Eksperci krytycznie o lotnisku w Radomiu. "Dworzec, do którego zapomniano dobudować tory"

[object Object]
Morawiecki o lotnisku w Radomiu
wideo 2/2

Rozbudowa lotniska w Radomiu mija się z celem, bo nie da się zmusić linii lotniczych, by się tam przeniosły - mówią portalowi tvn24.pl eksperci. Inwestycja może też uniemożliwić działania tamtejszej bazy wojskowej.

Temat rozbudowy radomskiego lotniska wrócił w sobotę, gdy inwestycję za 12,7 mln zł kupiły Państwowe Porty Lotnicze. W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że "potężną inwestycję do Radomia przyprowadził" Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony i kandydat PiS na prezydenta Radomia. Według planu, po rozbudowie lotniska przeniosą się tam tanie linie i czartery, a w Radomiu będzie się pojawiało 10 mln pasażerów rocznie. Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR podkreśla w rozmowie z tvn24.pl, że to lotnisko w ogóle "nie powinno powstać". - W Radomiu nie ma potencjału turystycznego ani biznesowego. Nie ma nawet potencjału do lotów general aviation, czyli lotów biznesowych i taksówek powietrznych - ocenia Furgalski. Zdaniem eksperta "warto na początku zadać pytanie dla kogo się buduje lotnisko". - Ne ma żadnej linii lotniczej, która by się tam wybierała – zauważa Furgalski. Według niego zwolennicy inwestycji liczą głownie na węgierską tanią linią Wizzair, ale mogą się rozczarować.

"Dworzec, do którego ktoś zapomniał dobudować tory"

Potwierdzają to słowa szefa Wizzaira. Jozsef Varadi pytany latem przez "Gazetę Wyborczą" o możliwość opuszczenia przez jego firmę lotniska w Warszawie odpowiedział: - Spekulacje nie mają sensu. Ta lotniskowa gra jest polityczna i mało transparentna. Jeśli będzie konkretna decyzja o zamknięciu Lotniska Chopina, to się do niej ustosunkujemy. Na ten moment zamierzamy się trzymać Okęcia tak długo, jak możemy. Przyszłości przed radomską inwestycją nie widzi prezes innej linii lotniczej, który pragnie zachować anonimowość: - Porty lotnicze tworzy się pod potrzeby linii lotniczych, a nie pod zapotrzebowanie działaczy politycznych. Bez zainteresowania ze strony konkretnych linii nie ma to sensu – ocenia. - To lotnisko to dworzec, do którego ktoś zapomniał dobudować tory. Obecnie może tam lądować jeden duży samolot, jak Airbus 320, czy Boeing 737. Gorzej ze startem, bo pas jest za krótki – wylicza rozmówca tvn24.pl. - Rozbudowa pasa i lotniska pochłonie setki milionów, będzie wymagała przymusowych wywłaszczeń, ale tanie linie się tam i tak nie przeniosą - prorokuje.

"Wariant siłowy" trudny do zastosowania

Przymus może dotyczyć nie tylko wywłaszczanych mieszkańców, ale i linii lotniczych. Minister infrastruktury za pomocą decyzji administracyjnej może ograniczyć ruch na Okęciu i w ten sposób próbować zmusić linie do korzystania z radomskiego lotniska. O takim scenariuszu mówił we wrześniu Marceli Klinowski z zespołu doradczego pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Ministerstwo może wydać decyzję o administracyjnym podziale ruchu, która zgodnie z obowiązującym prawodawstwem i prawem lotniczym musi być zaakceptowana przez Komisję Europejską – tłumaczył Klinowski. Ekspert wyjaśnia, że unijne prawo daje możliwość ograniczenia ruchu na lotnisku tylko pod ściśle określonymi warunkami. - Zapisy prawa europejskiego są nie do przejścia – podkreśla. Inaczej widzi to poseł PiS z komisji infrastruktury, który nie chce się jednak o sprawie wypowiadać pod nazwiskiem. - Podpisana umowa daje Państwowym Portom Lotniczym całkowite władztwo i musi nieść za sobą zwiększenie liczby lotów, ale takie decyzje nie są podejmowane z dnia na dzień – zauważa. - PPL ma udziały w portach regionalnych w Polsce. Z punktu widzenia kompetencji to dość dobry podmiot. Trzeba jednak chwili, by zobaczyć, jaką politykę budowania oferty będzie prowadził zarządca tego lotniska – wyjaśnia. Pytany o możliwość zmuszenia tanich linii do wyprowadzki z Okęcia, polityk odsyła nas do resortu infrastruktury. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk jest dla nas nieuchwytny. Jego asystent obiecuje, że Adamczyk oddzwoni. Do czasu publikacji tekstu minister się nie odezwał i nie odbierał telefonu. O ruch na lotnisku nie martwi się polityk PO z Radomia, który zaznacza w rozmowie z tvn24.pl, że PPL są od tego, by przyciągnąć linie lotnicze. Według naszego rozmówcy, który pragnie zachować anonimowość, temat rozbudowy lotniska jest wykorzystywany w kampanii przez Skurkiewicza, jako kandydata PiS, ale rozbudzone nadzieje mieszkańców mogą być też korzystne dla Radosława Witkowskiego, obecnego prezydenta miasta z PO. - Oczekujemy od rządu, że wywiąże się z tych obietnic i będziemy tego pilnować zwłaszcza, że niedługo po wyborach samorządowych będą parlamentarne - przyznaje polityk.

