Kultura i styl

Kultura i styl

"Kino, na którym się wychowałem, było rodzajem religii"

Kino w latach 60., 70., to na którym się wychowałem, które było rodzajem religii, ono sięgało do naszego wnętrza - stwierdził w programie "Xięgarnia" krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski. Ocenił, że "Roma" Cuarona i "Zimna wojna" Pawlikowskiego "były zwrotem ku dawnemu kinu". - To z jednej strony były filmy szalenie proste, z drugiej strony jest w nich tajemnica - tłumaczył.

Teatr, muzyka, taniec, dyskusje. Wystartował Malta Festival

Podniebne akrobacje i występy francuskich artystów - w Poznaniu ruszył tegoroczny Malta Festival. Artystyczne święto w stolicy Wielkopolski rozpoczęło się od kolorowej parady prowadzonej przez trzy śpiewaczki w wyjątkowych strojach. Następnie licznie pojawili się akrobaci i inni artyści.

Polskie łowiectwo w UNESCO? "Ogromna spuścizna" i "masowa egzekucja zwierząt"

W tym wniosku znalazła się sprawa związana z językiem łowieckim (…), z mszą świętego Huberta, z muzyką myśliwską, która się rozwija - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Dariusz Gwiazdowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Kierował on zespołem, który opracował wniosek o wpisanie polskiej kultury łowieckiej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Działacz na rzecz praw zwierząt Tomasz Zdrojewski z koalicji Niech Żyją! przekonywał, że łowiectwo jest "niczym innym jak zorganizowaną masową egzekucją zwierząt w lasach".

Freddie Mercury na niepublikowanym dotąd nagraniu

W internecie pokazano nowy, niepublikowany dotąd utwór zaśpiewany przez Freddiego Mercury'ego, "Time Waits For No One". To nowa wersja znanego utworu "Time". Nagranie zostało opublikowane wraz z archiwalną rozmową artysty z producentem musicalu "Time" Dave'em Clarkiem.

"Pora, by przywrócić rodzicielstwo faceta"

- Ta książka jest o bardzo codziennym wymiarze ojcostwa, czasem bardzo trudnym, poharatanym ojcostwie - tak reporter "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński opisuje swoją książkę, "Świat na głowie. Rozmowy z ojcami o największym wyzwaniu życia".

"Ktoś się zastanowił nad tym, że w świat idzie bardzo zła informacja"

Premier jest ostatnią instancją, która powinna decydować o tym, że pociągi będą jechały lub nie - stwierdził Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przyznał jednak, że "ktoś poszedł po rozum do głowy i w ostatniej chwili zrobił dobrą decyzję". Po tym, jak spółka kolejowa początkowo odmówiła uruchomienia dodatkowych pociągów na Pol'and'Rock Festival, w sprawę włączył się Mateusz Morawiecki i "polecił przygotowanie pociągów".

"Za chwilę tu będą Chiny!". Mandaryński obowiązkowy

Język mandaryński pojawia się w coraz większej liczbie prywatnych szkół w Nepalu, a w części z nich uczniowie uczą się go obowiązkowo jako języka obcego. Dyrektorzy tłumaczą, że ambasada chińska opłaca nauczycieli, a uczniowie są zainteresowani nauką.

"Jak było źle, to było bardzo źle, jak było dobrze, to było wspaniale"

- Artyści nie są normalni, nie są racjonalni. Ale wolę pokazać ludziom moje prawdziwe oblicze niż laurkę, żeby mówili: on był taki wspaniały. Bywałem wspaniały i cudowny, ale bywałem też okropny i to było dla mnie ważne, żeby to też pokazać - podkreśla Elton John w rozmowie z dziennikarką "Dzień Dobry TVN" Anną Wendzikowską.

Justin Bieber chce się bić z Tomem Cruise'em

Justin Bieber, 25-letni kanadyjski piosenkarz, wyzwał 56-letniego amerykańskiego aktora Toma Cruise'a na pojedynek w tak zwanym oktagonie. O organizację walki zwrócił się bezpośrednio do prezydenta największej na świecie organizacji mieszanych sztuk walki UFC.

"Nasze zadanie, jako filmowców, to podsuwać ludziom lustro"

Ten film to była dla mnie wielka sprawa, wielka i ważna rola - podkreślił aktor Michael Fassbender w rozmowie z dziennikarką "Dzień Dobry TVN" Anną Wendzikowską, opowiadając o początkach swojej historii z serią "X-Men". - Nasze zadanie, jako filmowców, to podsuwać ludziom lustro - mówiła z kolei Sophie Turner odgrywająca rolę Jean Grey. Do kin wchodzi właśnie "X-Men: Mroczna Phoenix", ostatnia z części sagi.

Nagroda Wielkiego Kalibru to "znak jakości"

- Jak masz tę nagrodę, to jest taki znak, który mówi, że autor należy do elity pisarzy kryminalnych w kraju - stwierdził w programie "Xięgarnia" autor powieści kryminalnych Wojciech Chmielarz, mówiąc o Nagrodzie Wielkiego Kalibru przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.