Wojsko

Wojsko

Ma 95 metrów długości, armatę kaliber 76,2 mm, cztery wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych i lądowisko dla śmigłowców. ORP Ślązak to najmłodszy okręt polskiej Marynarki Wojennej. Jeśli pozytywnie przejdzie próby na wodzie, trafi do służby w 3. Flotylli Okrętów. Budowa Ślązaka to jednak równocześnie symbol smutnego stanu polskiej marynarki wojennej.

Dane Kwatery Głównej NATO, a także Najwyższej Izby Kontroli pokazują, że Polska ani w poprzednim, ani w tym roku nie przekroczy progu 2 procent wydatków na obronność. W deklaracji ze spotkania prezydentów Polski i USA zapisano, że Polska zobowiązuje się do przeznaczania na wydatki obronne 2,5 proc. PKB.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał na łamach "Washington Times", że – w odpowiedzi na działania Rosji – USA powinny przyjąć zaproszenie Polski do rozmieszczenia żołnierzy amerykańskich i wybudowania wspólnej bazy wojskowej. Szef MON zaakcentował w swoim artykule, że Polska jest gotowa uczestniczyć w finansowaniu takiego przedsięwzięcia.

Powołanie nowej dywizji wojsk operacyjnych zapowiedział w niedzielę w Siedlcach szef MON Mariusz Błaszczak. W tym mieście powstanie dowództwo nowej dywizji, która ma się składać z trzech brygad. Na dowódcę został wyznaczony gen. bryg. Jarosław Gromadziński.

Prezydent Andrzej Duda mianował generała dywizji Tomasza Piotrowskiego na stanowisko dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych – poinformowało w czwartek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Dowództwo Operacyjne jest jednym z dwóch głównych dowództw.

Uczynimy wszystko, aby polska armia była lepiej wyposażona, aby plany modernizacyjne zostały zrealizowane, aby wydatki na obronność faktycznie były zwiększane - powiedział w Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda. Dodał, że Polska powinna podnieść wydatki na wojsko do 2,5 procent PKB do 2024 roku. - To cel bardzo ambitny - podkreślił.

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie pod Warszawą oddamy do użytku za dwa lata, w 100-lecie triumfu Polaków nad bolszewikami - zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W środę rano uczcił 98-lecie zwycięskiej dla Polaków bitwy z Armią Czerwoną.

Prezydent Andrzej Duda wręczył w środę w Warszawie 10 nominacji generalskich i jedną admiralską. Szef Sztabu Generalnego generał broni Rajmund Andrzejczak otrzymał akt wskazania na naczelnego dowódcę na czas wojny.

Myśliwiec Gripen zrzucił precyzyjnie naprowadzaną bombę na ognisko pożaru na terenie poligonu Alvdalen. Z obawy przed niewybuchami nie mogli tam dostać się strażacy. Postanowiono więc przeprowadzić eksperymentalne bombardowanie pożaru.

Po trzech latach analiz i negocjacji MON kończy procedurę zakupu rakiet dalekiego zasięgu o nazwie Homar. Chce kupić rakiety bez konkurencji, prosto od Amerykanów. - To kapitulacja. Kolejny kluczowy program wymyka się z rąk polskiej zbrojeniówce - mówi tvn24.pl Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". - W zamian wojsko szybciej dostanie nowy sprzęt - ocenia Andrzej Kiński, redaktor naczelny miesięcznika "Wojsko i Technika".