Chiny

Chiny

Wczesnym rankiem w sobotę w chińskiej prowincji Syczuan doszło do obsunięcia się ziemi i kamiennej lawiny. Akcja ratunkowa trwa, ale władze już szacują liczbę ofiar. Rodziny zaginionych posądzają władze o opieszałość i brak poszanowania ludzkiego życia.

Jedyny chiński lotniskowiec pozostający w czynnej służbie, Liaoning, ma odwiedzić Hongkong podczas zaplanowanych na 1 lipca uroczystości z okazji 20. rocznicy przekazania przez Wielką Brytanię tego regionu Chinom - donoszą media.

Zdaniem ekspertów szanse na przeżycie osób w gruzowisku są znikome. We wsi Xinmo w prowincji Syczuan w środkowo-zachodniej części Chin uratowano tylko kilka osób, w tym małżeństwo i miesięczne niemowlę. Służby jednak nadal przeszukują miejsce, w którym osunęła się ziemia.

Chiny i USA ustaliły, że będą wspólnie dążyć do "pełnej, sprawdzalnej i nieodwracalnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego" - podała w sobotę Xinhua, podsumowując pierwsze spotkanie w ramach Amerykańsko-Chińskiego Dialogu Bezpieczeństwa i Dyplomacji, które odbyło się w środę.

Ponad tysiąc psów zostało uratowanych z transportu do rzeźni na południu Chin. Zwierzęta były przewożone ciężarówką, stłoczone w ciasnych klatkach. Nie miały jednak wymaganych dokumentów, a po kontroli policyjnej zostały oddane w ręce obrońców praw zwierząt. W środę w Chinach zaczął się doroczny festiwal psiego mięsa.

Grecja zablokowała oświadczenie Unii Europejskiej krytykujące łamanie praw człowieka w Chinach - podaje agencja Reutera. Stanowisko miało być przedstawione w mijającym tygodniu na forum Rady Praw Człowieka ONZ, ale z powodu weta Aten tak się nie stało.

Ulewne opady deszczu spowodowały zniszczenia na południu Chin. Wydano wiele ostrzeżeń meteorologicznych. Ewakuowano ponad 122 tysiące osób.

Minister finansów Korei Południowej Kim Dong Jon zapewnił w piątek podczas otwarcia konferencji kierowanego przez Pekin Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych o pełnym wsparciu Seulu dla chińskiego planu inwestycji infrastrukturalnych.

Co najmniej siedem osób zginęło, a około 60 zostało rannych w wyniku wybuchu, do którego doszło przy wejściu do przedszkola w Fengxian, na obrzeżach miasta Xuzhou, w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin. Państwowe media informują o wybuchu butli z gazem.