Najnowsze

Najnowsze

W związku z pismem ministra rolnictwa oddziały terenowe Agencji Nieruchomości Rolnych wstrzymały przeprowadzanie przetargów na sprzedaż i dzierżawę gruntów z zasobów Agencji. Ziemi nie mogą kupić nawet ci, którzy wpłacili wadium. Piątkowa "Rzeczpospolita" cytowała wypowiedzi ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, który przyznał, że kierowany przez niego resort już pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi obrotu ziemią.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA otworzyło swoją pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie. Nowa kopalnia gazu stanowi bazę do dalszych prac zmierzających do pełnego zagospodarowania złóż Rehman i Rizq, co pozwoli ośmiokrotnie zwiększyć wydobycie gazu z koncesji Kirthar - czytamy w komunikacie polskiego koncernu energetycznego.

Interesy państwa w procesie prywatyzacji spółek PKP Energetyka, TK Telekom i PKP Informatyka nie zostały w pełni zabezpieczone, a restrukturyzacja w spółkach Grupy PKP była niewystarczająca - oceniła we wtorek Najwyższa Izba Kontroli. NIK negatywnie oceniła organizację i funkcjonowanie grupy PKP w latach 2010-2012 i pierwszym półroczu 2013. Na postawione zarzuty odpowiedziało PKP.

Dolar najdroższy od 11 lat, w poniedziałek popołudniu przekroczył barierę 4 zł. - Umocnienie, to konsekwencja długoterminowego ruchu na rynkach światowych w oczekiwaniu na podwyżkę stóp w Stanach Zjednoczonych - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ. W poniedziałek za amerykańską walutę trzeba było zapłacić nawet 4,012 zł. Sprawdzamy, jak obecna sytuacja wpłynie na nasze portfele, szczególnie przed tzw. czarnym piątkiem, który wypada w tym tygodniu.

Polski system emerytalny wymaga zmian - zgadzają się eksperci. Różnią się jednak w poglądach na temat tego, co należy z nim zrobić. Spór budzi m.in. to, czy w OFE należy pozostawić akcje o wartości ok. 150 mld zł, które pozostały w nich po ostatniej reformie.

Łączna wartość odszkodowań za korzystanie z nielegalnego oprogramowania w Polsce tylko w 2015 wyniesie co najmniej 4,4 mln zł – więcej niż przez trzy poprzednie lata w sumie. Wg BSA ok. 51 proc. oprogramowania w Polsce stosowane jest bez odpowiednich licencji.

Ustawa o podatku od sklepów wielkopowierzchniowych ma pomóc pozyskać do budżetu dodatkowe 3,5 mld zł. Twórcy projektu twierdzą, że nowy podatek wyrówna dysproporcje między polskimi a międzynarodowymi sieciami. Eksperci twierdzą jednak, że może być ciosem dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także uderzy w najbiedniejszych. Materiał programu "Czarno na białym".

Projekt Nord Stream 2 nie otrzyma finansowania z UE - zapowiedział we wtorek w Strasburgu wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz. Jak uzasadniał, nie zapewni on dostępu do nowych źródeł gazu dla UE, a ich dywersyfikacja jest kluczowa dla "28".

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na zapowiedzi przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, że kraje OPEC i inni producenci ropy, spoza kartelu, będą pracowac na rzecz ustabilizowania sytuacji na rynkach ropy - podają maklerzy.

Dostałeś wiadomość o przesyłce z PKP i nadawca prosi o SMS-a? Nie odpisuj na taką wiadomość, bo jak ostrzega serwis Niebezpiecznik.pl, to nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Autorom przekrętu w ostatnich dniach udało się naciągnąć w taki sposób setki osób. Wysłanie SMS-a na wskazany w wiadomości numer może kosztować cię ponad 30 zł.

Polska znalazła się na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej w rankingu jakości transportu. Od zeszłego roku awansowaliśmy o jedno miejsce, wyprzedzając Rumunię. Na pierwszym miejscu znalazła się Holandia – informuje „Gazeta Polska codziennie”.

Od grudnia Polska będzie realizowała umowę zawartą ze Stanami Zjednoczonymi (FATCA) - przypomina "Puls Biznesu". Zobowiązuje ona amerykańskich obywateli do ujawnienia aktywów do celów podatkowych. Ale jak ostrzega gazeta, efekty tej umowy mogą uderzyć we wszystkich klientów polskich instytucji bankowych. Kto założył konto po 1 lipca 2014 r. powinien uważnie czytać korespondencję. Jeżeli nie odpowie na list z banku lub biura maklerskiego, to jego oszczędności mogą zostać zablokowane.

Hazard wyniszcza rzymian – alarmuje Izba Handlu z Wiecznego Miasta. W raporcie na temat tego wciąż rosnącego zjawiska podano, że co roku mieszkańcy włoskiej stolicy wydają na gry hazardowe 6 miliardów euro, co oznacza rekordową sumę 1412 euro na osobę.

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się nieznacznymi spadkami najważniejszych indeksów. Rynek poznał kilka raportów makroekonomicznych, w tym dane z rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

- Rosja próbuje odwrócić uwagę od wschodu Ukrainy i Krymu m.in. działaniami w Syrii - powiedział ambasador Andrij Deszczycia w rozmowie z Jackiem Stawiskim. - Bardzo obawiam się tego, że Ukraina stanie się zakładnikiem takiego rozwiązania - dodał dyplomata w programie "Świat". Gościem TVN24 BiŚ był również były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.

Miał zachęcać do modlitwy, ale wzbudził falę protestów. Kościół anglikański przygotował spot, w którym namawia Brytyjczyków do modlitwy, ale nie zostanie on pokazany w kinach, bo agencja dysponująca czasem reklamowym zaprotestowała. Jej zdaniem taka reklama jest niezgodna z prawem i mogłaby obrażać uczucia religijne innych. Materiał programu "Fakty z zagranicy".

Jeden z największych banków inwestycyjnych w Chinach, Guotai Junan International tracił w poniedziałek sporo na giełdzie. Wszystko po tym jak przedstawiciele banku przyznał, że nie mogą zlokalizować szefa. "Business Insider" zwraca uwagę, że zaginięcie zbiega się w czasie z kampanią antykorupcyjną prowadzoną przez władze Chin.

Recesja, która przed rokiem dotknęła Rosję w wyniku spadku cen ropy naftowej i zachodnich sankcji związanych z kryzysem ukraińskim, skończyła się - oznajmił w poniedziałek rosyjski minister gospodarki Aleksiej Ulukajew.

Spadki na stołecznym parkiecie oraz złe nastroje inwestorów względem naszego regionu spowodowały, że w poniedziałek złotówka traciła na wartości. Ok. godz. 17 euro kosztowało 4,24 zł, frank szwajcarski 3,91 zł, a funt 6,05 zł. Dolar przebił granicę 4 zł po raz pierwszy od 11 lat. Po godzinie 17.00 kurs dolara do PLN kształtował się na poziomie 4 zł. Po raz ostatni więcej niż 4 zł za dolara trzeba było płacić w 2004 roku.