Najnowsze

Najnowsze

Kodeks pracy przed rewolucją. W środę głosowanie

Większa elastyczność pracy, preferowanie etatów, zmiana zasad wypowiadania umów na czas określony - między innymi takie zmiany w przepisach zaproponować ma Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, która w środę zakończy prace. O tym, czy propozycje trafią w formie gotowego projektu do Sejmu, zdecyduje rząd.

Przegląd prasy: Inspektorzy nie chcą pracować w niedziele objęte zakazem handlu

Konieczność systematycznego sprawdzania sklepów naruszy prawo inspektorów do wolnej niedzieli - uważają inspektorzy zrzeszeni w Związku Zawodowym Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. Związkowcy domagają się zmian w planowaniu ich pracy, bo nie chcą pełnić dyżurów w niedziele objęte zakazem handlu. Główny Inspektor Pracy uważa, że związkowcy nie mają racji.

Przegląd prasy. Druga noga systemu emerytalnego

Priorytetem jest stworzenie taniego, efektywnego, powszechnego i przyjaznego oszczędzającym systemu gromadzenia kapitału na cele emerytalne – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego zdaniem uruchomienie Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie też korzystne dla pracodawców, bo w większym stopniu może związać pracownika z firmą. – Nie jest to bez znaczenia, biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy – mówi Paweł Borys.

500 plus. Rodziny muszą oddać miliony złotych

Ponad 300 tysięcy złotych muszą zwrócić poznańskie rodziny, które bezprawnie pobierały świadczenia z programu Rodzina 500 plus. Ten sam problem ma też między innymi kilkaset rodzin z Wrocławia, Gdańska i Krakowa. - Jest to kwestia niefrasobliwości, pewnej niewiedzy, część z tych przypadków to są ludzie, którzy niespecjalnie chcieli się przyznawać do tego, że mieli dochody dodatkowe - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z reporterką programu "Polska i Świat" w TVN24.

Luksusowy hotel w pływającej kuli. Cena noclegu może jednak odstraszać

Niezwykły projekt w Japonii. W okolicach Nagasaki, w parku rozrywki stylizowanym na holenderskie miasto zaczęły się testy kulistych i pływających pokoi hotelowych. - Będziemy sprawdzali w jakim stopniu będą się kołysały hotele, a także jak to wszystko będzie odczuwalne. W międzyczasie będziemy nadal wprowadzać ulepszenia kuli żeby turyści czuli wygodę - tłumaczy Hideo Sawada, szef parku rozrywki. Nocleg w nich ma kosztować 900 dolarów za noc, a pokoje mają być jedną z atrakcji turystycznych regionu.

Tragiczne otwarcie roku dla lotnictwa

Nie minął nawet kwartał bieżącego roku, a ofiar wypadków lotniczych na świecie jest już więcej niż w całym 2017 roku. Po katastrofie w Katmandu w Nepalu, gdzie zginęło kilkadziesiąt osób, liczba ofiar wypadków lotniczych na początku 2018 roku zbliża się do dwustu. Wcześniejsze duże wypadki miały miejsce w Rosji i Iranie. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Elon Musk boi się sztucznej inteligencji

Mars będzie szansą na przetrwanie ludzkości i innych ziemskich gatunków - uważa Elon Musk. Wizjoner na konferencji w Austin zapowiedział, że rakieta BFR zdolna polecieć na Czerwoną Planetę będzie gotowa do testów w połowie przyszłego roku. Twórca SpaceX dodaje też, że na Ziemi może pojawić się gorsze zagrożenie od bomby atomowej - sztuczna inteligencja. I postuluje, by stworzyć mechanizmy kontroli jej rozwijania. O szczegółach w programie "24 Godziny" w TVN24 BiS mówił Mateusz Walczak.

"Biznes dla Ludzi", 12.03

Podsumowanie niedzieli bez handlu - to główny temat programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gośćmi Roberta Stanilewicza byli Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji oraz Alfred Bujara z NSZZ Solidarność.

"Bilans", 12.03

Pierwsza niedziela bez handlu oraz przypadki łamania zakazu - to główny temat programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gośćmi Roberta Stanilewicza byli Robert Krzak z Forum Polskiego Handlu oraz Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Ponadto w programie pojawiły się informacje o dymisjach wiceministrów oraz bilansie handlowym Polski.

