reuters, The Guardian

Premier Donald Tusk w poniedziałek wziął udział w uroczystości podpisania międzyrządowej umowy ze Stanami Zjednoczonymi na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot. - Dla nas kwestia sojuszy, bezpieczeństwa, współpracy polsko-amerykańskiej, stabilności NATO - to wszystko nie jest abstrakcja, dla nas to są sprawy ważne - mówił w bazie wojskowej w Sochaczewie szef rządu.

Umowa z Amerykanami. "Niech polska lojalność będzie przykładem"

Umowa z Amerykanami. "Niech polska lojalność będzie przykładem"

Źródło:
PAP

Wynagrodzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego wzrosło w 2024 roku o 4,1 procent do poziomu niemal 1,4 miliona złotych - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej banku centralnego.

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano zmarł postrzelony 9-latek z Prusic (woj. dolnośląskie). To kolejna ofiara rodzinnej tragedii. Według ustaleń śledczych, 51-letni funkcjonariusz Służby Więziennej po kłótni z żoną oddał strzały do swojej teściowej, córki oraz syna. Kobieta i dziewczynka zginęły na miejscu, chłopca przewieziono do szpitala.

Rodzinna tragedia w Prusicach. Zmarł dziewięciolatek postrzelony przez ojca

Rodzinna tragedia w Prusicach. Zmarł dziewięciolatek postrzelony przez ojca

Źródło:
TVN24, PAP

- Niestety, to, że Ukraina zgodziła się na bezwarunkowe zawieszenie broni, nie spotkało się z pozytywną odpowiedzią po drugiej stronie. Uważamy, że powinna być jakaś data, do której negocjujemy z Rosją zawieszenie broni - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z przedstawicielami Wielkiej Piątki i innych państw, na którym mówiono o rosyjskiej agresji.

Nie chcą "czekać, aż Putin przestanie chcieć zabijać"

Nie chcą "czekać, aż Putin przestanie chcieć zabijać"

Źródło:
TVN24, PAP

- Nie chodzi o to, ile czasu potrzebujemy, ale ile czasu da nam Putin na przygotowanie się. A im szybciej się przygotujemy, tym lepiej - ocenia w rozmowie z BBC inspektor generalny Bundeswehry. Jak zauważa brytyjska stacja, wojna w Ukrainie wywołała zwrot w myśleniu o obronności w Niemczech, który właśnie przyspiesza po zmianie władzy w USA.

BBC: Niemcy zdecydowały szykować się na wojnę

BBC: Niemcy zdecydowały szykować się na wojnę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Małżeństwo, które mieszka w pobliżu przyszkolnego orlika w Puławach (Lubelskie), skarżyło się na hałasy. Uzyskało sądowy zakaz korzystania z boiska po lekcjach przez wszystkich, którzy nie są uczniami szkoły. Miasto po tym, jak wybudowało ekrany akustyczne, ponownie pozwoliło na korzystanie z orlika również po lekcjach. Jako że zakaz nie został jednak formalnie uchylony, sąd nałożył na miasto pięć tysięcy złotych grzywny. Prezydent nie zamierza płacić. W poniedziałek, 7 kwietnia, stawi się więc w zakładzie karnym, żeby odbyć pięć dni aresztu. Mają też przyjść popierający go mieszkańcy.  

Prezydent idzie do aresztu. Za hałas na szkolnym boisku. "Moja odsiadka to symbol" 

Prezydent idzie do aresztu. Za hałas na szkolnym boisku. "Moja odsiadka to symbol" 

Źródło:
tvn24.pl

Cztery osoby zostały wylegitymowane i pouczone o swoich prawach - informuje policja w Sanoku pytana o interwencję podczas spotkania wyborczego Karola Nawrockiego. W jego trakcie doszło do szarpaniny po tym, jak jeden z uczestników wydarzenia pokazał baner z napisem: "ps. Batyr kandydat wszystkich bandytów".

Szarpanina i wyzwiska po pokazaniu transparentu z "Batyrem". Policja: nikt nie został zatrzymany

Szarpanina i wyzwiska po pokazaniu transparentu z "Batyrem". Policja: nikt nie został zatrzymany

Źródło:
tvn24.pl

Audyty i kontrole wykazały, że działania zarządcze prowadzone od stycznia 2016 do lutego 2024 roku miały wygenerować miliardowe straty - poinformował w poniedziałek Orlen. Koncern przekazał, że w związku z tym skierowano kolejne zawiadomienia do prokuratury.

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

Źródło:
PAP

W amerykańskim i europejskim modelu widać dwie fale zimna, które mają nawiedzić Polskę w pierwszej połowie kwietnia. O tym, jak mocne i długie będzie ochłodzenie, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prawda? "Rośnie grono ludzi, którzy nie są nią zainteresowani"

Prawda? "Rośnie grono ludzi, którzy nie są nią zainteresowani"

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Źródło:
tvn24.pl
Premium