Zagrożona baza wojskowa

W Radomiu nie brakuje obaw, że rozbudowa lotniska spowoduje ograniczenie możliwości działania tamtejszej 42. bazy lotnictwa szkolnego. Obok Dęblina to jeden z dwóch najważniejszych ośrodków szkolenia pilotów w kraju. - To jest realny problem. W bazie jest zatrudnionych 1200 osób, ale nikt ich nie broni, bo wojsko na ten temat milczy. Boją się podpaść władzy – ocenia lokalny polityk PO. Zdaniem Czesława Mroczka, byłego wiceministra obrony w rządzie PO-PSL, "plany rozwoju lotniska cywilnego de facto likwidują bazę lotnictwa skrzydła szkolnego", co – według niego - oznaczałoby naruszenie bezpieczeństwa państwa. - Na jakim lotnisku będzie ono wykonywać swoje zdania? – pyta poseł. Mroczek zwraca uwagę, że stworzenie innej bazy nie będzie łatwe, bo program rozwoju sił zbrojnych przyjęty w poprzedniej kadencji i obowiązujący do 2022 roku nie zakłada budowy nowego lotniska wojskowego. O sprawę chcieliśmy zapytać wiceministra obrony Wojciecha Skurkiewicza, który nie odpowiedział na sms z prośbą o rozmowę i nie odbierał telefonu. Podpisana w sobotę umowa sprzedaży radomskiego lotniska Państwowym Portom Lotniczym jest warta 12,7 miliona złotych, a PLL tylko w początkowym etapie chce zainwestować 400 mln zł.

Autor: Grzegorz Łakomski / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Amerykański Sąd do spraw Handlu Międzynarodowego zablokował większość ceł nałożonych przez Donalda Trumpa. W orzeczeniu stwierdzono, że prezydent USA przekroczył swoje uprawnienia - podał Reuters.

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Notowania ropy naftowej gwałtownie rosną po decyzji amerykańskiego sądu federalnego w sprawie ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Źródło:
PAP

- Pierwsze przetargi dwudziestu działek odbyły się w ubiegłym tygodniu. Nabywca będzie mieć ziemię za połowę ceny - mówi w rozmowie z tvn24.pl Kamil Sznel, rzecznik Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Chodzi o program "Działki budowlane dla młodych". Prezydent miasta Czesław Renkiewicz dodaje, że "za moment" ogłoszony zostanie "przetarg na sprzedaż kolejnych".

Sprzedają działki o 50 procent taniej

Sprzedają działki o 50 procent taniej

Źródło:
tvn24.pl

Senat uchwalił w środę nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac, ale z poprawką. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia kandydatowi na stanowisko z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o proponowanym wynagrodzeniu, aby umożliwić mu świadome i przejrzyste negocjacje.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Źródło:
PAP

Sektor bankowy w Polsce w 2024 roku osiągnął rekordowe zyski netto - czytamy w interpelacji poselskiej skierowanej do resortu finansów. Posłowie pytają w niej o analizy i konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jurand Drop.

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy zaatakowali Czechy. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kaji Kallas za cyberatakiem stoi podmiot wspierany przez Chiny. Czeski resort spraw zagranicznych wezwał do siebie chińskiego ambasadora.

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do bazyliki Świętego Marka w Wenecji będzie można wejść tylko po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji online, a cena biletu wstępu wzrośnie z 6 do 10 euro. To kolejny krok podjęty w tym mieście, by stawić czoła nasilającemu się zjawisku tak zwanej nadmiernej turystyki.

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe szukają około 130 nowych pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i te ze średnim czy zawodowym. Proponowane pensje sięgają nawet 28,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród Włochów w wieku 19-28 lat wynika, że zawody takie jak lekarz, nauczyciel czy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa cieszą się obecnie większym prestiżem niż praca influencera. Wyniki badania wskazują na zmianę priorytetów zawodowych młodego pokolenia, które coraz częściej stawia na stabilność, użyteczność społeczną i rozwój w sektorach o rosnącym znaczeniu.

