Białoruś

Białoruś

Białoruski samolot pasażerski ze 142 osobami na pokładzie został zmuszony, pod groźbą poderwania myśliwców, do powrotu na lotnisko w Kijowie – informują w sobotę media na Ukrainie. SBU zaprzecza, jakoby pilotowi grożono "poderwaniem myśliwców" i zapewnia, że kontrolerzy działali zgodnie z procedurami.

W Mińsku odbył się pogrzeb Jurego Chadyki, profesora fizyki, znanego działacza opozycji demokratycznej i jednego z założycieli Białoruskiego Frontu Narodowego. Uroczystości żałobne odbyły się z udziałem opozycjonistów i działaczy społecznych. Chadyka zmarł we wrześniu w USA.

Napastnikiem, który w centrum handlowym w Mińsku zabił w sobotę kobietę piłą mechaniczną, był 18-letni Białorusin - poinformował portal Tut.by, powołując się na milicję i przedstawicieli komitetu śledczego. Wcześniej informowano, że napastników było dwóch.

"Na Białorusi prawa skazanych na śmierć są łamane na każdym etapie procesu, co sprawia, że jej stosowanie jest nielegalne" – oświadczyli w środę przedstawiciele niezależnych organizacji praw człowieka. W Mińsku został zaprezentowany raport o karze śmierci na Białorusi.

Białorusin Andriej Fomoczkin, który niósł rosyjską flagę podczas ceremonii otwarcia igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro, dostanie w prezencie mieszkanie w Moskwie. Reprezentacja "Sbornej" została wykluczona z imprezy z powodu skandalu dopingowego w tym kraju.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział w piątek podczas wystąpienia na Uniwersytecie Pekińskim, że rozpad Związku Radzieckiego był katastrofą, która miała negatywne konsekwencje dla całego świata. Jego zdaniem za ZSRR nie mogłoby dojść do wielu konfliktów, z którymi mamy do czynienia dzisiaj.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka rozpoczyna w środę wizytę państwową w Chinach. Jej celem jest przyciągnięcie na Białoruś chińskich inwestycji i przeprowadzenie rozmów na temat ewentualnej współpracy w przemyśle zbrojeniowym.

Aktor Jackie Chan, gwiazdor kina sztuk walki, chce zostać powitany z wyjątkowymi honorami, gdy przyjedzie na Białoruś z występem. - Oczekuje spotkania z prezydentem Łukaszenką lub premierem Kabiakouem - podało w czwartek Radio Swaboda.