Słowacja

Słowacja

W ostatnich dniach naszych południowych sąsiadów pogoda nie rozpieszcza. Na Słowacji ulewne deszcze zalały domy i drogi. Nawałnice przyniosły również silny wiatr, który łamał drzewa. W wielu miejscach obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.

Słowackie wojsko wzbogaci się o dziewięć amerykańskich śmigłowców UH-60M Blackhawk. Maszyny warte niemal pół miliarda dolarów mają zastąpić zbliżające się do końca swojego istnienia poradzieckie Mi-17. Słowacy stali przed identycznym problemem jak Polacy, ale wybrali inne rozwiązanie.

Słowacja również nękana jest przez wichury. Miejscami wiatr osiąga prędkość do 80 km/h. Poza silnymi podmuchami, w wielu regionach sypie śnieg.

Słowacja wprowadziła darmowe przejazdy koleją dla dzieci, studentów i emerytów. Jednak ta decyzja nie spodobała się wielu Słowakom. Według nich wprowadziło to niepotrzebny chaos i zatłoczenie składów. Natomiast eksperci ostrzegają, że tamtejsza kolej nie jest gotowa na tak dużą liczbą pasażerów.

Grupa Wyszehradzka potwierdza zaangażowanie na rzecz niezależnej i stabilnej Ukrainy w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową - głosi oświadczenie szefów dyplomacji V4. Grupa Wyszehradzka apeluje do rządu Ukrainy o wsparcie reform zbliżających ten kraj do UE.

Mieszkańcy Słowacji zmagają się ze skutkami nawałnicy, która przeszła na zachodzie kraju. Żywioł spowodował wiele szkód. Silny wiatr powalił drzewa i zerwał linie energetyczne. Pozbawił prądu ponad 18 tys. domostw. Obecnie trwa usuwanie zniszczeń.

Jest takie miejsce na świecie, gdzie w ciągu jednego dnia możemy doświadczyć czterech pór roku. Film, którego ujęcia nagrano w ciągu dziewięciu godzin w słowackiej części Tatr Wysokich, pokazuje zróżnicowanie tego obszaru. Na każdym kroku można spotkać oznaki wiosny, lata, jesieni i zimy.

Słowacki parlament odmówił zawarcia w rezolucji o sytuacji na Ukrainie apelu do Rosji o niewspieranie prorosyjskich separatystów i poszanowanie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej sąsiedniego państwa. Szef rządu Robert Fico oświadczył, że uważa konflikt na Ukrainie za rezultat zmagań o wpływy w regionie między USA a Federacją Rosyjską.

Ukrainie grozi pełny rozpad - ostrzega premier Słowacji w wywiadzie dla gazety "Novy Czas". Robert Fico krytykuje politykę sankcji UE wobec Rosji i mówi m.in., że nie wyobraża sobie Ukrainy w NATO.

Mieszkańcy północnej części Słowacji zmagają się ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, które przeszły nad tą częścią kraju w poniedziałek 21 lipca. W efekcie w pobliżu doliny Vratnej przetoczyły się lawiny - kamienna i błotna. Zniszczeniu uległy m.in. domy i samochody. Do tej pory właściciele odszukują swoje zgniecione auta. Wśród poszkodowanych są m.in. Polacy z Bydgoszczy.

Słowacja przyłączyła się do stanowiska Czech, praktycznie wykluczając goszczenie na swym terytorium oddziałów NATO. Premier Robert Fico oświadczył, że nie wyobraża sobie obecności zagranicznych żołnierzy na Słowacji "w formie jakichś baz".

Na Słowacji i w Republice Czeskiej piątkowe opady powodowały lokalne podtopienia, zakłócenia w transporcie drogowym i kolejowym, a silny wiatr łamał drzewa i zrywał sieci energetyczne. Winnym fatalnej pogody jest niż Yvette, sprowadzający rekordowe ilości deszczu i wichury. Słowackie media donoszą o jednej ofierze śmiertelnej, 83-letnim mężczyźnie, który utonął w rzece.