Najnowsze

Najnowsze

NIK wypomina ZUS niegospodarność

ZUS płacił miliony firmom audytorskim za wskazanie, jak poprawić efekty pracy. Zalecenia nie zawsze jednak realizował. Wynajmował za to kolejne firmy, które wskazywały dokładnie to samo - pisze "Gazeta Wyborcza". Także sam dyrektor z ZUS przyznaje w TVN CNBC: - Jest jeszcze wiele do naprawienia.

Kolejne dzieci bez ulgi

Albo ulga rodzinna albo dodatek pielęgnacyjny. "Gazeta Prawna" alarmuje, że zamiana zasiłku pielęgnacyjnego na dodatek pielęgnacyjny oznacza utratę prawa do ulgi prorodzinnej. Eksperci przekonują: przepisy niesłusznie różnicują sytuację rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Polski strach przed GMO

Aż dwie trzecie Polaków nie kupiłoby produktów genetycznie modyfikowanych, nawet gdyby były wyraźnie tańsze od tradycyjnej żywności. Nie chcemy też, by takie rośliny były u nas uprawiane - wynika z przeprowadzonego w weekend sondażu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej".

Zwyczajny luksus

Niby jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma, ale trudno zadowolić się mniejszym dobrem, gdy technika idzie do przodu, a zarobki - w górę. Wzrost wynagrodzeń przekłada się na skok jakości życia wielu rodzin. Ludzie mogą sobie pozwolić, także przy pomocy kredytów, na podstawowe dobra, które jeszcze nie dawno były dobrami luksusowymi.

Urzędy celne zwracają akcyzy

W przygotowanej ustawie utrzymano wzór na wyliczenie rzeczywistej akcyzy, którą powinien zapłacić podatnik. Różnicę między akcyzą rzeczywistą a zapłaconą na podstawie uchylonych przepisów urzędy celne będą zwracać. Do tej pory według danych resortu finansów, już zwrócono ponad 17 milionów złotych nadpłaconej akcyzy. Resort szacuje, że ogólna kwota zwrotów może przekroczyć pół miliarda złotych.

Prąd będzie drożał

Od 1 maja koncern Vattenfall chce podnieść ceny energii o mniej więcej 10 procent. Mimo, że prąd podrożał zaledwie niecałe trzy miesiące temu, producenci mają co najmniej kilka powodów, by znów podnieść ceny. Oprócz budżetów domowych ucierpi też przemysł, który wykorzystuje 70 proc. krajowej podaży energii. Więcej za energie płacą m.in. Czesi, Węgrzy i Niemcy. I - według analityków tego rynku - nie ma żadnych powodów, by ta różnica w cenach utrzymywała się zbyt długo...

Klient banku BPH czy Pekao SA?

Klient ma kłopoty, banki zrzucają winę na siebie wzajemnie. Chodzi o klienta Banku BPH, który ma zostać zmigrowany do Pekao SA. Sprawie fuzji Pekao SA i BPH przyglądają się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisja Nadzoru Finansowego. Utrzymują jednak, że na razie postępowania nie ma, bo skargi na fuzję dotyczą jednostkowych przypadków, a nie - zbiorowego naruszenia praw konsumentów. Na razie w tym roku na fuzję Pekao SA i BPH wpłynęło 27 skarg do Komisji Nadzoru Finansowego.

Rząd zadbał o palaczy

Rząd Bawarii złagodził obowiązujący od dwóch miesięcy zakaz palenia w miejscach publicznych. Przestał on obowiązywać w namiotach, w których podaje się piwo podczas festynów, np. słynnego Oktoberfest.

Bursztyn pod specjalnym nadzorem

Prawie 500 wystawców z 14 krajów uczestniczy w rozpoczętych we wtorek w Gdańsku XV Międzynarodowych Targach Bursztynu "Amberif 2008". To właśnie na tej imprezie ukradziono w ubiegłym roku klejnoty o wartości 1,5 mln dolarów.

Okupacja w obronie szpitala

20 osób okupuje gabinet dyrektora starachowickiego szpitala. Związkowcy ze szpitala nie chcą dopuścić do odwołania szefa placówki. Zmiany na stanowisku dyrektora chce starostwo, które twierdzi, że pełniący tę funkcję Bolesław Dopierała nie umie wyprowadzić szpitala z długów.

Kierowcy RiCo dostaną zaliczki

Przedstawiciele zarządu spółki-córki niemieckiego przewoźnika obiecali wypłacenie transportowcom części zaległych wypłat. To efekt wtorkowych rozmów, które związkowcy prowadzili z władzami firmy. Kierowcy twierdzą jednak, że rozmowy były niepotrzebne i nic nie przyniosły.

Drożyzna nie daje spać Europejczykom

Europejczycy najbardziej martwią się bezrobociem, wzrostem cen i przestępczością - takie wnioski płyną z ostatniego badania Standard Eurobarometr, przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej.

