Syria

Syria

Bezcenne i niegotowe myśliwce w Syrii. Zagadkowy ruch Rosjan

Pod koniec minionego tygodnia do sieci trafiły zdjęcia, mające przedstawiać dwóch niecodziennych gości w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim w Syrii. Charakterystyczne kształty wskazywały jednoznacznie, że są to najnowocześniejsze samoloty Rosji - myśliwce Su-57. Teraz ich obecność w Syrii potwierdził izraelski satelita. Nie do końca jednak wiadomo, w jakim celu tam się znalazły.

Mocarstwa zażądały rozejmu, walki trwają. Zginęło dziecko

Walki między stronami konfliktu oraz ostrzał Wschodniej Guty, rebelianckiej enklawy na wschód od Damaszku, uniemożliwiają dotarcie z pomocą do ponad tysiąca rannych i chorych osób - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jak podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, w bombardowaniach zginęło dziecko.

BBC: Syryjki wykorzystywane seksualnie w zamian za pomoc humanitarną

Mężczyźni zajmujący się w Syrii dystrybucją żywności w imieniu zagranicznych organizacji humanitarnych w zamian za jedzenie często żądają od kobiet usług seksualnych - wynika z ustaleń BBC. Raport w tej sprawie opublikował też Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych.

Szef brytyjskiej dyplomacji nie wyklucza nalotów na Syrię

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson oznajmił, że Londyn powinien "poważnie rozważyć" przyłączenie się do amerykańskich nalotów na Syrię, jeśli znajdzie dowody na użycie broni chemicznej przeciw cywilom.

"Czas mija, a ludzie giną". Rosja utworzy korytarze humanitarne

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał w poniedziałek wprowadzić we Wschodniej Gucie w Syrii pięciogodzinne zawieszenie broni i utworzyć korytarze humanitarne - poinformował szef rosyjskiego resortu obrony Siergiej Szojgu. Mają nimi być ewakuowani cywile.

ONZ się porozumiało. Wzywają do zawieszenia broni

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w sobotę jednomyślnie rezolucję z żądaniem zaprowadzenia "bez zwłoki" 30-dniowego rozejmu w Syrii, aby umożliwić organizacjom humanitarnym udzielenie pomocy i ewakuację rannych. Chwilę później napłynęły doniesienia o nowych nalotach na Wschodnią Gutę.

"Ocalcie nas, zanim będzie za późno"

15-letni Muhammad Nadżem mieszka w oblężonej i atakowanej niemal codziennie Wschodniej Gucie w Syrii. W mediach społecznościowych publikuje nagrania i zdjęcia, by zmobilizować społeczność międzynarodową do działania. Materiał magazynu "Polska i świat".

Walka o Afrin. Turcja grozi reżimowi Asada

Prorządowe siły syryjskie, które próbowały wkroczyć we wtorek do Afrinu na północy Syrii, wycofały się po ostrzale artyleryjskim sił tureckich - oświadczył w środę rzecznik prezydenta Turcji. Ostrzegł, że podobne próby spotkają się z "poważnymi konsekwencjami".

"Masakra XXI wieku dzieje się właśnie teraz"

Naloty syryjskich sił rządowych na Wschodnią Gutę, w których od niedzieli zginęło blisko 200 cywilów, przypominają ludobójstwo w Srebrenicy w 1995 roku, a światowe mocarstwa kolejny raz "odwracają wzrok" - ocenia we wtorek w "The Guardian" Simon Tisdall.

Cywile giną masowo w nalotach. "Może dojść do kataklizmu"

W Syrii może dojść do kataklizmu humanitarnego, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania - ostrzegł szef francuskiego MSZ Jean-Yves Le Drian. Zapowiedział, że w najbliższych dniach uda się do Rosji i Iranu, by omówić kwestię wojny w Syrii.

Proasadowscy bojownicy "wycofali się". Turcy donoszą o ostrzale artyleryjskim

Tureckie media państwowe informują, że prorządowe siły syryjskie wycofały się z kontrolowanego przez Kurdów regionu Afrin na północnym zachodzie Syrii, gdy turecka artyleria rozpoczęła ostrzał tego obszaru. Według tureckiej agencji prasowej Anatolia prorządowe siły syryjskie zawróciły w odległości 10 km od miasta Afrin.