Jak przygodę ze sportem przekuć w życiowy sukces?

Kiedy mówi się o karierze sportowej, przed oczami od razu stają drogie samochody, ekskluzywne wille i bogactwo. Jednak to tylko jedna strona medalu i to ta znacznie mniejsza. Niewielu na korcie czy na boisku zarabia miliony i prowadzi życie celebryty. A jeśli już trafia na sam szczyt, jest to okupione naprawdę ciężką pracą. O karierze w sporcie mówili goście programu "Świat" w TVN24 BiS.

Gorąca dyskusja o pierwszej niedzieli bez handlu. "Niektóre sklepy miały duży problem"

Zwiększona liczba klientów w sklepach w sobotę oraz problemy niektórych firm z dostawami na początku tygodnia. To niektóre konsekwencje pierwszej niedzieli z zakazem handlu, o których mówili goście TVN24 BiS. Przepisy mogą doprowadzić do tego, że handlowcy ograniczą rekrutację nowych pracowników - uważa Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Związkowcy w obronie zakazu handlu. Zgłosili blisko 50 przypadków naruszeń przepisów

Pierwsza niedziela obowiązywania nowych przepisów ograniczających handel przebiegła spokojnie - ocenili związkowcy z "Solidarności", którzy byli inicjatorami wprowadzenia zakazu handlu. Wczoraj związkowcy apelowali o zgłaszanie sygnałów o łamaniu przepisów przez handlowców. Sami blisko pięćdziesiąt razy alarmowali Państwową Inspekcję Pracy o możliwym złamaniu zakazu. - To niewiele - mówi Marek Lewandowski z "Solidarności".

Handel zagraniczny na minusie. USA pną się w górę, niższa pozycja Wielkiej Brytanii

W styczniu wyeksportowaliśmy za granicę towary o wartości 69,4 mld złotych, a import wyniósł 71,4 mld złotych - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że w relacjach handlowych z zagranicą jesteśmy na minusie wynoszącym 2 mld złotych, podczas gdy w styczniu 2017 roku saldo było dodatnie i wynosiło 1,9 mld złotych. - USA pną się w górę na liście naszych najważniejszych partnerów biznesowych, niepokój budzi spadek eksportu do Wielkiej Brytanii - zauważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan.

Wielka sieć handlowa wycofuje rowery. "Może dojść do wypadku"

Sieć Decathlon wycofuje rowery górskie. Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podczas jazdy może dojść do "złamania ramy i wypadku użytkownika". Sieć deklaruje wymianę rowerów na nowe lub zwrot pieniędzy.

Galerie świeciły pustkami, stacje paliw dla zapominalskich. "Następnym razem będę pamiętał"

W niedzielę po raz pierwszy w praktyce mogliśmy się przekonać, jak działa ustawa o ograniczeniu handlu. Większość galerii handlowych świeciła pustkami. Czynne były jedynie restauracje i kawiarnie, jednak gościły niewielu klientów. Na twarde dane jest za wcześnie, ale z pierwszych obserwacji wynika, że ruch na stacjach benzynowych, mimo pokaźnego asortymentu, był niewiele większy niż wcześniej. Za tydzień kolejna niedziela z zakazem.

Męska wyprawa w głąb Rosji. "Trzeba się dostosować, jak w dobrym małżeństwie"

Jest ich dziewięciu, na co dzień pracują w różnych zawodach, ale łączy ich pasja do podróżowania. - Największym wyzywaniem było dopasować się do siebie, bo mamy różne charaktery i są wśród nas indywidualiści. Rozwiązujemy to przez losowanie. Wszyscy muszą się dostosować, jak w dobrym małżeństwie - mówił w programie "Pokaż nam Świat" Wojciech Maron z drivenfar.com.

Pięć państw krytykuje projekt Nord Stream 2. "Wyrażamy głęboki niepokój"

Nord Stream 2 nie ma na celu dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Projekt jest ukierunkowany na pogłębienie zależności energetycznej państw Unii Europejskiej od Rosji - głosi deklaracja pięciu państw Europy Środkowej i Wschodniej. Zdaniem autorów dokumentu problem zależności od rosyjskich dostaw gazu dotyczy zwłaszcza krajów naszego regionu.