Akcyza do zwrotu

Rząd przyjął projekt ustawy o zwrocie nadpłaty akcyzy za samochody sprowadzane z krajów UE - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Tanie samochody z USA?

Tanie samochody na wyciągniecie ręki - bardzo długiej ręki, bo sięgającej za ocean. Słaby dolar sprawił, że auta sprowadzane z Ameryki są nawet o jedną trzecią tańsze niż rok temu. Jednak sprowadzenie takiego samochodu kosztuje, czy więc motoryzacyjne zakupy w USA się opłacają?

Walka straży miejskiej z nielegalnymi straganami

Bitwa o handel rozpoczęła się dziś w Warszawie - na miasto wyruszyły zastępy strażników miejskich, aby oczyścić je z nielegalnych straganów. Czy to koniec bałaganu, czy raczej koniec zdrowej konkurencji?

Tak ma wyglądać stolica

"Warszawa miastem perspektywicznym" - pod takim hasłem rozpoczyna swoją promocję Warszawa podczas corocznych targów inwestycyjnych w Cannes. Tvn24.pl jako pierwszy pokazuje wizualizacje, które mają tam być zaprezentowane. Można na nich zobaczyć jak ma wyglądać stolica za kilka lat.

Zwiększą się długi szpitali

Decyzja rządu Jarosława Kaczyńskiego o skróceniu czasu pracy lekarzy spowoduje wzrost zadłużenia szpitali, lub zmniejszenie wykonywanych przez nie zabiegów - przewiduje "Rzeczpospolita".

Prąd porazi ceną

Od styczniowych podwyżek cen prądu minęły nieco ponad dwa miesiące, a już szykują się następne - uprzedza dziennik "Polska".

Bilety będą droższe

Od 18 do 30 proc. mogą za kilka miesięcy wzrosnąć ceny biletów komunikacji miejskiej w Warszawie. - W okresie ostatnich sześciu lat znacząco wzrosły koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej - tłumaczy swoją propozycję ZTM.

"Zmieniamy prawa prywatyzacji"

- Receptą na sukces kraju jest szybka i otwarta prywatyzacja, likwidacja dwuwładzy oraz spokój w podejściu do kwestii członkostwa w NATO - mówiła premier Ukrainy Julia Tymoszenko podczas konferencji Ukraina-Unia Europejska w Brukseli.

Pralka i lodówka to podstawa

Polacy lubią otaczać się sprzętem ułatwiającym życie. Prawie wszystkie polskie gospodarstwa domowe mają lodówkę, pralkę i telefon. Ponad połowa rodzin ma samochód i komputer, a co dziesiąta - zmywarkę i telewizor plazmowy - tak wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Krok do komórkowego cudu

Telefon komórkowy przyszłości będzie można wyginać i zmieniać jego kolor, a naładuje się sam dzięki zastosowaniu baterii słonecznych. To wszystko stanie się możliwe jeżeli, Nokia-Morph - wspólny projekt fińskiego koncernu i centrum nanotechnologii Uniwersytetu w Cambrigde - zakończy się sukcesem.

Załoga RiCo grozi blokadą dróg

Do wtorku kierowcy RiCo nie będą strajkować, gdyż na ten dzień planowane jest spotkanie zarządu firmy oraz przedstawicieli polkowickiego samorządu z transportowcami. Jeśli rozmowy nie przyniosą efektów, kierowcy chcą zablokować drogi.

PGNiG obniża podwyżkę gazu

PGNiG złożyło do Urzędu Regulacji Energetyki korektę wniosku o podwyżkę cen gazu, w którym postuluje podwyżkę o mniej niż 30 proc. - poinformował na antenie TVN CNBC Biznes dyrektor departamentu taryf Urzędu Regulacji Energetyki, Tomasz Kowalak.

Budujemy więcej mieszkań

Polacy budują więcej mieszkań. W 2007 r. oddano do użytku o 17,9 proc. więcej wielorodzinnych budynków mieszkalnych niż rok wcześniej - wynika z informacji Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Koniec sporu z Rosją

Komisja Europejska porozumiała się z Rosją ws. sporu o eksport produktów roślinnych. To finał spornych kwestii handlowych między Polską a Rosją - dowiedziała się TVN24 w Komisji Europejskiej.

"Stopy procentowe muszą pójść w górę"

Zła wiadomość dla chcących wziąć kredyt w złotych. - Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego powinna wzrosnąć do sześciu procent - wynika z wypowiedzi członka RPP, Dariusza Filara dla TVN CNBC Biznes. Jego zdaniem, podwyżki muszą nastąpić bardzo szybko.

Chiński problem z bezrobociem

Zdaniem ministra pracy w najbliższym czasie Chiny będą musiały stawić czoła poważnym problemom z bezrobociem. Każdego roku na rynek pracy wchodzi 20 mln pracowników, na których czeka zaledwie 12 mln stanowisk.