Góry

Góry

We francuskim departamencie Sabaudia siedem osób zginęło wskutek zejścia dwóch lawin śnieżnych. Do tragedii doszło w sobotę. Władze określiły prawdopodobieństwo zejścia kolejnych jako "szczególnie wysokie". W ciągu ostatnich dni we Francji w Alpach występowały obfite opady śniegu.

Mroźna pogoda i ubita warstwa śniegu to doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa w Tatrach. Eksperci zalecają jednak, by podczas aktywnego wypoczynku uważać na siebie. Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

W sobotę w okolicy Koziego Wierchu zeszła lawina. Ten moment na nagraniu uchwyciła Reporterka 24. Jak opowiadała, "nawet osoby, które widziały już wcześniej takie zjawiska mówiły, że ta była naprawdę spora". W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Wzrasta zagrożenie lawinowe w Tatrach i na Babiej Górze. Przez topniejący śnieg ogłoszono tam odpowiednio trzeci i drugi stopień ostrzeżeń. "Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego" – ostrzega Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

W Tatrach powyżej wysokości 1900 metrów nad poziomem morza obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Niżej wydane zostało ostrzeżenie drugiego stopnia. Eksperci zaznaczają - to nie są warunki do wysokogórskich wędrówek i apelują, by pamiętać o zdrowym rozsądku.

Mimo naszych starań nie udało się jej uratować - przekazał rzecznik prasowy szpitala w Hradec Kralove. To tam trafiła kobieta wyciągnięta przez ratowników Horskiej Służby po zejściu lawiny w czeskiej części Karkonoszy.