Białoruś

Białoruś

Białoruski areszt opuściły w piątek dwie osoby podejrzane w tak zwanej sprawie Białego Legionu. Szef Komitetu Śledczego Białorusi Iwan Naskiewicz poinformował, że "osobiście kontroluje śledztwo" i że obecnie nie wymaga ono stosowania aresztu jako środka zapobiegawczego.

Na czwartkowym spotkaniu prezydentów Białorusi i Kazachstanu Alaksandr Łukaszenka przekazał Nursułtanowi Nazarbajewowi materiały archiwalne dotyczące kobiet zsyłanych w latach 30. do łagru dla żon "zdrajców ojczyzny". Na terenie dawnego obozu w Kazachstanie jest teraz muzeum.

Ponad 800 żołnierzy z Białorusi, Rosji i Serbii oraz ponad 100 jednostek sprzętu wojskowego bierze udział w manewrach Słowiańskie Braterstwo 2017, które rozpoczęły się we wtorek pod Brześciem.

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej zapewnił w poniedziałek w Moskwie po rozmowach z Siergiejem Ławrowem, że jego kraj nie zamierza "odchodzić od Rosji". Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapowiedział, że Moskwa i Mińsk będą się wymieniać informacjami o kontaktach z NATO.

Prezydenci Chin i Białorusi - Xi Jinping i Alaksandr Łukaszenka - podczas spotkania w Pekinie poinformowali o zamiarze utworzenia białorusko-chińskiej grupy roboczej do walki z kolorowymi rewolucjami. Grupa miałaby także przeciwdziałać terroryzmowi - dodał Łukaszenka, którzy uczestniczył w Forum Pasa i Szlaku.

W historii Białorusi jest niemało wielkich dat, ale 9 maja 1945 roku to szczególny dzień - mówił podczas uroczystości z okazji 72. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad faszystowskimi Niemcami prezydent Alaksandr Łukaszenka. Wspomniał o roli narodu białoruskiego w zwycięstwie, mówił także o niedopuszczalnych próbach "przepisywania historii".