Syria

Syria

Przed sądem w Paryżu stanęła we wtorek Nathalie Haddadi - matka dżihadysty, oskarżona o finansowanie terroryzmu, czyli przesyłanie synowi pieniędzy w okresie, w którym był on związany z tak zwanym Państwem Islamskim (IS). Sąd ma ustalić, czy miała tego świadomość.

W niedzielę wieczorem armia syryjska zbliżyła się na odległość pięciu kilometrów od oblężonej od ponad trzech lat przez tak zwane Państwo Islamskie (IS) rządowej enklawy w Dajr az-Zaur. Przerwanie oblężenia będzie jednak dopiero początkiem bitwy o kontrolę nad całym miastem.

Baszar el-Asad nie może być rozwiązaniem do Syrii - powiedział w piątek szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian. Francja próbuje odzyskać inicjatywę w sprawie konfliktu syryjskiego, a agencje zauważają, że powrót do dawnej, stanowczej retoryki Francji w sprawie przyszłości Asada.

Kilkuset bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) wraz z rodzinami zaczęło wycofywać się z syryjsko-libańskiego pogranicza - poinformował w poniedziałek Reuters. Rząd w Damaszku zagwarantował im bezpieczną ewakuację na tereny IS na wschodzie Syrii.

Wspierani przez Iran bojownicy w środkowej Syrii posuwają się na wschód, przez co rosną szanse Teheranu na uzyskanie korytarza lądowego przez Irak i Syrię do Morza Śródziemnego, a tym samym łatwego dostępu do sojuszników w regionie - pisze w środę agencja AP.

Pięć osób zginęło w niedzielę wskutek eksplozji rakiety przy wejściu na Międzynarodowe Targi w Damaszku (Damascus International Fair) - podaje agencja AFP, powołując się na świadków i organizacje obywatelskie. Syryjska telewizja państwowa nie poinformowała o ofiarach.

Trzech libańskich żołnierzy zginęło, a jeden został poważnie ranny w niedzielę w wybuchu miny na wschodzie kraju, przy granicy z Syrią - poinformowała armia, która w części tego regionu prowadzi ofensywę przeciwko dżihadystom z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS).