Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o podpisaniu porozumienia w sprawie rozejmu w całej Syrii między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada a oddziałami zbrojnej opozycji. Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu oświadczył, że zawieszenie broni ma zacząć obowiązywać o północy z czwartku na piątek. Turcja i Rosja będą gwarantami jego przestrzegania - dodał.

W Syrii zginął dowódca batalionu desantowo-szturmowego sił zbrojnych Rosji - podały w poniedziałek media. Według portalu Meduza chodzi o majora Sanała Sanczirowa, który służył w 56. brygadzie desantowo-szturmowej stacjonującej w obwodzie wołgogradzkim.

Żołnierze rosyjskiego Specnazu nie walczą w obronie swoich rodzin i swoich domów. Dla nich akcja w Syrii to po prostu ćwiczenia, podczas których mogą sprawdzić swoje możliwości bojowe oraz przetestować uzbrojenie, którego Moskwa jest wielkim eksporterem. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Rosja wymieniła sześciu bojowników tzw. Państwa Islamskiego na ciało poległego w Syrii oficera Aleksandra Prochorenki. Rozmowy na ten temat trwały miesiąc, a pośrednikami w wymianie byli syryjscy Kurdowie - podał portal Gazeta.ru.

Rosyjską bazę lotniczą Hmejmim w Syrii ochraniać będą żołnierze dwóch batalianów sił specjalnych stacjonujących w Czeczenii - podała w czwartek gazeta "Izwiestija". Przypomina ona, że żołnierze tych formacji brali udział m.in. w wojnie z Gruzją w 2008 roku.

Miejmy nadzieję, że Aleppo nie zostanie starte z powierzchni ziemi do czasu zaprzysiężenia Donalda Trumpa - ostrzegł w rozmowie z BBC szef litewskiej dyplomacji Linas Linkevicius. Litwa boi się, że Rosja wykorzysta okres zmiany władzy w USA do przetestowania gotowości NATO oraz solidarności państw Zachodu.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował we wtorek, że rosyjskie lotnictwo rozpoczęło nową ofensywę przeciw tzw. Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii, w prowincjach Idlib oraz Hims. Dodał, że ataki lotnicze będą kontynuowane.