Iran

Iran

Iran ujawnia swoje żądania

W piątek ma odbyć się spotkanie sygnatariuszy umowy nuklearnej z Iranem, którego celem będzie ratowanie porozumienia. W czwartek Teheran poinformował, że jego głównym żądaniem w rozmowach będzie możliwość utrzymania wielkości sprzedaży ropy przez Iran na tym samym poziomie, co przed wycofaniem się z układu Stanów Zjednoczonych. - Naszym żądaniem jest móc sprzedawać naszą ropę i odzyskać pieniądze - powiedział agencji Reutera irański urzędnik, prosząc o zachowanie anonimowości.

Iran kontra USA. Spór na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ

Podczas środowej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ doszło do zderzenia poglądów na temat wcielania w życie postanowień porozumienia o irańskim programie nuklearnym. - Lekkomyślne zachowanie Iranu nie może być ignorowane w imię zachowania porozumienia, które nie odcina całkowicie drogi Iranu do broni nuklearnej - argumentował przedstawiciel USA, Jonathan Cohen. - Porozumienia przestrzega tylko jedna strona - stwierdził ambasador Iranu przy ONZ Madżid Tacht-Rawanczi.

Linia graniczna: czwartek. Później Iran zacznie szybciej wzbogacać uran

Iran przyspieszy wzbogacanie uranu po upływie w czwartek terminu danego mocarstwom europejskim, aby temu zapobiec - oświadczył w środę rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi. Tego samego dnia prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł, że nakładając sankcję na Teheran, "Ameryka obrała niewłaściwą drogę".

Szef NATO: jesteśmy zaniepokojeni programem rakietowym Iranu

NATO jest zaniepokojone sytuacją w Zatoce Perskiej i destabilizującymi działaniami Iranu w tym regionie - oświadczył we wtorek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenbeg. Jak zaznaczył, teraz ważne jest zredukowanie napięcia.

Doradca Trumpa: Iran ma otwarte drzwi, powinien przez nie przejść

Przebywający z wizytą w Izraelu doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton zapewnił we wtorek, że USA nadal chcą rozmawiać z Iranem. Ostrzegł jednak, że jeśli Teheran przekroczy określone w porozumieniu nuklearnym limity zapasów nisko wzbogaconego uranu, "wszystkie opcje będą na stole". Dzień wcześniej Stany Zjednoczone nałożyły kolejny pakiet sankcji na Teheran.

"Odeprzeć największego na świecie sponsora terroru". Pompeo buduje koalicję

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo omawiał w poniedziałek w Abu Zabi z tamtejszym następcą tronu księciem Muhammadem ibn-Zajedem al-Nahajanem sposoby przeciwdziałania zagrożeniom stwarzanym w regionie przez Iran. Przed odlotem z Waszyngtonu Pompeo zapowiadał, że rozmowy będą dotyczyły między innymi tego, "jak możemy zbudować globalną koalicję", by "odeprzeć największego na świecie sponsora terroru".

"Trwałe zamknięcie ścieżki dyplomacji". Iran odpowiada na amerykańskie sankcje

Decyzja USA o nałożeniu sankcji na najwyższego duchowego i politycznego przywódcę Iranu ajatollaha Alego Chameneiego i innych przedstawicieli władz tego kraju trwale zamyka "ścieżkę dyplomacji" między Waszyngtonem i Teheranem - oświadczyło we wtorek irańskie MSZ. Prezydent tego kraju Hasan Rowhani ocenił, że nowe restrykcje są "oburzające i idiotyczne".

Trump: nie odwołałem ataku, tylko go wstrzymałem

Nie odwołałem ataku na Iran, jak jest to fałszywie przedstawiane w mediach, lecz na razie go wstrzymałem - napisał prezydent USA Donald Trump na Twitterze. W piątek potwierdził, że operacja została wstrzymana na 10 minut przed jej rozpoczęciem.

Trump: wobec Iranu operacja militarna jest zawsze na stole

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w sobotę, że nałoży dodatkowe sankcje na Iran, aby powstrzymać władze tego państwa przed uzyskaniem broni jądrowej. Zastrzegł, że w sprawie Iranu opcja militarna jest nadal możliwa. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył również, że Stany Zjednoczone będą zwiększać presję ekonomiczną na Iran, dopóki ten kraj nie zrezygnuje z przemocy i nie zaangażuje się w amerykańskie wysiłki dyplomatyczne.

Teheran wzywa kolejnego ambasadora. Protest w związku z lotem drona

MSZ Iranu w sobotę wezwało ambasadora Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wystosowało formalny protest przeciw pozwoleniu przez ZEA, by z amerykańskiej bazy w tym kraju wystartował amerykański dron. Teheran utrzymuje, że ten bezzałogowy samolot naruszył irańską przestrzeń powietrzną.

"Najbardziej niebezpieczny ze wszystkich konfliktów na świecie"

Wzrost napięcia pomiędzy USA i Iranem nie będzie dotyczył tylko tych dwóch krajów, ale całego regionu Bliskiego Wschodu - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 reporter, pisarz i podróżnik Wojciech Jagielski. – Iran odpowie na wszystkich możliwych polach – dodał. Profesor Bogdan Szklarski z Collegium Civitas tłumaczył, że do zniesienia sankcji, na czym zależy reżimowi w Teheranie, nie dojdzie.

Napięcie na Bliskim Wschodzie. LOT zmienia trasy

W związku z napiętą sytuacją nad Cieśniną Ormuz i w Zatoce Omańskiej Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o zmianie tras przelotów samolotów kursujących do i z Singapuru - poinformował w piątek przewoźnik. Korekta oznacza wydłużenie rejsów o kilkadziesiąt minut. Swoje trasy zmieniły też linie lotnicze innych krajów - między innymi Etihad, British Airways, KLM czy Lufthansa.

Irańczycy pokazują zdjęcia "drona". Mówią, że oszczędzili 35 Amerykanów w P-8

Państwowa telewizja irańska IRIB pokazała w piątek zdjęcia, na których - jak twierdzi - widać szczątki zwiadowczego drona USA, zestrzelonego poprzedniego dnia przez Gwardię Rewolucyjną. Dowódca sił powietrznych Gwardii Amirali Hadżizadeh oświadczył również, że Iran powstrzymał się od zestrzelenia samolotu USA z 35 osobami na pokładzie, który miał towarzyszyć dronowi.