Białoruś

Białoruś

- Nie mogą z nami konkurować ani jakością, ani ceną, ani pod względem zorganizowania. Dlatego stosują takie administracyjne, czasem bandyckie metody – oświadczył Łukaszenka, odnosząc się do swego niedawnego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw białoruskich towarów do Rosji. Mówił o tym na spotkaniu z dziennikarzami w Mińsku.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oczekuje od rządu konstruktywnych, przełomowych pomysłów na podniesienie efektywności gospodarki. Powiedział o tym w poniedziałek podczas przedstawiania nowego premiera Andreja Kabiakoua. - Nie wolno być zależnym tylko od jednego czy półtora rynku. Owszem, Rosjanie to nasi bracia i przyjaciele, ale widzicie, jak oni się czasem zachowują: jeden coś robi, a drugi nie wie, co. Dlatego musimy się koniecznie, za wszelką cenę, zdywersyfikować – powiedział.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdymisjonował w sobotę premiera Michaiła Miasnikowicza, kilku ministrów jego rządu i szefa banku centralnego. Nowym premierem został dotychczasowy szef prezydenckiej administracji Andrej Kabiakou. Decyzje Łukaszenki żadnych rewolucyjnych zmian nie oznaczają, bo miejsce tych, z którymi dyktator się pożegnał, zajęli inni dobrze mu od lat znani ludzie.

Lepsza współpraca służb na granicy polsko-białoruskiej, wykorzystanie przez białoruskie firmy polskich portów i współpraca w sektorze ropy i gazu - to plany, które chcą realizować rządy Polski i Białorusi w najbliższych latach. Białoruś jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, trzecim po Rosji i Ukrainie wśród krajów WNP.

Białorusini nie odżegnują się od sowieckiej przeszłości, ale chcą sami decydować o własnej przyszłości - oświadczył prezydent Alaksandr Łukaszenka z okazji przypadającego w piątek święta państwowego – Dnia Rewolucji Październikowej. Dzień przed świętem niezależna gazeta "Narodnaja Wola" przypomina natomiast bilans represji, które rozpoczęły się po wybuchu rewolucji.

Wykonano karę śmierci na mieszkańcu Homla na wschodzie Białorusi – poinformował we wtorek portal Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, powołując się na matkę straconego. „Wiasna” podkreśla, że to już trzeci wyrok śmierci wykonany w tym roku na Białorusi.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, przebywający w Mińsku na rozmowach o rozwijaniu współpracy militarnej w ramach Związku Białorusi i Rosji, powiedział, że Moskwa i Mińsk w 2015 r. przeprowadzą rozszerzone manewry wojskowe. Wszystko ze względu na "nowe zagrożenia" dla Państwa Związkowego (ZBiR), które - jak podejrzewa szef resortu - mogą się pojawić, choćby ze strony Ukrainy, z której Zachód chce stworzyć "przednie rubieże nacisku" na te dwa kraje.

Na Białorusi sprzedano na aukcji banknot, który uzyskał najwyższą cenę w historii białoruskiej waluty. Banknot o nominale 5 tys. rubli białoruskich (1,5 zł) znalazł nabywcę za 1590 dolarów – poinformował portal belbonistika.com.

Wśród białoruskich przewoźników występuje napięcie spowodowane wprowadzeniem przez Rosję embarga na produkty rolno-spożywcze z UE - oświadczył w środę przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Transportu Siarhiej Dubina.