Kultura i styl

Kultura i styl

O losie Notre Dame przesądziło "15-30 minut"

W poniedziałek przed godziną 19 paryska straż pożarna otrzymała zgłoszenie o płomieniu, który pojawił się na dachu katedry Notre Dame. W kilka godzin ogień opanował już większość budynku, wywołując obawy o to, czy średniowieczna konstrukcja wytrzyma. Co wiemy o przebiegu pożaru, który strawił symbol Francji?

Macron: odbudujemy Notre Dame w pięć lat

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek, że paryska katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Pożar, który wybuchł w świątyni, doprowadził do zawalenia się iglicy i dachu; struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

Walczyli o każdy centymetr katedry. Nowe nagranie z akcji strażaków

Około 400 strażaków przez wiele godzin walczyło z płomieniami, które ogarnęły w poniedziałek katedrę Notre Dame. Zawaliła się iglica i dach świątyni, udało im się jednak ocalić główną strukturę budowli, a także część najcenniejszych trzymanych w niej relikwii. We wtorek paryska straż pożarna opublikowała nagranie z tej dramatycznej akcji.

Tak wygląda wnętrze Notre Dame po pożarze

W poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame zniszczeniu uległ dach, iglica oraz część stropu. Uszkodzone zostało też drewniane wnętrze. Na zdjęciach ze środka katedry widać skalę katastrofy.

Dzieła sztuki z Notre Dame zostaną przeniesione do Luwru

Dzieła sztuki i cenne przedmioty ocalone z poniedziałkowego pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame zostaną przeniesione do pobliskiego muzeum w Luwrze - zapowiedział we wtorek minister kultury Francji Franck Riester. Dodał, że obrazów z katedry raczej nie uszkodził ogień, a dym.

"Katedra płakała łzami palących się witraży, topiącego się szkła"

Na pewno są straty większe, niż nam się wydaje - ocenił we "Wstajesz i wiesz" doktor Mariusz Klarecki, historyk sztuki z Zamku Królewskiego w Warszawie, oceniając ogrom pożaru katedry Notre Dame w Paryżu. Mówił w TVN24, że "wielu elementów utraconych nie da się odtworzyć". - Katedra płakała łzami palących się witraży, topiącego się szkła - dodał. Piaskowiec, z którego wykonana jest konstrukcja i wysokie temperatury to "bardzo złe połączenie" - ocenił profesor Krzysztof Moraczewski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Amerykańskie dzienniki z nagrodą Pulitzera

Dwa wielkie amerykańskie dzienniki "The Wall Street Journal" i "The New York Times" otrzymały nagrody Pulitzera za materiały poświęcone prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi.

Konstrukcja Notre Dame "ocalona od całkowitego zniszczenia"

Jeden z symboli Paryża, katedra Notre Dame, w poniedziałek wieczorem stanęła w ogniu. Strażacy przez wiele godzin walczyli z pożarem. Początkowo wydawało się, że nie uda się ocalić świątyni - runęła iglica, spłonął dach. Po godzinie 23 szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet poinformował, że "można uznać, iż główna struktura świątyni została uratowana". Gwałtowny pożar został opanowany przed godziną 4 nad ranem we wtorek. Prezydent Francji zapowiedział odbudowanie katedry.

Pieśń i modlitwa. Paryżanie patrzyli, jak płonie symbol ich miasta

Symbol Paryża i jedno z najważniejszych miejsc dla francuskich katolików, katedra Notre Dame, stanęła w poniedziałek w płomieniach. Tysiące zrozpaczonych paryżan przyglądało się, jak średniowieczną świątynie spowijają kłęby dymu. Wierni w tłumie odśpiewali wspólnie "Zdrowaś Maryjo" (Je vous salue). Metropolita Paryża Michel Aupetit wezwał natomiast, by na znak solidarności w paryskich kościołach rozbrzmiały dzwony.

"Wszyscy jesteśmy dzisiaj z Paryżem"

"Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Notre Dame należy do całej ludzkości" - podkreślił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

"Zobaczyłem potworny obraz"

Spłonął paryski symbol, katedra Notre Dame. Przed świątynią jeszcze podczas akcji ratunkowej gromadziły się setki mieszkańców miasta i turystów. - Bardzo szybko zobaczyliśmy dużą chmurę szarego i żółtego dymu wydobywającego się z budynku - powiedział dziennikowi "Le Parisien" rzecznik prasowy katedry André Finot. - Barman powiedział, że Notre Dame płonie. Wyszedłem i zobaczyłem potworny obraz - relacjonował świadek pożaru Patryk Bukalski.

"Jeżeli kiedykolwiek państwo zechcecie zastrajkować, to też będziecie opluci"

To, co się dzieje dzisiaj w Polsce, związane z tym strajkiem, to jest też dobra lekcja dla wszystkich. Jeżeli kiedykolwiek państwo zechcecie zastrajkować, to też będziecie opluci, zmieszani z błotem, będziecie uważani za przeciwników politycznych, za wrogów ojczyzny, za wrogów Jezusa Chrystusa Króla Polski - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Stuhr. Aktor wyraził wsparcie dla strajkujących ósmy dzień nauczycieli.

"Relacje z miejsca, w którym nikt nigdy nie powinien był się znaleźć"

Są to relacje z miejsca, w którym nikt nigdy nie powinien był się znaleźć. Są to relacje straszne, przerażające - mówiła we "Wstajesz i weekend" w niedzielę TVN24 reporterka "Faktów" TVN Magda Łucyan, zapowiadając swój nowy cykl rozmów "Getto". - Będzie to opowieść pięciu różnych osób. Są to wspomnienia głodu. Takiego głodu, że ludzie umierali na ulicach - wskazywała.

"Pięćdziesiąt twarzy geja". Cztery lata za watykańską kurtyną

- Na całym świecie księża odmawiają milionom ludzi prawa do seksu przedmałżeńskiego, prawa do rozwodu, zakazuje się używania kondomów. Ci sami ludzie, którzy głoszą tę doktrynę, uprawiają seks i biorą narkotyki w budynku dawnej inkwizycji. Myślisz, że to jest normalne? Bo ja nie znajduję na to wytłumaczenia - mówi w rozmowie z Magazynem TVN24 francuski socjolog i dziennikarz Frédéric Martel, autor głośnej książki "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie".

Joanna Kulig zagra w serialu u twórcy "La La Land"

Joanna Kulig dołączyła do obsady serialu "The Eddy", który reżyserować będzie zdobywca Oscara Damien Chazelle - reżyser takich filmów jak "La La Land"czy "Whiplash". Gwiazda "Zimnej wojny" zagra jedną z głównych ról, a jej partnerem będzie André Holland, znany między innymi z oscarowego filmu "Moonlight".

Sieriebriennikow zwolniony z aresztu domowego

Oskarżony o defraudację środków publicznych znany rosyjski reżyser filmowy i teatralny Kiriłł Sieriebriennikow został zwolniony z aresztu domowego, w którym przebywał od sierpnia 2017 roku - podała agencja Interfax, powołując się na sąd.