Holandia

Holandia

Ministerstwo zdrowia Holandii zapowiedziało w piątek, że wyrazi zgodę na hodowlę ludzkich embrionów w ściśle określonych celach badawczych. Dotąd prawo dopuszczało tylko badania na embrionach niewykorzystanych w ramach procedury in vitro, za zgodą rodziców.

Holenderski rząd zamówił 11 mln tabletek jodu, który w przypadku skażenia radioaktywnego w wyniku katastrofy nuklearnej chroni tarczycę, by rozdać je potencjalnie zagrożonym mieszkańcom w pobliżu elektrowni atomowych - podało w piątek ministerstwo zdrowia. Wczoraj taką samą decyzję podjęły władze Belgii.

Holandia chce odejść od samochodów spalinowych i staje się prymusem dla ekologów. Za 9 lat ma tam obowiązywać całkowity zakaz ich rejestracji. Miejsce spalinowych zajmą auta elektryczne lub napędzane wodorem. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Odrzucenie przez Holendrów w referendum umowy UE-Ukraina oznacza zwycięsto Moskwy nad Kijowem - ocenił w programie "Świat" w TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki". - Po raz pierwszy w historii Europy wpływy Rosji są tak silne. Niestety również w Polsce - dodał były eurodeputowany PO Paweł Zalewski. Wyjaśnił, postulat wycofania Polski z UE jest podnoszony przez polityków prorosyjskich, którzy jego zdaniem obecni są także w PiS.

Wynik referendum w Holandii jest "podwójnym policzkiem" dla Unii Europejskiej będąc równocześnie sukcesem prezydenta Rosji Władimira Putina oraz zwolenników szybkiego rozpadu Wspólnoty - pisze "Der Spiegel" na swojej stronie internetowej.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenił w czwartek, że wyniki referendum w Holandii w sprawie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina są wskaźnikiem stosunku Europejczyków do ukraińskiego systemu politycznego. Wpis takiej treści Miedwiediew opublikował na Twitterze.

Wynik referendum, w którym Holendrzy opowiedzieli się przeciwko umowie stowarzyszeniowej UE-Ukraina należy traktować nie tylko jako "nie" dla zbliżenia z Kijowem, ale także jako wyraz dezaprobaty dla samej Unii - pisze w czwartek komentator "Financial Timesa".

Pierwsze opublikowane wyniki exit poll po zakończeniu głosowania nad umową stworzyszeniową z Ukrainą wskazują na poparcie dla tej inicjatywy ze strony zaledwie 36 proc. Holendrów. Zweryfikowano dane dotyczące frekwencji - wyniosła ona 32 proc. - wynika z kolejnego exit poll. Wcześniejsze prognozy mówiły o 29 proc.

Była rzeczniczka prokuratury trybunału ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii została zatrzymana w czwartek w Hadze przez policję sądową. Doszło do tego przed odczytywaniem wyroku w procesie byłego przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia.

Mniej niż jedna trzecia mieszkańców Holandii wyznaje jakąś religię, a niemal co czwarta osoba deklaruje się jako ateista - wynika z najnowszego badania, którego wyniki relacjonuje w poniedziałek portal DutchNews.

Nie żyje maszynista pociągu, który uległ wypadkowi we wtorek rano niedaleko miasteczka Dalfsen na północnym wschodzie Holandii - poinformował burmistrz miasta. W katstrofie rannych zostało siedem osób. Pociąg osobowy uderzył w dźwig obsługowy i wykoleił się.

Holenderskie samoloty bojowe F-16, po raz pierwszy od przystąpienia tego kraju do operacji prowadzonej przez USA, zbombardowały cele tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii - ogłosiło we wtorek ministerstwo obrony Holandii.

Rząd Holandii zapowiedział, że utworzy 300-osobowy zespół szybkiego reagowania, który będzie można skierować w wybrane miejsce - głównie w UE - w celu prowadzenia kontroli granicznych w ramach międzynarodowej misji.