Japonia

Japonia

Dziewczynka i dorosły mężczyzna zginęli, a 16 innych dzieci, uczennic szkoły podstawowej zostało rannych podczas ataku nożownika na przystanku autobusowym w Kawasaki na przedmieściach Tokio - przekazała telewizja państwowa NHK, powołując się na przedstawicieli władz. Sprawca, który ugodził sam siebie nożem, zmarł po zatrzymaniu.

Prezydent USA Donald Trump przybył w sobotę do stolicy Japonii Tokio z czterodniową wizytą państwową. Będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotka się nowym cesarzem Naruhito. W programie wizyty przewidziano między innymi dwustronne rozmowy o handlu, partię golfa, a nawet walki sumo, które prezydent USA będzie oglądał w towarzystwie gospodarzy.

Niedawne wystrzelenie rakiet przez Koreę Północną było pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zakazują północnokoreańskiemu reżimowi stosowania pocisków balistycznych – oświadczył w piątek zastępca rzecznika japońskiego rządu Kotaro Nogami. Zdaniem ekspertów ostatnie testy Pjongjangu wskazują na przygotowywanie przez reżim nowego, zaawansowanego systemu rakietowego.

Leży na Dalekim Wschodzie, ale uznajemy ją dość powszechnie za kraj Zachodu. Japonia - kraj pełen kontrastów, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością. Trzecia gospodarka na świecie musi stawić czoła poważnym problemom, które zagrażają przyszłości kraju. Materiał programu "Epicentrum" TVN24 BiS.

To ma być czas "pięknej harmonii". Reiwa - tak będzie się nazywać era nowego cesarza Japonii, Naruhito. 59 letni muzyk i historyk obejmuje chryzantemowy tron po ojcu cesarzu Akihito, który abdykował tłumacząc się wiekiem. Naruhito to 126 cesarz Japonii. Przyjrzyjmy się tej najdłużej nieprzerwanie panującej na świecie dynastii. Jej początki datuje się na 660 rok przed Chrystusem. Materiał programu "Epicentrum" TVN24 BIS.

Premier Japonii, Shinzo Abe opublikował na Instagramie nagranie, na którym instaluje na drzwiach swojego domu nad jeziorem drewnianą kołatkę w kształcie bobra. To pamiątka, którą przywiózł ze swojej ostatniej wizyty w Kanadzie.

Mam szczerą nadzieję na szczęście dla ludzi, dalszy postęp dla kraju i pokój dla świata - oświadczył nowy cesarz Japonii Naruhito, który wstąpił w środę na Chryzantemowy Tron po pierwszej od ponad 200 lat abdykacji cesarskiej w tym kraju. Podczas krótkiej ceremonii oświadczył, że będzie wypełniał rolę przewidzianą dla cesarza przez konstytucję.

Wraz z abdykacją cesarza Akihito, Japonia wkracza w nową erę. Jak zostanie zapamiętana ta miniona? Czego spodziewać się po nadchodzącej? Co zmiana na cesarskim tronie oznacza dla Japonii i jakim wyzwaniom będzie musiał sprostać nowy cesarz? Tajniki japońskiej rzeczywistości wyjaśnia dr Tetsuo Hayashi z Uniwersytetu Warszawskiego.

Rozpoczęto usuwanie prętów paliwowych z drugiego ze zniszczonych reaktorów elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała agencja Reutera. Prace w silnie skażonym rejonie reaktora przeprowadzane są przy użyciu zdalnie sterowanych żurawi. W 2011 roku w japońskiej Fukushimie doszło do największej katastrofy nuklearnej od 1986 roku.

Premier Chin Li Keqiang i odwiedzający Pekin szef japońskiego MSZ Taro Kono rozmawiali o poprawie stosunków dwustronnych i ustaleniach dotyczących możliwej czerwcowej wizyty prezydenta ChRL Xi Jinpinga w Japonii - podała agencja Kyodo. Potencjalna podróż Xi do Japonii byłaby pierwszą, odkąd w 2013 roku został on prezydentem ChRL.

Wyjątkowo prywatna sprawa stała się publicznym problemem, bo im więcej seksualnych abstynentów, tym mniej małych Japończyków. A wyniki badań są alarmujące - co czwarty Japończyk w wieku 18-39 lat nigdy nie uprawiał seksu. Materiał magazynu "Polska i świat".