Świat

Świat

Przystanki dawno zalane, autobusy podtopione

Na zdjęciach robionych z pokładu śmigłowca widać, jak działa komunikacja w zalanej wodą Tajlandii. Ludzie, pomimo nękającego ich od lipca kataklizmu, starają się żyć normalnie.

Tysiące namiotów w hali odlotów

Trzy duże schroniska dla uchodźców powstały w pobliżu Bangkoku. Pomieszczą one ponad 8 tysięcy ludzi, którym powódź zniszczyła domy. Z dnia na dzień rośnie liczba ofiar wielkiej wody.

Mgła zatrzymała autostrady w Chinach

W piątek rano gęsta mgła opadła na miasta w prowincji Hebei na północy Chin, powodując niezliczone ilości korków i utrudnień. Władze zostały zmuszone do chwilowego zamknięcia 10 dróg ekspresowych.

13 mld dolarów na odkażenie Japonii

Rząd Japonii wyda co najmniej bilion jenów (13 mld dolarów) na usuwanie skażeń promieniotwórczych z terenu okolic Fukushimy, dotkniętego największą katastrofą nuklearną od czasu awarii w Czarnobylu - powiedział w czwartek premier Yoshihiko Noda.

Gruby śnieg w Chorwacji. Drogi stoją

Tych, którzy jeszcze kilka tygodni temu wypoczywali w Chorwacji, może zaskoczyć wiadomość o grubym śniegu, który w czwartek pokrył ziemię w chorwackim Górskim Kotarze. Sparaliżował drogi i autostrady w północnej części kraju.

Woda opadła, zostało błoto i śmieci

Rzymianie po południu rozpoczęli wielkie sprzątanie po nagłej powodzi, która nawiedziła w czwartek Wieczne Miasto. Krótkotrwała, ale bardzo intenswna nawałnica, która przeszła rano nad stolicą Włoch, spowodowała śmierć jednej osoby, lokalne podtopienia i chaos komunikacujny na zalanych ulicach.

Wielka woda, setki porzuconych psów i kotów

W najtragiczniejszej od lat powodzi w Tajlandii woda pochłonęła setki ludzkich istnień. Ofiarami kataklizmu są jednak nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Nie wiadomo ile tysięcy zwierząt utonęło, zdechło z głodu czy wycieńczenia.

Ściana deszczu spadła na żółte taksówki

Październik w Nowym Jorku jak dotąd był pogodny, na niebie nie brakowało słońca. W środę jednak nad miasto nadciągnął front, przynoszący obfite opady. Klimatyczne zdjęcia metropolii skąpanej w deszczu przesłał nam Reporter 24 Piotr_Sobilo.

Świeża porcja śniegu w Szwajcarii

We wschodniej Szwajcarii spadł świeży śnieg. Sytuacja pogodowa nie jest jednak tak trudna, jak w Austrii. Tyrol, Karyntia i Styria pokryte są zaspami. Meteorolodzy nie nastrajają optymistycznie kierowców - w Alpach w piątek też popada.

Zalane ulice i metro, opóźnione loty

Ulice Rzymu pogrążyły się w chaosie po tym, jak rano przez miasto przeszła nawałnica. Sytuację w stolicy Włoch można określić mianem krytycznej. Przez kilka godzin nie kursowało metro, doszło też do paraliżu komunikacyjnego na zalanych ulicach i rzymskiej obwodnicy. Na niżej położonych ulicach woda sięgała do okien samochodów.

Tysiące piorunów nad Rzymem. Powódź w Wiecznym Mieście

Jedna ofiara śmiertelna, wiele osób uratowanych z zalanych samochodów i gigantyczny chaos komunikacyjny - to bilans burzy, która przeszła w czwartek rano nad Rzymem i okolicami. I spowodowała prawdziwą powódź. Na przedmieściach włoskiej stolicy w zalanej suterenie utonął mężczyzna.

Uwaga, pszczoły wymierają w Unii Europejskiej

Zwiększona śmiertelności pszczół zagraża produkcji żywności i stabilności środowiska w Unii Europejskiej. Bruksela przyjęła raport wzywający władze UE i rządy do zwiększenia wysiłków i nakładów na rzecz ochrony pszczół - informuje "Puls Biznesu".

Śnieg ponownie przykrył Niemcy

Na czwartek synoptycy TVN Meteo zapowiadają opady śniegu w Karpatach. Jednak u naszych zachodnich sąsiadów biały puch zalega na szczytach już od środy. Białe szaleństwo trwa - na razie tylko w postaci bitwy na śnieżki.

Woda zabiła już ponad 100 osób

Co najmniej 103 osoby poniosły śmierć w krajach Ameryki Środkowej w rezultacie ulewnych deszczów i wywołanych przez nie powodzi - poinformowały w środę władze. Woda zniszczyła liczne mosty i drogi oraz zalała znaczne obszary pól uprawnych.

Rosjanie chcą kolonizować Księżyc

Może i Stanom Zjednoczonym udało się umieścić pierwszego człowieka na Księżycu, ale to rosyjscy naukowcy i badacze chcą postawić na nim swoje kolonie. Pierwsza baza mogłaby powstać w ciągu 20 lat.