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Źródło:
PAP

Majorka, Zakintos i Paryż - to najbardziej oblegane przez turystów miejsca na Starym Kontynencie, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmiemy.

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Źródło:
PAP

Elon Musk skrytykował ustawę podatkową forsowaną przez Donalda Trumpa - pisze "Financial Times". Zdaniem miliardera nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym do niedawna kierował.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Źródło:
"Financial Times"

Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Źródło:
tvn24.pl

Chrysler Building - ikona nowojorskiego skylineu i jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury art déco - ponownie trafił na rynek nieruchomości. Choć aktualna cena nie została ujawniona, warto przypomnieć, że w 2019 roku wieżowiec został sprzedany za 150 milionów dolarów.

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

Źródło:
PAP

Unia Europejska jest o krok od realizacji założeń klimatycznych, brakuje tylko jednego punktu procentowego - podała w środę Komisja Europejska. Zaktualizowanych planów na rzecz energii i klimatu, zgodnych z unijnymi założeniami, wciąż nie przesłały Polska, Belgia i Estonia.

Brakuje jednego punktu procentowego. "Dobra wiadomość"

Brakuje jednego punktu procentowego. "Dobra wiadomość"

Źródło:
PAP

W kwietniu 2025 roku sektor pozabankowy odnotował ponad 17-procentowy wzrost liczby udzielonych kredytów gotówkowych - wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej. Dynamicznie, bo o 21,3 procent, wzrosła także liczba pożyczek ratalnych.

Życie na kredycie Polaków. Coraz częściej ratujemy budżety chwilówkami

Życie na kredycie Polaków. Coraz częściej ratujemy budżety chwilówkami

Źródło:
PAP

Citi Handlowy zawarł z VeloBankiem warunkową umowę sprzedaży swojej części detalicznej - podano w komunikacie. Finalizacja ma nastąpić w połowie 2026 roku. Klienci detaliczni Citi Handlowego zostaną klientami VeloBanku. Bank przejmie też około 1650 pracowników. Jest reakcja giełdy na te doniesienia.

Bank sprzedaje część detaliczną. Jest reakcja rynku

Bank sprzedaje część detaliczną. Jest reakcja rynku

Źródło:
PAP

Jeśli rząd Donalda Tuska chce zapewnić zwycięstwo swojemu kandydatowi, musi zdobyć przychylność przedsiębiorców - pisze agencja Bloomberg. Podkreśla, że to właśnie biznesmeni, którzy wcześniej poparli Sławomira Mentzena, mogą odegrać decydującą rolę w drugiej turze.

Mogą zadecydować o wyniku wyborów. "Są wielką szansą"

Mogą zadecydować o wyniku wyborów. "Są wielką szansą"

Źródło:
PAP

Do 31 marca do urzędów pracy wpłynęły informacje o planowanych zwolnieniach grupowych dotyczących około 74,5 tysiąca osób - przekazał resort pracy. - To temat, który budzi emocje - stwierdził w rozmowie z TVN24+ Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnił też, jaki wpływ na rynek pracy mają zwolnienia grupowe.

Zwolnienia grupowe. Resort podaje dane

Zwolnienia grupowe. Resort podaje dane

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24+

Po doniesieniach medialnych o zakupie mieszkania przez Karola Nawrockiego pojawiła się możliwość uporządkowania kwestii umów dożywocia. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi obecnie analizę tej sprawy - informuje w środę 'Dziennik Gazeta Prawna'

Mieszkanie za rentę. Po Nawrockim możliwe zmiany

Mieszkanie za rentę. Po Nawrockim możliwe zmiany

Źródło:
PAP

We wtorek brazylijscy prokuratorzy pozwali chińskiego producenta samochodów BYD, oskarżając go o odpowiedzialność za handel ludźmi i warunki przypominające niewolnictwo przy budowie fabryki w stanie Bahia - podał portal stacji CNN.

"Warunki przypominające niewolnictwo". Chiński gigant pozwany

"Warunki przypominające niewolnictwo". Chiński gigant pozwany

Źródło:
CNN

Polacy polują na promocje rzadziej od Niemców i Francuzów, ale w czasach inflacji opanowali sztukę poszukiwania okazji - wynika z raportu UCE Research i Shopfully. Jedynie co piąty badany deklaruje, że jego nawyki zakupowe nie uległy zmianie.

Polacy łowcami promocji? Wyprzedzają nas te kraje

Polacy łowcami promocji? Wyprzedzają nas te kraje

Źródło:
PAP