Japonia

Japonia

Odnaleziono wrak należącego do japońskich sił powietrznych myśliwca F-35A, który zniknął z radarów we wtorek nad wodami Pacyfiku w pobliżu północnej Japonii - przekazał rzecznik japońskiego lotnictwa wojskowego. Jak dotąd nie znaleziono pilota maszyny.

Era panowania japońskiego cesarza Naruhito, która rozpocznie się 1 maja, otrzymała już nazwę Reiwa, zapisaną dwoma znakami kanji. Rząd Japonii przedstawił we wtorek jej oficjalne tłumaczenie na angielski: Beautiful Harmony, czyli Piękna Harmonia.

Rosja nie rozpatruje możliwości przekazania Japonii Wysp Kurylskich, a świadczą o tym warunki przedstawione Tokio przez Moskwę, które są dla Japończyków nie do zaakceptowania - podał we wtorek rosyjski portal RBK, powołując się na źródła zbliżone do Kremla.

Japońscy naukowcy przed igrzyskami w Tokio, które odbędą się w 2020 roku, testują nowy system prognozowania i ostrzegania przed gwałtownymi ulewami, zwanymi w Kraju Kwitnącej Wiśni partyzanckimi burzami.

Decyzja w sprawie rosyjsko-japońskiego traktatu pokojowego, którą w przyszłości zaproponują negocjatorzy, powinna być możliwa do przyjęcia przez narody obu krajów - powiedział we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin po rozmowach z premierem Japonii Shinzo Abem. Było to ich 25. spotkanie.

Na konsultacjach w poniedziałek w Moskwie szefów MSZ Rosji i Japonii strona rosyjska zaznaczyła, że kwestia suwerenności Rosji nad Wyspami Kurylskimi nie jest omawiana. Jest to terytorium Federacji Rosyjskiej - poinformował rosyjski minister Siergiej Ławrow. Wcześniej, szef MSZ Japonii Taro Kono oświadczył, że jego kraj oczekuje wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Tokio w czerwcu.