Włochy

Włochy

W Neapolu ogłoszono alarm dla choinek. Prawdziwe, obwieszone bombkami i lampkami drzewka, ustawiane przy wejściu do kamienic i na klatkach schodowych są wykradane. Złodzieje wynoszą nawet największe okazy.

Roztrwoniony kapitał ludzki, 8 milionów osób nieaktywnych zawodowo, powszechny lęk przed ubóstwem i ryzyko niepokojów na przedmieściach wielkich miast - taki społeczny obraz Włoch przedstawił krajowy Instytut Statystyczny Censis w swym dorocznym raporcie.

Włoscy politycy coraz bardziej nerwowo poszukują kandydatów na prezydenta. Ponieważ żaden z weteranów klasy politycznej nie ma na razie szans na zdobycie wystarczającego poparcia, pojawiają się nazwiska wybitnych artystów, ale i oni nie chcą kandydować.

W części Włoch intensywne i obfite ulewy doprowadziły do ruiny kilka miejscowości, zalewając ogromne obszary kraju i niszcząc ich zabudowę. Rozmiękczenie gleby niemogącej wchłonąć większych ilości wody skutkuje w regionie Liguria licznymi osuwiskami i lawinami. Pod zwałami błota zginęło we własnym domu już troje ludzi - para w podeszłym wieku i jeden mężczyzna. Ratownikom udało się natomiast uratować dwie zaginione kobiety, z których jedna spodziewa się dziecka.

Znaleziono ciała dwóch ofiar, które porwała lawina błotna we Włoszech. Powodzie w tym kraju nie dają o sobie zapomnieć. W Ligurii silniejsze opady często są przyczyną gigantycznych szkód. Za jeden z powodów uważa się m.in. wznoszenie budynków na terenach zagrożonych podtopieniami.