Ukraina

Ukraina

- Zasadnicza większość (społeczeństwa - red.) oczekuje jakiegoś odczuwalnego poprawienia się sytuacji w sferze przedsiębiorczości, biznesu i gospodarstw domowych. Życia ludzi pracy i tych bez pracy. Otóż tego nie będzie - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat prof. Grzegorz Kołodko, analizując zmiany, jakie muszą się dokonać w Ukraińskiej gospodarce. Dodał, że duża część pomocy oferowanej obecnie Ukrainie i tak trafi do Rosji na spłatę zadłużenia.

- Uważnie i z zaniepokojeniem obserwujemy sytuację - stwierdziła rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz odnosząc się do sytuacji na wschodzie Ukrainy. Przedstawiciel NATO stwierdził natomiast, że nie widać "znaczących" zmian w pozycjach wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Amerykański ambasador przy OBWE stwierdził, że są ich "dziesiątki tysięcy".

Rosyjska służba sanitarno-epidemiologiczna (Rospotriebnadzor) zabroniła wwożenia na terytorium tego kraju produktów nabiałowych z sześciu zakładów ukraińskich. Rospotriebnadzor powołał się na testy, które wykazały, że produkty nie spełniają rosyjskich wymogów.

Ukraińskie siły specjalne odbiły z rąk prorosyjskich separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Doniecku - poinformował w poniedziałek późnym wieczorem przedstawiciel p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa. Rano ogłoszono w tym mieście powstanie Donieckiej Republiki Ludowej. Wieczorem separatyści podobny ruch wykonali w Charkowie, powołując tam kolejną Republikę Ludową. Wcześniej szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oznajmił szefowi MSZ Ukrainy Andrijowi Deszczycy, że użycie siły w odpowiedzi na "legalne żądania" na wschodzie kraju jest "nieakceptowalne".

Wieczorem w TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy m.in. o sytuacji na wschodzie Ukrainy, gdzie prorosyjscy separatyści zrzucili ukraińskie, a zawiesili rosyjskie flagi na budynkach rządowych. Będzie też o Węgrzech, gdzie partia Fidesz Viktora Orbana zdobyła ponad 44 proc. głosów w wyborach parlamentarnych. Nie zabraknie też tematów ekonomicznych, m.in. rozmowy o nowych, lepiej zabezpieczonych banknotach, które wypuscił dziś NBP.

Grupa prorosyjskich separatystów wdarła się w niedzielę do siedziby administracji obwodowej w Doniecku. W Ługańsku dwie osoby zostały ranne, gdy separatyści wdarli się do siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Demonstranci zajęli też siedzibę władz administracji obwodowej w Charkowie. P.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow odwołał wizytę na Litwie i zwołał nadzwyczajne spotkanie z przedstawicielami sektorów siłowych.

Większość, bo aż 74 proc., Ukraińców uważa, że Ukraina powinna pozostać państwem unitarnym. Tylko 14 proc. opowiada się za federalizacją, na którą naciska Rosja. W badaniu poparcia dla partii politycznych bardzo słabo wypada Partia Regionów, której przewodniczył Wiktor Janukowycz.

W chwili uzyskania niepodległości Ukraina była trzecim mocarstwem jądrowym świata. Miała więcej głowic niż Chiny, Francja i Wielka Brytania razem wzięte. Kijów długo opierał się naciskom Rosji i USA, próbując zachować choć część arsenału. Ostatecznie mocarstwa dopięły swego. Dzisiaj część ukraińskich polityków znów chce mieć broń jądrową. Czy to możliwe?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel na zjeździe swojej partii CDU w Berlinie uznała za sukces wypracowanie przez UE jednolitego stanowiska wobec kryzysu na Ukrainie pomimo zróżnicowanego podejścia poszczególnych krajów członkowskich do Rosji. Merkel nie wykluczyła nałożenia kolejnych sankcji, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę.

Międzynarodowa agencja ratingowa Moody's obniżyła w piątek rating Ukrainy z Caa2 do Caa3 ze względu na "eskalację kryzysu politycznego w tym kraju". Zdaniem agencji, zakup obligacji emitowanych przez ukraiński rząd wiąże się z coraz większym ryzykiem.