To nie korki. Tak ratują samochody

Jak w kraju ogarniętym przez powódź ratować swój dobytek? Odpowiedź może wydawać się absurdalna - przenieść go na most. W Tajlandii są one - razem z wiaduktami, estakadami i wyżej położonymi drogami - szczelnie zastawione samochodami, które udało się wywieźć przed wielką wodą.

Garstkę aut udało się uratować. Hondy toną na parkingu fabryki

Powódź zalewająca od dwóch i pół miesiąca Tajlandię nie oszczędziła fabryki Honda Motor w prowincji Ayutthaya. Na jej parkingu znajdują się tysiące podtopionych samochodów. Na zdjęciach widać, że udało się uratować jedynie niewielką ich część, przetransportowaną na estakadę wzniesioną ponad pozostałymi drogami.

Polka relacjonuje z Tajlandii: "Woda zrujnowała całe miasto"

Powódź zastała w Tajlandii Polkę, która uczy tam języka angielskiego. @Anna skontaktowała się z Kontaktem 24 i przesłała swoją relację. - Woda zniszczyła prawie całe miasto. Można poruszać się wyłącznie łódkami. Nawet mosty są pod wodą - w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 mówi internautka. - Ponad 20 z 76 prowincji w Tajlandii znajduje się pod wodą - dodaje.

Już za 11 dni zmiana czasu. Ukraińcy też zmienią

Ukraiński parlament unieważnił we wtorek swą wrześniową uchwałę i postanowił przywrócić zmianę czasu na letni i zimowy. Za powrotem do zmiany czasu głosowało 295 z 349 deputowanych, obecnych na sali obrad. Zmiana czasu, podobnie jak w Polsce, już w niedzielę 30 października.

Milion worków z piaskiem nie pomogło. Wielka woda już u bram Bangkoku

Milion worków z piaskiem nie wytrzymało naporu wody, mknącej w kierunku centrum Bangkoku, stolicy Tajlandii. Kraj od końca lipca zmaga się z rekordową powodzią. Na skutek silnych monsunowych opadów deszczu zginęło już ponad 300 osób. Wiele miast, w tym słynąca z buddyjskich świątyń Ayutthaya, zostało całkowicie zalanych.

Pierwszy śnieg na Wyspach

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, jak ciepły i słoneczny jest październik w Wielkiej Brytani. Jednak wszystko co dobre, kiedyś musi się skończyć. Według lokalnych mediów śnieg we wtorek spadł na północy Wielkiej Brytanii. Synoptycy portalu accuweather.com zapowiadają, że opady w najbliższym czasie zintensyfikują się, a temperatura może spać nawet do -4 st. C.

Z tego wiru wyłoni się wyspa kanaryjska?

Mieszkańcy El Hierro zauważyli na wodzie ogromne bańki gazów wulkanicznych, które wydobywają się na powierzchnię oceanu. Według specjalistów jest to pierwszy etap tworzenia się nowej wyspy w archipelagu kanaryjskim. Zobacz zdjęcia wiru utworzonego wskutek erupcji.

Spaceport America otwarty. Pierwsze loty w 2012 roku

Pierwszy w historii kosmiczny port lotniczy został oficjalnie otwarty. Spaceport America zbudowała korporacja Virgin Galactic, założona przez ekscentrycznego miliardera Richarda Bransona. Z kosmodromu na pustyni w Nowym Meksyku do końca 2012 roku ma wystartować pierwszy pojazd, którzy zabierze pasażerów w krótki lot w kosmos.

Bułgaria sparaliżowana. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

- Jedna ofiara, dziesiątki zablokowanych pociągów i pojazdów, zalane ulice, zamknięte drogi i porty - taka jest sytuacja we wschodniej i środkowej Bułgarii - poinformowało we wtorek bułgarskie radio publiczne. W wielu gminach, z powodu opadów deszczu i śniegu, ogłoszony został stan klęski żywiołowej.

Gigantyczna burza piaskowa w Teksasie

Ogromna burza piaskowa przeszła w poniedziałek wieczorem przez Lubbock w amerykańskim stanie Teksas. Towarzyszył jej wiatr wiejący z prędkością prawie 100 km/h, który pozrywał linie energetyczne. Jak dotąd nie pojawiły się doniesienia ani o rannych, ani o zniszczeniach.

Ewakuowali ponad 100 słoni

Z powodu panującej w Tajlandii powodzi, ponad 100 słoni zostało wyprowadzonych w bezpieczne miejsce poza kompletnie zalaną, największą na świecie Wioskę Słoni w mieście Ayutthaya. Krajowe władze zapewniły zwierzętom schronienie i jedzenie. Niestety, nie wszystkie z nich znalazły się w nowym miejscu. Te stare i schorowane wciąż przebywają w wiosce.

Asyż się zapada

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) odkryli, że Asyż, miasto znane jako miejsce narodzin św. Franciszka, zapada się. Według nich historyczne miasto we włoskim regionie Umbria w ciągu ostatnich 20 lat obniżyło się o aż 15 centymetrów.

Puyehue znowu zatrzymał samoloty

Coraz więcej lotnisk w Argentynie i Urugwaju zmuszonych jest odwoływać loty. Przyczyną jest rozprzestrzeniający się nad tymi krajami pył powstały w wyniku wybuchu chilijskiego wulkanu Puyehue - to już druga erupcja w tym roku. Od poniedziałku wieczorem loty powoli są wznawiane.