Chiny

Chiny

USA niepokoi status Hongkongu. Chiny: to nasza sprawa

Sprawy Hongkongu to wewnętrzne sprawy Chin, a USA powinny przestać się w nie wtrącać – oświadczył we wtorek rzecznik MSZ Chin Geng Shuang w reakcji na obawy władz Stanów Zjednoczonych, związane z planem umożliwienia transferu podejrzanych z Hongkongu do Chin kontynentalnych.

"Hongkong staje się laboratorium doświadczalnym przyszłości"

Niemiecka prasa zgodnie zauważa we wtorek, że wydarzenia w Hongkongu są ostrzeżeniem dla reszty świata i akcentuje, że protesty przeciwko zmianie prawa ekstradycyjnego to walka demokracji z dyktaturą partyjną. "Nie jest to rewolta na krańcu świata, tylko zmagania o człowieka i władzę w epicentrum rewolucji cyfrowej" - pisze dziennik "Die Welt".

"WSJ": zamordowany brat Kima był prawdopodobnie informatorem kilku państw

Brat przyrodni przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, Kim Dzong Nam, był informatorem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i na krótko przed śmiercią w Malezji spotkał się z agentem tej amerykańskiej służby - poinformował dziennik "Wall Street Journal". Według źródeł gazety, prawdopodobnie dostarczał też informacje wywiadom kilku innych krajów, przede wszystkim Chinom.

Putin i Xi w moskiewskim zoo. Oglądali Ru Yi i Ding Ding

Przebywający z wizytą w Rosji prezydent Chin Xi Jinping w towarzystwie prezydenta Rosji Władimira Putina odwiedził w moskiewskim zoo dwie pandy. Samiec Ru Yi i samica Ding Ding zostały wypożyczone Rosjanom przez Chińczyków na 15 lat w celach reprodukcyjnych. Putin uznał podarunek za znak pogłębiającego się zaufania i szacunku między oboma mocarstwami.

Chcą kupić ponad sto amerykańskich czołgów. Pekin zaniepokojony

Chiny są poważnie zaniepokojone planami sprzedaży broni Tajwanowi przez USA – oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. Zamiar zakupu ponad 100 amerykańskich czołgów oraz setek pocisków potwierdził tego dnia tajwański resort obrony. Chiny wzywają USA do zaprzestania dostaw uzbrojenia na Tajwan – powiedział Geng na briefingu w Pekinie.

"Kanada wzywa Chiny do poszanowania praw człowieka i prawa do protestów"

Premier Kanady Justin Trudeau wyraził we wtorek, w 30. rocznicę krwawych zajść na Placu Tiananmen w Pekinie, "prawdziwe zaniepokojenie" stanem praw człowieka w Chinach. Trudeau powiedział, że Kanada nadal wzywa Chiny do "poszanowania praw człowieka, poszanowania prawa do protestów i poszanowania wolności wypowiedzi", a także do zaprzestania masowych zatrzymań Ujgurów i innych mniejszości muzułmańskich.

Pekin nasila cenzurę przed rocznicą masakry na Tiananmen

Przed przypadającą we wtorek 30. rocznicą masakry na placu Tiananmen w Pekinie chińscy cenzorzy internetu nasilili wysiłki w celu usuwania wszelkich wzmianek o tym wydarzeniu. Korzystają przy tym z coraz skuteczniejszych narzędzi i sztucznej inteligencji.

Protestowało 300 miast, władze się bały. "Wiedziałem, że te demonstracje to jedna wielka beczka prochu"

Plac Tiananmen zwany również placem Niebiańskiego Spokoju to miejsce, które było świadkiem jednych z najważniejszych wydarzeń współczesnej historii Chin. O jednym z nich, protestach z 1989 roku, partia chce jednak zapomnieć. Komuniści robią co mogą, żeby wymazać z historii tragiczne wydarzenia, w których zginęło nawet 10 tysięcy osób. Pamięć o masakrze podtrzymują jednak chińscy dysydenci. Dziennikarzowi TVN24 BiS Hubertowi Kijkowi udało się dotrzeć do jednego z nich, Wei Jingshenga nazywanego "chińskim Wałęsą".