W czwartek sąd apelacyjny w Krakowie oddalił zażalenie Tomasza Leśniaka ws. kampanii referendalnej na postanowienie sądu pierwszej instancji. Oznacza to, że miasto mogło posługiwać się sloganem "Bo igrzyska to metoda na smog".
Kraków Przeciw Igrzyskom nie jest zadowolony z decyzji sądu. - Sąd argumentował, że hasła "Bo igrzyska to metoda na smog" nie można poddać ocenie w kategoriach prawda/fałsz. Skoro nie można go ocenić, to jest ono manipulacją - mówi Tomasz Leśniak z inicjatywy KPI.
Z obrotu spraw zadowolony jest Komitet Konkursowy Kraków 2022. - Cieszymy się z takiego postanowienia. W naszej argumentacji nie zmienia się nic. Od początku twierdziliśmy, że igrzyska są metodą na smog i – jak podkreślił sąd - stanowią środek dla osiągnięcia społecznie oczekiwanego celu. Pieniądze, które dzięki organizacji igrzysk możemy pozyskać, spowodują, że z problemem zanieczyszczonego powietrza poradzimy sobie znacznie szybciej – stwierdził Marcin Kandefer, dyrektor Biura Komitetu Konkursowego Kraków 2022.
"Kłamliwe hasło"
Przeciwnicy igrzysk złożyli w środę zażalenie na postanowienie sądu ws. kampanii referendalnej. Uważali, że władze Krakowa łamią prawo prowadząc kampanię przed referendum dotyczącą zimowych igrzysk olimpijskich. We wtorek krakowski sąd odrzucił ich wniosek w tej sprawie.
Zdaniem koordynatora Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom Tomasza Leśniaka kłamliwe jest hasło "Bo igrzyska to metoda na smog". Znalazło się ono na billboardach i w materiałach promujących organizację przez Kraków ZIO 2022.
Leśniak żądał usunięcia billboaradów z ulic miasta oraz zamieszczenia na pierwszych stronach lokalnych i regionalnych gazet ogłoszenia dementującego treść hasła. Jego zdaniem miasto dokonało manipulacji, gdyż "z tego hasła wynika, że istnieje związek przyczynowy między igrzyskami a polityką antysmogową".
Krakowski sąd uzasadniając swą wtorkową decyzję o odrzuceniu wniosku poinformował, że koordynator Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom nie miał "interesu prawnego", aby występować w tej sprawie.
Referendum już w niedzielę
Referendum, w trakcie którego krakowianie odpowiedzą na pytanie czy chcą, aby stolica Małopolski organizowała zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 r., odbędzie się 25 maja.
O prawo przeprowadzenia ZIO w 2022 r. walczy pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem, zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.
Autor: mmw/b / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków