Białoruś

Białoruś

Białorusini nie odżegnują się od sowieckiej przeszłości, ale chcą sami decydować o własnej przyszłości - oświadczył prezydent Alaksandr Łukaszenka z okazji przypadającego w piątek święta państwowego – Dnia Rewolucji Październikowej. Dzień przed świętem niezależna gazeta "Narodnaja Wola" przypomina natomiast bilans represji, które rozpoczęły się po wybuchu rewolucji.

Wykonano karę śmierci na mieszkańcu Homla na wschodzie Białorusi – poinformował we wtorek portal Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, powołując się na matkę straconego. „Wiasna” podkreśla, że to już trzeci wyrok śmierci wykonany w tym roku na Białorusi.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, przebywający w Mińsku na rozmowach o rozwijaniu współpracy militarnej w ramach Związku Białorusi i Rosji, powiedział, że Moskwa i Mińsk w 2015 r. przeprowadzą rozszerzone manewry wojskowe. Wszystko ze względu na "nowe zagrożenia" dla Państwa Związkowego (ZBiR), które - jak podejrzewa szef resortu - mogą się pojawić, choćby ze strony Ukrainy, z której Zachód chce stworzyć "przednie rubieże nacisku" na te dwa kraje.

Na Białorusi sprzedano na aukcji banknot, który uzyskał najwyższą cenę w historii białoruskiej waluty. Banknot o nominale 5 tys. rubli białoruskich (1,5 zł) znalazł nabywcę za 1590 dolarów – poinformował portal belbonistika.com.

Wśród białoruskich przewoźników występuje napięcie spowodowane wprowadzeniem przez Rosję embarga na produkty rolno-spożywcze z UE - oświadczył w środę przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Transportu Siarhiej Dubina.