Białoruś

Białoruś

Alaksandr Łukaszenka szuka możliwości nawiązania współpracy z Zachodem, ale nie będzie to możliwe, dopóki nie uwolni więźniów politycznych. Jednym z nich jest Mykoła Statkiewicz, były kandydat na prezydenta Białorusi. Statkiewicz spędził w więzieniu już ponad 1,5 tys. dni.

Białoruś musi spłacić w tym roku 4 mld dolarów zadłużenia zagranicznego i w razie problemów ze spłatą podjąć rozmowy w sprawie restrukturyzacji długu - powiedział w czwartek prezydent Alaksandr Łukaszenka na dorocznej konferencji prasowej.

Białoruskie siły zbrojne prowadzą manewry, w trakcie których przećwiczono już dowodzenie jednostkami w "trudnej i szybko zmieniającej się sytuacji" – poinformowała niezależna gazeta internetowa „Biełorusskije Nowosti”. Trenowane jest między innymi "przeciwdziałanie nielegalnym ugrupowaniom zbrojnym". Mińsk podkreśla, że NATO jest "niezwykle aktywne" w państwach bałtyckich.

Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opowiedziało się w poniedziałek za niezwłocznym podjęciem działań na rzecz wstrzymania ognia na Ukrainie i zapewniło, że udzieli wszelkiego niezbędnego wsparcia dla rozmów grupy kontaktowej ws. Ukrainy.

Władze Białorusi będą nakładać podatek na bezrobotnych, którzy nie chcą pracować lub pracują na czarno. Propozycje w tej sprawie są zawarte w projekcie dekretu prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Cel – stymulowanie zatrudnienia. – Rosja przestaje finansować Białoruś, pokazując nam figę. Stąd pomysł władz w Mińsku – komentuje białoruski socjolog.

Sąd w Brześciu skazał we wtorek dziennikarkę z tego miasta na grzywnę wys. 5,4 mln rubli białoruskich (1,3 tys. zł) za pracę bez akredytacji. Podstawą był m.in. artykuł na stronie nadającego z Białegostoku po białorusku Radia Racyja.

Białoruskie KGB zatrzymało 20 muzułmanów salafitów, którzy powołali stowarzyszenie pod wpływem jednej z arabskich organizacji ekstremistycznych - poinformował w niedzielę rzecznik KGB, występując w telewizji Biełaruś 1.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że w jego kraju zawsze będzie zgoda i spokój, a także życzył pokoju Ukrainie. Mówił o tym podczas wizyty w mińskim soborze katedralnym Ducha Świętego w prawosławne Boże Narodzenie.

Białoruski rząd zdecydował o zniesieniu od czwartku prowizji od kupna waluty. Opłata została wprowadzona 20 grudnia z powodu - jak tłumaczyły władze - wzrostu popytu na dolary i euro.

Na Białorusi powstał nowy oddział straży granicznej do ochrony odcinka granicy z Ukrainą. Przystąpił on do pracy w poniedziałek wieczorem – poinformował we wtorek przedstawiciel Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.