Białoruś

Białoruś

Chińska telewizja CCTV jako pierwsza zagraniczna ekipa medialna w historii dostała pozwolenie na nakręcenie zdjęć w ściśle tajnej, rosyjskiej bazie wojsk powietrznych w Woroneżu, 500 km na południe od Moskwy. W stacji na co dzień trenują najlepsi rosyjscy piloci, a w hangarach i na czterech pasach startowych co chwilę startują i lądują myśliwce Su-27, Su-28, MiG-29 i transportowe An-72.

Białoruś powinna być silna pod względem politycznym i gospodarczym, bo w obecnych czasach słabych biją – oświadczył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefami przedstawicielstw dyplomatycznych w Mińsku.

10 lipca minęło 20 lat od czasu objęcia przez Alaksandra Łukaszenkę urzędu prezydenta Białorusi. To pierwszy i jak do tej pory jedyny prezydent tego kraju. Łukaszenka sprawuje swój urząd dłużej niż Leonid Breżniew, sekretarz generalny partii komunistycznej w Związku Radzieckim.

Urząd ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie homelskim, na południowym wschodzie Białorusi, prowadzi prace nad stworzeniem w Homlu muzeum poświęconego katastrofie w Czarnobylu – poinformowały w poniedziałek niezależne media białoruskie.

Białoruski więzień polityczny, szef Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, Aleś Bialacki został wypuszczony z kolonii karnej i wraca do Mińska - poinformowało w sobotę Radio Swaboda. O jego uwolnienie zabiegała UE oraz międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaapelował na szczycie szefów rządów Wspólnoty Niepodległych Państw w Mińsku, by nie śpieszyć się z wyjściem z tej organizacji. Wystąpienie z WNP zapowiadała Ukraina, którą na szczycie reprezentował ambasador.

Prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu podpisali układ o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), która ma być odpowiedzią byłych republik radzieckich na Unię Europejską. EUG zacznie funkcjonować 1 stycznia 2015.

Porozumienie o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, które ma zostać podpisane w czwartek w Astanie, jest kompromisem różniącym się od tego, na co liczyła Białoruś – ocenił w środę prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka.