Holandia

Holandia

Rekordowe upały w Holandii. W ciągu tygodnia niemal 400 zgonów więcej

Niemal 400 osób więcej niż podczas przeciętnego letniego tygodnia zmarło w Holandii w czasie ostatniej rekordowej fali upałów w Europie - poinformował w piątek holenderski urząd statystyczny Centraal Bureau voor de Statistieken. Pod koniec lipca padł krajowy rekord ciepła. Temperatura wzrosła do 40,4 stopnia Celsjusza.

"Haniebny czyn pozbawił życia 298 niewinnych ludzi"

W piątą rocznicę zestrzelenia lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur lotu MH17 pamięć ofiar uczciły w środę rodziny ofiar i członkowie holenderskiego rządu. Premier Mark Rutte pośrednio skrytykował Rosję za ukrywanie przyczyn tej tragedii, której ofiarami byli w większości Holendrzy.

Spór o złoto z Krymu bez rozstrzygnięcia

Sąd apelacyjny w Holandii we wtorek odroczył decyzję w sprawie złotych artefaktów z Krymu. W 2016 roku miejscowy sąd administracyjny orzekł, że ich kolekcja - wypożyczona holenderskiemu muzeum w czasie, gdy Rosja zaanektowała ten półwysep - musi powrócić na Ukrainę.

Dwa samoloty zderzyły się na płycie

Na amsterdamskim lotnisku Schiphol lekko zderzyły się dwa samoloty lini KLM i EasyJet. Incydent spowodował kilkugodzinne opóźnienia na lotnisku w stolicy Holandii.

Holenderskie koleje wypłacą odszkodowania ofiarom Holokaustu

Holenderskie koleje państwowe NS poinformowały w środę w oświadczeniu, że zaoferują odszkodowania finansowe za udział w przewożeniu Żydów, Romów i Sinti do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Jak podano, zarezerwowano na ten cel "kilkadziesiąt milionów euro".

17-letnia Holenderka wybrała śmierć. Cierpienie było "nie do zniesienia"

17-letnia Noa Pothoven z Arnhem w Holandii zmarła w niedzielę 2 czerwca. Nastolatka cierpiała na depresję, stres pourazowy i anoreksję, wywołane traumą po molestowaniu seksualnym, jakiego doświadczyła w dzieciństwie. Odmówiła dalszego leczenia, przestała jeść. Część mediów informowała, że poddała się eutanazji.

"Zaskakujący rezultat" eurowyborów w Holandii

Według sondażu exit poll holenderska Partia Pracy zdobyła najwięcej głosów w wyborach europejskich. Konserwatywna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte znalazła się na drugim miejscu.

Ruszyły wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosują Brytyjczycy i Holendrzy

Brytyjczycy i obywatele UE mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii głosują w czwartek w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ma to miejsce niespełna trzy lata po referendum w sprawie brexitu. W czwartek głosowanie odbywa się także w Holandii, gdzie antyunijne i populistyczne Forum Demokratyczne (FvD) może uzyskać 15 proc. - tyle samo, co rządząca Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).

Zmarła czwarta ofiara ataku w Utrechcie

W szpitalu zmarł mężczyzna, ranny 18 marca, gdy w tramwaju w Utrechcie w środkowej Holandii obywatel holenderski pochodzenia tureckiego Gokmen Tanis otworzył ogień do pasażerów. Na miejscu zabił trzy osoby, ciężko ranił kolejne trzy.

"Żadnych dowodów, że sprawca znał swoje ofiary"

Holenderska prokuratura nie znalazła do wtorku żadnych dowodów na to, że sprawca poniedziałkowego ataku z użyciem broni palnej w Utrechcie znał wcześniej swoje ofiary. Śledczy podejrzewają motyw terrorystyczny.

Atak w Utrechcie, kilka godzin obławy. Policja zatrzymała podejrzanego

Po kilku godzinach obławy zatrzymano 37-letniego mężczyznę, podejrzanego o przeprowadzenie ataku w Utrechcie - podała holenderska policja. Zginęły co najmniej trzy osoby, a dziewięć odniosło obrażenia - poinformował burmistrz miasta. Po aresztowaniu podejrzanego w regionie obniżono poziom zagrożenia z piątego do czwartego stopnia.

Premier Holandii: May przypomina postać z Monty Pythona

Premier Holandii Mark Rutte obwinił brytyjskich polityków za impas w sprawie brexitu, ale przyznał, że podziwia odporność szefowej tamtejszego rządu Theresy May. - Ona jest jak ten rycerz z filmu "Monty Python i Święty Graal", który traci ręce oraz nogi w pojedynku i jeszcze nazywa to remisem - powiedział w wywiadzie dla krajowej telewizji.

Wilki wracają do Holandii

Wilczyca krążąca po holenderskim Parku Narodowym De Hoge Veluwe została oficjalnie uznana za pierwszego od lat osiadłego na tym terenie wilka. To pozwala na wdrożenie planu odnowy gatunku. Powrót wilków nie cieszy jednak hodowców owiec.