Kultura i styl

Kultura i styl

Międzynarodowa Nagroda Bookera po raz pierwszy dla arabskiej książki

Omańska pisarka Jokha al-Harthi została laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera za powieść "Celestial Bodies" - ogłoszono we wtorek w Londynie. Na krótkiej liście nominowanych była też zeszłoroczna laureatka nagrody, Olga Tokarczuk z powieścią "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Nie żyje córka muzyka Slipknot. Miała 22 lata

Współtwórca i perkusista amerykańskiej grupy Slipknot Michael Shawn Crahan, znany pod pseudonimem Clown, poinformował w mediach społecznościowych o śmierci swojej córki, Gabrielle. Dziewczyna miała 22 lata.

"Powrót do natury". Księżna Kate zaprojektowała ogród

Księżna Kate zaprojektowała ogród na londyńską wystawę Chelsea Flower Show. - To naturalna, naprawdę ekscytująca przestrzeń zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych - powiedziała o swoim dziele. Ogród ma ukazywać dzikość i symbolizować powrót do natury.

"Żywa legenda kina". Alain Delon odebrał Honorową Złotą Palmę

Francuski aktor, producent, reżyser i scenarzysta Alain Delon odebrał Honorową Złotą Palmę za całokształt twórczości. Nagrodę wręczono podczas uroczystości zorganizowanej w Salle Debussy w trakcie 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W uzasadnieniu przyznania Delonowi nagrody stwierdzono, że jest on "wielką, żywą legendą i globalną ikoną kina".

Cannes ma już faworyta. "Ból i blask" Pedro Almodovara uwiódł publiczność

Od początku był to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów głównego konkursu w Cannes. I tych oczekiwań nie zawiódł. "Ból i blask", nakręcony po trzyletniej przerwie autobiograficzny obraz Pedro Almodovara z Antonio Banderasem w roli głównej, okrzyknięty został po premierze arcydziełem. Jeszcze przed półmetkiem festiwal ma faworyta, który przoduje we wszystkich rankingach.

"Nagrody to światełko, które świeci, kiedy człowiek ma rozterki, że pisanie nie ma sensu"

We Wrocławiu odbywała się czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, którego punktem kulminacyjnym było wręczenie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. - Nagrody to jest zawsze zielone światełko, które świeci w chwilach, kiedy człowiek ma rozterki, że pisanie nie ma sensu, że to już jest koniec - mówiła w specjalnym trzysetnym odcinku "Xięgarni" na żywo Ewa Lipska, która doceniona została Nagrodą Silesius za całokształt twórczości.

"Twoje memy to twoje dziedzictwo". Internauci żegnają Grumpy Cat

Jesteśmy niewyobrażalnie załamani, ogłaszając utratę naszej Zrzędliwej Kocicy Grumpy Cat - poinformowali w mediach społecznościowych jej opiekunowie. 7-letnia kotka zyskała ogromną popularność dzięki naburmuszonej minie sprawiającej wrażenie, że jest wiecznie niezadowolona.

"Kobiety potrafią być nieuprzejme na własny sposób"

Mam wrażenie, że każda kobieta w swoim życiu doświadczyła nękania czy wykorzystywania. Byłam nękana przez mężczyzn, ale również przez kobiety. W pewnym momencie ta kwestia nie dotyczy tylko płci, ale wynika z posiadanej władzy. Nieuczciwej władzy - mówi aktorka, laureatka Oscara Marcia Gay Harden w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną, tvn24.pl.

Menedżer Britney Spears: możliwe, że nie wróci na scenę

Pozwólmy jej przez chwilę być zwykłym człowiekiem - apeluje menedżer Britney Spears. Dodaje, że w najbliższym czasie artystka nie wróci na scenę i ma wątpliwości, czy kiedykolwiek będzie w stanie to zrobić. - Dawała z siebie bardzo wiele. Dajmy jej czas - podkreśla.

Paryż świętuje 130. urodziny "Żelaznej Damy"

Paryska wieża Eiffla obchodzi swoje 130. urodziny. Jedna z najbardziej charakterystycznych konstrukcji świata została oddana do użytku publicznego w 1889 roku. Z tej okazji zorganizowano specjalny pokaz świateł.

"Królik" sprzedany za rekordową cenę 

Rzeźba jednego z najciekawszych amerykańskich artystów Jeffa Koonsa "Królik" została w środę sprzedana na aukcji w Nowym Jorku za 91,1 mln dolarów. Jest to nowy rekord ceny uzyskanej kiedykolwiek na aukcji za dzieło żyjącego artysty.

Dziennikarze "Superwizjera" i tvn24.pl nagrodzeni w Hamburgu

Dziennikarze "Superwizjera" TVN z prestiżowymi europejskimi nagrodami. Jakub Stachowiak i Patryk Szczepaniak na World Media Festival w Hamburgu odebrali statuetki za reportaż "Czarny rynek bursztynu" opowiadający o przemycie i nielegalnym handlu bursztynem. Międzynarodowe jury doceniło także dziennikarza tvn24.pl Szymona Jadczaka, autora głośnego materiału "Superwizjera" "Piłka nożna i gangsterzy". Wyróżniono też dokument TVN Style "Prasowanie piersi".

Media: powstanie film o atakach na nowozelandzkie meczety

Producent, naukowiec Uniwersytetu Cambridge i telewizyjny kaznodzieja muzułmański Moez Masoud wyprodukuje i wyreżyseruje film "Hello Brother" opowiadający o atakach terrorystycznych na dwa meczety w nowozelandzkim mieście Christchurch. Informację o tym podał magazyn "Variety".

Miesiąc po operacji Mick Jagger znów w formie

Kilka tygodni po operacji serca frontman The Rolling Stones wraca do formy. Mick Jagger opublikował wideo z sali prób, na którym widać, jak tańczy, przygotowując się do występów. Na początku kwietnia artysta przeszedł operację serca.

"Tam nie pada żadne moje słowo". Majdanek w komiksie

Po wizycie w obozie na Majdanku wiedział, że musi go narysować. W dziesięć miesięcy stworzył komiks o więźniach. Kolejne lata spędził na wybieraniu historii, które tam umieścił. Wszystko, co tam jest to relacje tych, którzy przeżyli - mówi Paweł Piechnik. "Chleb wolnościowy" to coś, co może przemówić do najmłodszych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Zombie na otwarcie, Pawlikowski w jury. Startuje 72. festiwal filmowy w Cannes

14 maja rozpoczął się 72. festiwal filmowy w Cannes. Wśród 21 filmów startujących w głównym konkursie zabrakło polskiego tytułu, za to jednym z jurorów oceniających je jest Paweł Pawlikowski. Pracom przewodniczy meksykański laureat Oscarów Alejandro Gonzalez Inarritu. W konkursie wielkie nazwiska jak Almodovar, Loach, Tarantino czy Dolan. Festiwal otworzy wieczorem ubiegająca się o Złotą Palmę komedia Jima Jarmuscha "The Dead Don't Die". Impreza potrwa do 25 maja.

Jacht I love Poland uszkodzony. Polska Fundacja Narodowa zabiera głos

Mający promować Polskę jacht Polskiej Fundacji Narodowej ma złamany maszt i uszkodzoną burtę. W oczekiwaniu na naprawę cumuje w porcie w amerykańskim stanie Rhode Island. "Obecnie trwa okuwanie nowego masztu, jacht przygotowywany jest do wyjęcia z wody w celu kosmetycznej naprawy prawej burty" - czytamy w oświadczeniu Polskiej Fundacji Narodowej.