Japonia

Japonia

Premier Japonii Yosihiko Noda przybył dziś do Pekinu, gdzie podczas dwudniowej wizyty podejmie rozmowy na temat m.in. bezpieczeństwa regionu, w związku z potencjalnie groźną sytuacją w Korei Północnej po śmierci jej dyktatora. Noda na spotkaniu z chińskim premierem Wen Jiabao podkreślił, że "Japonia i Chiny mają wspólny interes w zachowaniu stabilności na Półwyspie Koreańskim" po śmierci Kim Dzong-Ila.

Japoński rząd przedstawił w środę obliczony nawet na 40 lat plan, który ma doprowadzić do zneutralizowania i wyburzenia elektrowni atomowej Fukushima I, uszkodzonej w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w marcu tego roku.

Mieszkańcy zachodniego wybrzeża Kanady znajdują na plażach coraz więcej śmieci pochodzących z Azji. Są to prawdopodobnie odpadki po marcowym trzęsieniu ziemi i tsunami, które nawiedziło Japonię .

Trzęsienie ziemi o sile 5,6 st. w skali Richtera nawiedziło w czwartek Japonię. Jak dotąd nie ma doniesień ani o rannych, ani o uszkodzeniach.

Klęski żywiołowe i katastrofy spowodowały w 2011 roku straty wycenione na 350 mld dolarów. To rekordowa kwota. W ubiegłym roku klęski żywiołowe i katastrofy spowodowały straty sięgające 226 mld dol. Straty oszacowała szwajcarska firma reasekuracyjna Swiss Re.

Od japońskiego myśliwca F-15 odpadła w locie część. Fragment samolotu spadł prawdopodobnie do Pacyfiku. Japoński wariant amerykańskiego myśliwca ma wyjątkowo złą passę. W ciągu ostatnich lat jedna maszyna rozbiła się w tajemniczych okolicznościach, a od kilku innych odpadły części w locie.

Cesarz Japonii Akihito opuścił szpital, do którego trafił z powodu oskrzelowego zapalenia płuc. Dwór cesarski już kolejny raz podzielił się informacją o stanie zdrowia członka rodziny z opinią publiczną.

W okolicach uszkodzonej japońskiej elektrowni Fukushima I doszło w czwartek nad ranem czasu lokalnego do silnego trzęsienia ziemi. Na razie nie ma doniesień o jakichkolwiek szkodach lub ofiarach w ludziach. Nie został również ogłoszony alarm przed tsunami.

W nocy z soboty na niedzielę doszło do silnego trzęsienia ziemi w Japonii. W prefekturze Ibaragi w pobliżu Tokio zanotowano wstrząsy o sile 5,5 st w skali Richtera. Do tej pory nie ma informacji o ofiarach lub stratach materialnych. Nie wydano też ostrzeżenia przed tsunami.

Japońskie władze rozważają wybudowanie repliki Tokio w przypadku gdyby oryginalna stolica została zniszczona np. w trzęsieniu ziemi. Miasto zajmowałoby powierzchnię 1000 akrów, byłoby siedzibą rządu, domem dla 50 tys. mieszkańców, a także miejscem pracy dla 200 tys. Japończyków.

Ryż z okolic zniszczonej japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie nie nadaje się do spożycia. Skażone promieniowaniem partie zboża zostały zatrzymane, zanim trafiły do sprzedaży.

Cesarz Japonii Akihito, który w minioną niedzielę został zabrany do szpitala z powodu zapalenia oskrzeli, pozostanie tam jeszcze co najmniej do soboty z powodu powrotu gorączki - poinformowała w piątek japońska agencja Kyodo.

6,8 stopni w skali Richtera - tyle wyniosła siła trzęsienia ziemi, które nawiedziło we wtorek tereny u wybrzeży wyspy Okinawa na południu Japonii. Ostrzeżenia przed tsunami nie wydano. Nie ma też żadnych doniesień o ofiarach, ani zniszczeniach.

Kolejny Boeing miał problemy z podwoziem. Tym razem było to jednak najnowsze dzieło amerykańskiego koncernu, B787 Dreamliner, który trafił do służby niecałe dwa tygodnie temu. Samolot w barwach japońskich linii lotniczych ANA nie mógł wysunąć kół podczas lądowania i załoga musiała posiłkować się systemem zapasowym.

Powódź w Tajlandii i mocny jen, który obniża popyt na elektronikę w USA i Europie, to główne powody, dla jakich Sony ściął prognozę wyniku na ten rok. Zamiast 60 mld jenów (0,73 mld dol.) zysku będzie miał 90 mld jenów (1,1 mld dol.) straty. Będzie to czwarty rok elektronicznego giganta pod kreską.

Nawet 20 mln ton odpadków - pozostałości po marcowej fali tsunami w Japonii, kieruje się ku zachodniemu wybrzeżu USA i wyspom w tym regionie Pacyfiku. Do wysp Midway śmieci dotrą już tej zimy.

Rząd Japonii wyda co najmniej bilion jenów (13 mld dolarów) na usuwanie skażeń promieniotwórczych z terenu okolic Fukushimy, dotkniętego największą katastrofą nuklearną od czasu awarii w Czarnobylu - powiedział w czwartek premier Yoshihiko Noda.

Mieszkańcy przedmieść japońskiej miejscowości Shiki, oddalonej o około 30 km od Tokio, nie są przyzwyczajeni do takiej atencji mediów. Za obecny najazd ekip telewizyjnych odpowiada foka, która zadomowiła się w przepływającej przez miasto rzece.

Nissan, marka znana głównie z projektowania samochodów, przedstawiła na targach w Japonii projekt domu odpornego na klęski żywiołowe. NSH-2012 będzie całkowicie samowystarczalny, bo zasilany energią słoneczną.