Syria

Syria

"Społeczność międzynarodowa musi zareagować"

Prezydent USA Donald Trump oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May zgodzili się podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej, że nie wolno pozwalać na dalsze używanie broni chemicznej - podał w oświadczeniu Biały Dom.

Erdogan o "bardzo błędnym" stanowisku Ławrowa

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan skrytykował we wtorek wyrażone dzień wcześniej stanowisko szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa w sprawie przyszłości Afrinu w północno-zachodniej Syrii, gdzie Turcja prowadzi ofensywę przeciwko kurdyjskim formacjom YPG.

"Stany Zjednoczone odpowiedzą na śmiercionośny atak chemiczny w Syrii"

USA odpowiedzą rozwiązaniem siłowym na atak chemiczny w Syrii - zapowiedział w poniedziałek prezydent Donald USA Trump. Po raz drugi w ciągu dwóch dni rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. O konsekwencjach kolejnego ataku chemicznego w Syrii rozmawiano również na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"Werbalne potępienie jest rażąco niewystarczające"

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'ad Al-Hussein skrytykował światowe mocarstwa za "puste słowa" i "słabe potępienie" ataku chemicznego, który miały przeprowadzić wojska rządowe w Syrii.

Londyn: pociągnąć do odpowiedzialności brutalny reżim

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May oświadczyła, że syryjski reżim i wspierające go państwa, w tym Rosja, muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za atak chemiczny we Wschodniej Gucie w Syrii, który przypisywany jest siłom rządowym.

Szef Pentagonu po ataku w Syrii: nie wykluczamy niczego

Sekretarz obrony USA James Mattis oznajmił, że nie wyklucza żadnej amerykańskiej akcji po domniemanym ataku chemicznym w Syrii. Postawił pod znakiem zapytania wiarygodność Rosji jako gwaranta porozumienia o wycofaniu broni chemicznej z Syrii.

Rosja: doniesienia o ataku chemicznym w Syrii to prowokacja

Doniesienia o przeprowadzeniu w sobotę przez syryjskie siły rządowe ataku chemicznego we Wschodniej Gucie to prowokacja - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Jak zaznaczył, Moskwa jest przeciw wskazywaniu winnych bez dowodów.

Atak na syryjską bazę. Rosjanie: To Izraelczycy. Dwa samoloty i osiem rakiet

Co najmniej 14 bojowników zginęło w poniedziałek nad ranem w ataku rakietowym na bazę lotniczą sił syryjskich w prowincji Hims w środkowej Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, dodając, że wśród zabitych są członkowie oddziałów irańskich. Reżim prezydenta Baszara al-Asada podejrzewał początkowo, że ataku dokonały USA. Rosyjskie wojsko przekazało z kolei, że nalotu dokonały izraelskie myśliwce. Waszyngton zaprzecza, Izrael doniesień nie komentuje.

Jest porozumienie. Rebelianci opuszczają oblężone miasto

Rozpoczęła się ewakuacja bojowników Dżaisz al-islam i ich rodzin z miasta Duma, ostatniego bastionu rebeliantów w oblężonej przez wojska reżimu Baszara al-Asada Wschodniej Gucie - poinformowało w niedzielę wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.