Międzynarodowy front antypiracki powstaje w Warszawie

W konferencji weźmie udział 120 przedstawicieli organizacji, instytucji i firm z całej EuropyShutterstock

Jakie są modele biznesowe pirackich serwisów? Jakie przychody osiągają? Które z podejmowanych działań mają realny wpływ na ograniczenie zysków serwisów działających kosztem legalnego rynku? Jakie rozwiązania prawne umożliwiłyby skuteczniejszą ochronę własności intelektualnej? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy International Content Protection Summit. Do Warszawy, która w dniach 18-19 października br. stanie się miejscem debaty nt. międzynarodowej współpracy w zakresie zwalczania piractwa, przyjadą eksperci ds. ochrony własności intelektualnej z kilkunastu krajów. Konferencja jest organizowana przez Stowarzyszenie Sygnał we współpracy z Urzędem UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

- W obliczu rosnącej skali piractwa w internecie coraz ważniejszą rolę odgrywa współpraca międzynarodowa, wymiana wiedzy i doświadczeń, koordynacja działań. To niezbędne dla skuteczności ochrony treści w wymiarze lokalnym i globalnym - piractwo jest obecnie świetnie zorganizowanym ekosystemem działającym kosztem legalnego rynku i zapewniającym olbrzymie przychody. Jego negatywne skutki odczuwa cała gospodarka, Skarb Państwa, przemysł kreatywny i użytkownicy - komentuje Teresa Wierzbowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sygnał.

Organizowana w Warszawie w dniach 18-19 października br. konferencja ma zainicjować stałą współpracę organizacji i instytucji zajmujących się zwalczaniem kradzieży własności intelektualnej. Ma służyć prezentacji doświadczeń, promować skuteczne sposoby walki z piractwem, w tym efektywne rozwiązania prawne i technologiczne, współpracę rynku kreatywnego z organami ścigania oraz różnorodne inicjatywy edukacyjne.

Wymiana doświadczeń

Prelegenci International Content Protection Summit przedstawią strategie ochrony treści w Europie i na świecie, najlepsze rynkowe praktyki w zakresie zwalczania piractwa, a także prawne i operacyjne aspekty podejmowanych działań. Pierwszego dnia konferencji eksperci zaprezentują m.in. skalę i problem piractwa w Europie, sposoby przeciwdziałania kradzieży treści w takich krajach, jak Rosja czy Ukraina. Zaprezentują przykłady udanych akcji policji we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Szwajcarii w zakresie zwalczania sharingu i nielegalnych serwisów, sprawdzone sposoby blokowania nielegalnych portali w Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Program drugiego dnia (wydarzenie zamknięte) będzie miał formułę warsztatową i posłuży wypracowaniu modeli międzynarodowej współpracy. Punktem wyjścia będą prezentacje najistotniejszych kwestii związanych z walką z piractwem - wyzwań technologicznych, egzekwowania prawa i międzynarodowej pomocy prawnej w obszarze praw własności intelektualnej, odpowiedzialności pośredników (dostawców hostingu, rejestratorów domen, platform mediów społecznościowych). Podczas konferencji będą także omawiane działania realizowane w ramach strategii „follow the money”, polegające na odcinaniu nielegalnych serwisów od źródeł ich finansowania poprzez ograniczenie reklam na serwisach pirackich i blokowanie płatności.

- Cieszymy się, że do Warszawy przyjeżdża aż tylu międzynarodowych ekspertów branży, którzy chcą podzielić się wiedzą i doświadczeniami. Liczymy na to, że konferencja zainauguruje cykl tego rodzaju wydarzeń w kolejnych latach – mówi Anna Słoboda, Wiceprezes Stowarzyszenia Sygnał.

Międzynarodowi eksperci

W konferencji weźmie udział 120 przedstawicieli organizacji, instytucji i firm z całej Europy, a także innych kontynentów. Przyjadą do Warszawy z Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Łotwy, Niemiec, Szwajcarii, Rosji, Serbii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych.

Będą to wybitni eksperci zajmujący się ochroną własności intelektualnej, prawnicy, praktycy odpowiedzialni za walkę z piractwem w spółkach medialnych, firmach tworzących i dystrybuujących kontent. Wśród nich znajdą się specjaliści zwalczający cyberprzestępczość, szefowie działów zajmujących się ochroną treści, a także przedstawiciele urzędów, organizacji i stowarzyszeń, w tym Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej, Obserwatorium Zarządzania przy KE, Europolu, reprezentanci organów ścigania, organizacji biznesowych i mediów.

W gronie prelegentów znajdą się m.in. Trevor Albery - Vice President, Strategy & Operations, EMEA Content Protection & Analytics, Warner Bros. Entertainment Europe; Sheila Cassells - Executive Director, Audiovisual Anti-Piracy Alliance (AAPA); Tim J. Kuik - Director, BREIN Foundation; Sarah Van Reempts, Legal Counsel EMEA, Motion Picture Association; Diego Dabrio Álvarez - Head of International Anti-Piracy, La Liga.

Konferencja jest organizowana przez Stowarzyszenie Sygnał przy wsparciu Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Patronat nad konferencją objęło MKiDN, UKE, KIGEiT, Konfederacja Lewiatan. Partnerzy Medialni: Business Insider, Discovery, TVN, Dziennik Gazeta Prawna, Polsat, Press, Rzeczpospolita, TVP.

Autor: mp//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC