Iran

Iran

Prezydent Syrii Baszar Asad powiedział w wywiadzie dla irańskiej sieci telewizyjnej al-Alam News, że "obecność wojskowa Iranu w Syrii, ani stosunki tego państwa z syryjskim rządem nie podlegają negocjacjom". Zaznaczył, że Iran nie ma "stałych baz".

Z okazji Dnia Jerozolimy setki tysięcy Irańczyków demonstrują w głównych miastach pod hasłem: "Śmierć Izraelowi!". Solidarność z Palestyńczykami demonstrują też iraccy szyici. W Strefie Gazy Palestyńczycy gromadzą się wzdłuż granicy z Izraelem.

Deklaracja władz irańskich o ewentualnym zwiększeniu zdolności wzbogacania uranu, oznacza zbliżanie się do "czerwonej linii" - powiedział w środę szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian. Jednocześnie przedstawiciele rządów Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii napisali do władz amerykańskich list, w którym podkreślili swe zaangażowanie w utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem i wezwali USA, by zwolniły firmy UE działające w Iranie z wtórnych sankcji.

Francuska grupa motoryzacyjna PSA - właściciel takich marek jak Peugeot, Citroen i Opel - poinformowała w poniedziałek, że zaczyna zawieszać działalność spółek joint venture w Iranie w związku z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na ten kraj.

Irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei powiedział w poniedziałek, że arabska młodzież powinna przeciwstawić się USA i przejąć inicjatywę, aby móc kontrolować swą przyszłość. Ostrzegł, że na każdy atak Iran "odpowie dziesięć razy mocniej".

Państwa Unii Europejskiej będą koordynować działania, by chronić europejskie inwestycje w Iranie - oświadczyła w poniedziałek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Jak przekonywała, kraje członkowskie są jednomyślne w sprawie utrzymania umowy nuklearnej z Teheranem.

Iran nadal wywiązuje się ze zobowiązań wynikających z porozumienia atomowego - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w pierwszym kwartalnym raporcie opublikowanym od wycofania się z tej umowy Stanów Zjednoczonych.

Odgrywamy konstruktywną, pozytywną rolę wobec obu stron, USA i Unii Europejskiej - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, pytany o polskie stanowisko wobec wypowiedzenia przez Stany Zjednoczone umowy atomowej z Iranem. Dodał, że "po wyprowadzeniu przez prezydenta Donalda Trumpa USA z porozumienia nuklearnego jesteśmy niejako nieformalnym pośrednikiem między Waszyngtonem a Brukselą".