Kultura i styl

Kultura i styl

"Jeżeli kiedykolwiek państwo zechcecie zastrajkować, to też będziecie opluci"

To, co się dzieje dzisiaj w Polsce, związane z tym strajkiem, to jest też dobra lekcja dla wszystkich. Jeżeli kiedykolwiek państwo zechcecie zastrajkować, to też będziecie opluci, zmieszani z błotem, będziecie uważani za przeciwników politycznych, za wrogów ojczyzny, za wrogów Jezusa Chrystusa Króla Polski - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Stuhr. Aktor wyraził wsparcie dla strajkujących ósmy dzień nauczycieli.

"Relacje z miejsca, w którym nikt nigdy nie powinien był się znaleźć"

Są to relacje z miejsca, w którym nikt nigdy nie powinien był się znaleźć. Są to relacje straszne, przerażające - mówiła we "Wstajesz i weekend" w niedzielę TVN24 reporterka "Faktów" TVN Magda Łucyan, zapowiadając swój nowy cykl rozmów "Getto". - Będzie to opowieść pięciu różnych osób. Są to wspomnienia głodu. Takiego głodu, że ludzie umierali na ulicach - wskazywała.

"Pięćdziesiąt twarzy geja". Cztery lata za watykańską kurtyną

- Na całym świecie księża odmawiają milionom ludzi prawa do seksu przedmałżeńskiego, prawa do rozwodu, zakazuje się używania kondomów. Ci sami ludzie, którzy głoszą tę doktrynę, uprawiają seks i biorą narkotyki w budynku dawnej inkwizycji. Myślisz, że to jest normalne? Bo ja nie znajduję na to wytłumaczenia - mówi w rozmowie z Magazynem TVN24 francuski socjolog i dziennikarz Frédéric Martel, autor głośnej książki "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie".

Joanna Kulig zagra w serialu u twórcy "La La Land"

Joanna Kulig dołączyła do obsady serialu "The Eddy", który reżyserować będzie zdobywca Oscara Damien Chazelle - reżyser takich filmów jak "La La Land"czy "Whiplash". Gwiazda "Zimnej wojny" zagra jedną z głównych ról, a jej partnerem będzie André Holland, znany między innymi z oscarowego filmu "Moonlight".

Sieriebriennikow zwolniony z aresztu domowego

Oskarżony o defraudację środków publicznych znany rosyjski reżyser filmowy i teatralny Kiriłł Sieriebriennikow został zwolniony z aresztu domowego, w którym przebywał od sierpnia 2017 roku - podała agencja Interfax, powołując się na sąd.

"Od polityki uciekaliśmy na kilometry"

- W tej książce nie ma polityki. Od polityki uciekaliśmy na kilometry. Ta książka nikogo nie oskarża. Jest takim oddechem pamięci - powiedział w "Xięgarni" Maksymilian Rigamonti o fotoalbumie "Echo", który uznany została za najlepszą książkę fotograficzną roku.

Miley Cyrus zagra w Warszawie

Amerykańska gwiazda pop Miley Cyrus przyjedzie do Warszawy. Wokalistka będzie jedną z głównych gwiazd tegorocznej edycji Orange Warsaw Festival.

Szympansy w parlamencie. Obraz Banksy'ego wraca jako komentarz do brexitu

"Śmiejcie się, ale pewnego dnia nikt nie będzie za nic odpowiedzialny" - napisał Banksy na Instagramie, komentując powrót na wystawę jednego ze swoich najsłynniejszych dzieł, obrazu "Devolved Parliament", przedstawiającego szympansy obradujące w brytyjskim parlamencie. Muzeum w Bristolu wystawiło pracę w przeddzień pierwotnej daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Zmarł Jerzy Wójcik, światowej klasy operator filmowy

W wieku 88 lat zmarł Jerzy Wójcik, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego kina lat 50. i 60. Był autorem zdjęć do filmów między innymi Andrzeja Wajdy, Andrzeja Munka, Kazimierza Kutza i Jerzego Kawalerowicza.

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz na czele Instytutu Teatralnego

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał Elżbietę Wrotnowską-Gmyz na stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - podał we wtorek resort. Powołanie Wrotnowskiej-Gmyz ma "przywrócić merytoryczny zarząd instytucji". Dotychczasowa dyrektor Instytutu, Dorota Buchwald mająca szerokie poparcie środowiska teatralnego, nie została wybrana we wcześniejszym, rozpisanym przez ministerstwo konkursie.

Mick Jagger "przejdzie operację serca"

Wokalista zespołu The Rolling Stones, 75-letni Mick Jagger, w tym tygodniu podda się operacji serca - poinformował portal Drudge Report. Z powodu problemów zdrowotnych muzyka Stonesi odwołali trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Wieża Eiffla kończy 130 lat. Zobacz archiwalne zdjęcia

Jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych na świecie, wieża Eiffla, obchodzi w niedzielę 130. urodziny. Jej budowa zajęła dokładnie dwa lata, dwa miesiące i pięć dni. Konstrukcja powstała, by uświetnić zorganizowaną w 1889 roku w Paryżu Wystawę Światową. Zademonstrowano w ten sposób poziom wiedzy inżynieryjnej i możliwości techniczne epoki.

Historia pisana na nowo. "Władcy Polski" w ujęciu historyków

Staraliśmy się, żeby ta książka nie była zbiorem dykteryjek, ale żeby opowiadała rzeczywiście historię polityczną, gospodarczą, trochę społeczną i obyczajową - mówił w "Xięgarni" Maciej Maciorowski o książce "Władcy Polski". Historia na nowo opowiedziana", którą napisał wspólnie z Beatą Maciejewską.

Nicolas Cage chce rozwodu cztery dni po ślubie

Gwiazdor filmowy Nicolas Cage, cztery dni po zawarciu związku małżeńskiego w Las Vegas ze swoją przyjaciółką Eriką Koike wniósł o rozwód. Wyjaśnił, że oboje "byli pijani do nieprzytomności".

"Najwspanialsza obsada zebrana kiedykolwiek do filmu o zombie"

Jim Jarmusch wrócił na plan filmowy i już samą zapowiedzią, że nakręci film o zombie, zaskoczył wielu. Opublikowana teraz pełna lista aktorów, którzy zostali zatrudnieni do produkcji, przez brytyjski "Independent" została określona jako "najwspanialsza obsada zebrana kiedykolwiek do filmu o zombie".