Polski węgiel

Polski węgiel

Żony górników oraz pracownice Kopalni Węgla Kamiennego "Krupiński" w Suszcu złożyły we wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję w obronie kopalni skierowaną do premier Beaty Szydło. Pracownicy kopalni twierdzą, że ma ona potencjał, a jej likwidacja zwiększy znacząco bezrobocie w regionie.

Propozycje Unii Europejskiej dotyczące reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję dwutlenku węgla nie mogą stać w kontrze do polskich interesów gospodarczych - mówił we wtorek w Brukseli minister środowiska Jan Szyszko. Podkreślił, że Polska nie zgadza się na dekarbonizację Europy.

Prace nad propozycjami Komisji Europejskiej w sprawie kształtu rynku energetycznego w Unii Europejskiej nie będą proste - pokazała poniedziałkowa debata unijnych ministrów odpowiedzialnych za energię. Polska zgłosiła zastrzeżenia dotyczące limitu emisji dla elektrowni węglowych w ramach rynku mocy.

6,97 zł wyniosła w ubiegłym roku średnia strata kopalń na sprzedaży każdej tony węgla. To prawie czterokrotnie mniej niż rok wcześniej, kiedy do każdej tony trzeba było dopłacać średnio 26,81 zł - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

W 2016 roku światowe ceny węgla energetycznego wzrosły dwukrotnie. Analitycy Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) tłumaczą to głównie cięciami w dostawach węgla z Chin i prognozują spadek cen w kolejnych miesiącach oraz ich stabilizację od 2018 r. na poziomie ponad 60 USD za tonę. - Będziemy się to tych cen dopasowywać - zapowiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, dodając, że kluczowy dla kopalni jest rynek wewnętrzny.

W tym tygodniu działająca od ok. 110 lat kopalnia Makoszowy w Zabrzu kończy wydobycie węgla. 2 stycznia zaczną się przygotowania do rozpoczęcia prac likwidacyjnych, których harmonogram ma być przyjęty do końca stycznia - wynika z informacji Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

W ciągu roku realizująca program naprawczy Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zmniejszyła koszt produkcji węgla o 26 proc., zwiększyła wydobycie węgla i rozpoczęła inwestycje rozwojowe - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

W ciągu trzech kwartałów tego roku strata górnictwa węgla kamiennego na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla, wyniosła ok. 1,3 mld zł. Średnio na każdej tonie kopalnie traciły ok. 10 zł - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Polska Grupa Górnicza (PGG), która do końca września br. przyniosła 364 mln zł straty netto, a cały 2016 r. zamknie jeszcze wyższą stratą, podtrzymuje plan osiągnięcia rentowności w końcu przyszłego roku. Spółka zwiększyła wydajność pracy i sprzedaż węgla, wzrosła też cena tego surowca.