Polski węgiel

Polski węgiel

Górnicy są społecznością wyjątkową, tak jak wyjątkowy jest ich zawód – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników centralnych uroczystości z okazji Dnia Górnika w Bełchatowie. Zdaniem premier Beaty Szydło, "podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo". Z kolei minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uważa, że "każdy, kto próbuje ograniczyć wydobycia węgla brunatnego działa na szkodę Polski".

Ponad 1,6 miliardów złotych zysku netto wypracowało w ciągu trzech kwartałów tego roku polskie górnictwo węgla kamiennego. Dzięki wzrostowi cen węgla kopalnie zwiększyły przychody o 22 procent, przy spadku produkcji o około 6 procent, czyli ponad 3 milionów ton - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

W poniedziałek związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej spotkają się z zarządem spółki, by rozmawiać między innymi o wzroście wynagrodzeń oraz przywróceniu zawieszonej czternastej pensji lub jej części. Spotkanie ma mieć charakter wewnętrzny, bez udziału przedstawicieli resortu energii.

- Niech oni się dogadają, niech rozmawiają. Smog jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym - tak skomentował w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 rządowy spór o węgiel Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. Według doniesień medialnych, wicepremier Mateusz Morawiecki napotyka na opór szefa resortu energii Krzysztofa Tchórzewskiego, co powoduje, że rząd do tej pory nie wprowadził skutecznych rozwiązań antysmogowych.

Chiny i Indie, czyli dwóch największych emitentów dwutlenku na świecie obok Stanów Zjednoczonych, wstrzymują inwestycje w elektrownie węglowe. W pierwszym z tych krajów obserwujemy aż 85-procentowy spadek liczby pozwoleń na budowę nowych elektrowni. Z trendu zapoczątkowanego przez Azjatów wyłamują się Polacy, ale nie tylko.

Żony górników oraz pracownice Kopalni Węgla Kamiennego "Krupiński" w Suszcu złożyły we wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję w obronie kopalni skierowaną do premier Beaty Szydło. Pracownicy kopalni twierdzą, że ma ona potencjał, a jej likwidacja zwiększy znacząco bezrobocie w regionie.

Propozycje Unii Europejskiej dotyczące reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję dwutlenku węgla nie mogą stać w kontrze do polskich interesów gospodarczych - mówił we wtorek w Brukseli minister środowiska Jan Szyszko. Podkreślił, że Polska nie zgadza się na dekarbonizację Europy.

Prace nad propozycjami Komisji Europejskiej w sprawie kształtu rynku energetycznego w Unii Europejskiej nie będą proste - pokazała poniedziałkowa debata unijnych ministrów odpowiedzialnych za energię. Polska zgłosiła zastrzeżenia dotyczące limitu emisji dla elektrowni węglowych w ramach rynku mocy.

6,97 zł wyniosła w ubiegłym roku średnia strata kopalń na sprzedaży każdej tony węgla. To prawie czterokrotnie mniej niż rok wcześniej, kiedy do każdej tony trzeba było dopłacać średnio 26,81 zł - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).