Kraków

Kraków

Motel "Krak" będzie nadal straszył. Spadkobiercy upomnieli się o działkę

Nawet o kilkanaście lat może się przesunąć sprzedaż terenu, na którym stoi krakowski motel-widmo. Budynek od lat straszy mieszkańców i turystów. Miasto chciało go sprzedać, ale dzień przed przetargiem zgłosili się spadkobiercy środkowej części terenu. Chcą unieważnienia decyzji o wywłaszczeniu.

Pomagają przetrwać dzikim zwierzętom

Zbliżająca się zima nie będzie łatwa dla przedstawicieli niektórych gatunków zwierząt. Krakowska fundacja "Dzika klinika" pomaga im przetrwać trudny czas.

6 osób rannych w wypadku w Stróżach

6 osób zostało rannych w wypadku w Stróżach (powiat nowosądecki). Na drodze gminnej zderzyły się dwa auta osobowe. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala.

Dzwon Zygmunta pożegnał Tadeusza Mazowieckiego

"Zygmunt" bił w niedzielę w Krakowie podczas pogrzebu Tadeusza Mazowieckiego. Wielki dzwon został uruchomiony, w chwili, gdy w warszawskiej katedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się msza święta.

Latał nim JP II, teraz czeka na odnowienie

Krakowskie Muzeum Lotnictwa chce odnowić unikatowy egzemplarz helikoptera Mi-8, którym podróżował Jan Paweł II w czasie pielgrzymek do Polski. - Potrzeba około 150 tys. zł na jego renowację - mówi Krzysztof Radwan, dyrektor muzeum.

Anna Dymna na Cmentarzu Rakowickim: proszę mi nawrzucać

Na najbardziej znanym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim artyści w dzień Wszystkich Świętych rozpoczęli kwestę, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. - Przeszłam 20 metrów i mam już solidnie nawrzucane, puszka mało dźwięczy, bo same papierowe – mówi Anna Dymna, aktorka, biorąca udział w kweście. Uczestniczy w niej od ponad 30 lat.

"W takim odbieraniu życia jest coś demonicznego"

Michał miał 24 lata, Dawid 23. Obaj mieszkali w Krakowie, mieli swoje plany i marzenia. Brutalnie przerwała je tragiczna śmierć obu chłopców. Michała dwóch napastników pobiło kijem bejsbolowym 16 lat temu. Dawid zginął od ciosu nożem, kiedy bronił swojej dziewczyny kilka tygodni temu. Dwie historie, które dzielą lata, a łączy cierpienie.

"Kiedy wszyscy idą na groby swoich bliskich, my nie mamy dokąd iść"

Jest projekt, są niezbędne zgody, brakuje tylko pieniędzy. Krakowska Grupa Wsparcia dla Rodziców po Stracie chciałaby na jednym z cmentarzy postawić Pomnik Dziecka Utraconego. - Chcielibyśmy, by pomnik stał się symbolicznym grobem, gdzie rodzice mogliby zapalić znicz dla swojego dziecka. (...) Okres Wszystkich Świętych to dla nas szczególnie trudny czas - mówi Katarzyna Suma-Wójcik z Grupy.

Jak dojechać na krakowskie cmentarze?

W pobliżu największych krakowskich cmentarzy zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. Zobacz, gdzie można będzie zaparkować i jakimi liniami najwygodniej dojechać do nekropolii.

Nie żyje prof. Henryk Markiewicz, jeden z najwybitniejszych polskich literaturoznawców

"Z chwilą śmierci profesora Henryka Markiewicza tracimy jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kultury polskiej, wielkiego uczonego, wspaniałego mistrza, dobrego człowieka" – napisali na stronie internetowej dziekan i Rada Wydziału Polonistyki oraz społeczność akademicka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Markiewicz, historyk i teoretyk literatury, zmarł w czwartek w Krakowie w wieku 90 lat.

Diabeł przed sądem. Sprawa odroczona

Sprawa Rafała Śpiewaka - artysty z krakowskiego Rynku, przebierającego się za diabła - została odroczona. Rozprawa dotyczyła mandatów, które Śpiewak dostał za występy bez zezwolenia w okolicach kościoła Mariackiego.

Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na wolności

Sąd w Brzesku zdecydował, że podejrzany o spowodowanie wypadku w Gnojniku będzie przebywał na wolności. Dostał dozór policyjny. Wpłacił też 10 tys. zł poręczenia majątkowego. - Nie było przesłanek, które wskazywałyby na konieczność zatrzymania podejrzanego w areszcie - informuje dr Tomasz Kozioł rzecznik sądu.

Rekordowa liczba kozic w Tatrach

1186 kozic, czyli o 90 więcej niż jesienią ubiegłego roku, naliczono w Tatrach. To najlepszy wynik od lat 50. ub. wieku - ocenili przyrodnicy. W środę leśnicy z Polski i Słowacji podsumowali wspólną akcję jesiennego liczenia tych chronionych zwierząt.