Spotkanie Morawiecki - Trzaskowski. "Trzeba zapewnić takie ceny energii, które pozwolą nam przetrwać ten kryzys"

Źródło:
tvn24.pl/PAP
Rafał Trzaskowski po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim
Rafał Trzaskowski po spotkaniu z premierem Mateuszem MorawieckimTVN24
wideo 2/9
Rafał Trzaskowski po spotkaniu z premierem Mateuszem MorawieckimTVN24

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkali się w czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, aby rozmawiać o cenach energii i dystrybucji węgla przez samorządy. - Ustalenia polegają na tym, że węgiel będzie dostarczany na składowiska w pobliżu miast, później my pomożemy w dostarczeniu go samym mieszkańcom - powiedział Trzaskowski.

Chwilę przed godziną 10 Trzaskowski pojawił się przed KPRM. Spotkanie - w przeciwieństwie do poprzednich, grupowych wizyt samorządowców - miało charakter indywidualny. Według przedstawicieli ratusza uzasadniony, ponieważ Warszawa jako gmina zdecydowanie większa, ma proporcjonalnie inne potrzeby.

"Trwa spotkanie przedstawicieli rządu z prezydentem Warszawy @trzaskowski_, który przybył do #KPRM na zaproszenie premiera @MorawieckiM. Celem spotkania jest objaśnienie projektów ustaw dot. cen energii i dystrybucji węgla oraz wypracowanie odpowiedniego modelu operacyjnego" - podała na Twitterze KPRM.

Węgiel dostarczany na składowiska w pobliżu miast

Prezydent Warszawy po rozmowie z premierem przyznał, że wojna mająca wpływ na sytuację energetyczną w Polsce trwa już od wielu miesięcy i ubolewa nad tym, iż rząd w tym czasie nie przygotował się na jej następstwa. - Dla nas najważniejsza jest kwestia pomocy obywatelom. Od samego początku o tym mówiliśmy, że jeżeli rządzący ten obowiązek na nas będą próbowali narzucić, to mimo, że nie zgadzamy się z filozofią, trzeba pomagać ludziom - powiedział samorządowiec.

Rafał Trzaskowski zaznaczył, że w Warszawie akurat nie jest to problem palący - pieców w mieście jest około 4 tys. - ale zapewnił, że wszyscy otrzymają pomoc. - Myśmy jako samorządowcy podczas spotkania wtorkowego, na komisji wspólnej, ale również dzisiaj z panem premierem rozmawiałem o konkretnych rozwiązaniach. Przede wszystkim o kwestiach transportu węgla z portów, za który my nie możemy odpowiadać. Te ustalenia polegają na tym, że ten węgiel będzie dostarczany na składowiska w pobliżu miast, później my pomożemy w dostarczeniu go samym mieszkańcom. Rozmawialiśmy też o kwestiach ceny, kwestiach prawnych - wymieniał prezydent stolicy.

"Najważniejsze, żeby zagwarantować cenę"

Politycy rozmawiali też o wysokich cenach energii. Trzaskowski przekonywał, że pomoc obywatelom powinna pośrednio odbywać się poprzez pomoc samorządom. - Trzeba wszystkim jednostkom, za które samorząd odpowiada, czyli szpitalom, szkołom, transportowi publicznemu, wodociągom i innym zapewnić takie ceny, które pozwolą nam w kolejnych latach przetrwać ten kryzys. Bo jak państwo wiecie, te ceny absolutnie szaleją. Notabene ustalenie gwarantowanej ceny energii też będzie miało pozytywny wpływ na inflację - uważa samorządowiec.

Warszawa zaciska więc pasa i podejmuje "wysiłek oszczędnościowy". Ratusz obecnie kalkuluje jak dużo będzie w stanie zaoszczędzić. Cel maksimum - 20 proc., jednak sam Trzaskowski przyznaje, że może być on trudny do osiągnięcia, szczególnie w takich gałęziach jak na przykład transport publiczny. - Zrobimy wszystko, żeby te oszczędności były jak największe, ale też sensowne. Żeby się one nie odbiły negatywnie na poziomie naszych usług czy na życiu mieszkańców - zaznacza.

Ostatecznie kluczowa w kalkulacjach - w ocenie Rafała Trzaskowskiego - będzie ustalona odgórnie cena energii. - Najważniejsze jest to, żeby zagwarantować cenę. Jeżeli rządzący chcą ją zagwarantować w inny sposób niż poprzez zrezygnowanie z VAT-u, to jestem w stanie takie rozwiązanie rozważyć. Najważniejsze, żeby cena była jak najmniejsza, żeby marże były niewysokie, albo żeby w ogóle ich nie było. Wtedy cena będzie jak najlepsza dla odbiorców końcowych, którzy korzystają z tych usług, które zapewnia samorząd - skonkludował prezydent Warszawy.

Trwają prace nad ustawą

Po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku: "Wielokrotnie mówiłem, że harmonijna współpraca rządu i samorządu jest gwarantem rozwoju. Miasto Stołeczne Warszawa nie jest tu wyjątkiem. Dziś spotkałem się z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim, by ponad politycznymi podziałami omówić działania związane z walką z kryzysem energetycznym dla dobra Polski i Polaków". O zaproszeniu prezydenta stolicy do KPRM szef rządu informował w środę w Programie Trzecim Polskiego Radia. "Zapraszam go bardzo serdecznie, bo mogę mu wyjaśnić, na czym polegają te nasze dwie ustawy (dotyczących cen energii oraz dystrybucji węgla - PAP) i myślę, że - tak jak inni samorządowcy - zobaczy, że jest tu szereg bardzo dobrze przygotowanych przepisów, które mają służyć mieszkańcom" - mówił Morawiecki. Obecnie rząd pracuje nad przepisami odnośnie cen energii, które w założeniu mają wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa, samorządy oraz m.in. szkoły, szpitale, domy pomocy społecznej czy noclegownie. Zwiększyć się ma też pomoc dla gospodarstw domowych. W środę premier wziął udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a we wtorek spotkał się z przedstawicielami Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich. Na obu spotkaniach omawiano założenia obu projektów ustaw. Po środowym posiedzeniu wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że Komisja Wspólna pozytywnie zaopiniowała przedstawione projekty. Samorządowcy zgłosili do nich swoje uwagi. Jak zapowiedział wiceminister, rząd przyjmie projekty w najbliższych dniach, aby w przyszłym tygodniu mogły stanąć na posiedzeniu Sejmu.

Autorka/Autor:ib/r

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl