Świat

Świat

Wstrząsy w Kanadzie o wielkiej sile, tsunami na Hawajach

Silne trzęsienie ziemi, o sile aż 7,7 st. w skali Richtera, wystąpiło w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego u zachodnich wybrzeży Kanady - poinformowały amerykańskie służby sejsmologiczne. Wstrząsy sprawiły, że w Hawaje uderzyło tsunami. Stu tysiącom mieszkańców wybrzeża nakazano przeniesienie się na wyższe tereny.

Ofiary śmiertelne, dziesiątki aut w rowach

Mocno śnieży w krajach Europy Środkowej, przez co warunki drogowe są ekstremalnie trudne. W Austrii, na skutek zderzenia samochodu osobowego i autobusu na śliskiej drodze, zginęła kobieta. W Czechach też doszło do wypadku śmiertelnego, ponadto siedem osób zostało rannych, a dziesiątki samochodów wylądowały w rowach.

Zagrożone wyginięciem? Jest ich dwa razy za dużo!

Dwa razy więcej słoni niż powinno być jest w jednym z afrykańskich parków narodowych. Taka ilość gigantycznych ssaków oznacza nie tylko zwiększone koszty utrzymania ośrodka, lecz także niesie zagrożenie dla ekosystemu.

Takiego huraganu nie było tam od 100 lat. Sandy zbliża się do stolicy USA

Spotkanie z najpotężniejszym od ponad 100 lat huraganem może czekać mieszkańców północnego wschodu USA. Stanie się tak, jeśli Sandy połączy swoje siły z burzą nadciągająca ze środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych. Na nadejście żywiołu, który na Karaibach zabił już 41 osób, szykuje się 60 mln Amerykanów.

W tydzień temperatura spadła o 20 stopni C

Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zima zaatakowała już w październiku nizinne tereny Niemiec. Opady śniegu doprowadziły w sobotę do zakłóceń w komunikacji oraz wielu wypadków drogowych. W ciągu jednego tygodnia temperatura spadła o 20 stopni.

Koncerny naftowe bezkarnie trują morze

Zaledwie siedem razy od 2000 r. ukarano za zanieczyszczenie wody firmy naftowe działające w Morzu Północnym, tymczasem w tym okresie zarejestrowano w sumie 4123 wycieki - podał brytyjski Departament Energii i Zmian Klimatu (DECC). Do morza dostało się w sumie 1226 ton ropy.

Czarny Las zmienił kolor

Nie tylko Polska zmienia krajobraz na zimowy. Śnieg spadł też w Niemczech, m.in. w masywie Szwarcwaldu.

US Navy ucieka przed Frankenstormem

Huragan Sandy postawił w stan gotowości marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych. US Navy w obawie przed huraganem zdecydowała, że wszystkie jednostki zacumowane w bazie Norfolk w Wirginii mają wypłynąć na morze. Przygotowują się też cywile. - Ekstremalne warunki pogodowe mogą potrwać 48 godzin lub dłużej - ostrzegł gubernator Wirginii.

Sandy spokojnie mija Florydę. Ale potem może zmienić się w superburzę

Sandy przeszła przez Bahamy i przesuwa się na północ wzdłuż Florydy. Choć huragan nieco osłabł, amerykańscy eksperci ostrzegają, że łącząc się z polarnymi masami powietrza, zmieni się w hybrydową superburzę i poważnie zagrozi Wschodniemu Wybrzeżu USA. Liczba dotychczasowych ofiar żywiołu wzrosła do 34.

Może i kosmiczny, ale nie tysiącletni. Budda z meteorytu XX-wieczną podróbką?

Ozdobiona swastyką figurka Buddy wyrzeźbiona w meteorycie, uznawana za odkryty w Tybecie przez nazistów wytwór prebuddyjskiej kultury Bon, prawdopodobnie nie jest tak wyjątkowa, jak jeszcze niedawno sądzono. Według najnowszych opinii ekspertów, posążek może być europejską podróbką wykonaną w XX w. Jednak badań, według których tworzywem posążku jest ataksyt Chinga, nikt nie podważył.

Filipiny liżą rany po kataklizmie

Tropikalna burza Son-Tinh spowodował na Filipinach śmierć sześciu osób. Kolejne sześć uważa się za zaginione, dziesięć odniosło obrażenia.

Pierwsza ofiara mrozu w Rosji

Oficjalnie zima jeszcze nie nadeszła, a w Rosji już odnotowano pierwszą ofiarę mrozu. Skutki niskich temperatur odczuwają też mieszkańcy Łotwy i Estonii.

Śnieg przykrył również Danię

Nie tylko w Polsce zagościła zimowa aura. W czwartek nocy pierwszy śnieg spadł w Danii. Według tamtejszego instytutu meteorologicznego, od ośmiu lat jesienią tylko raz zanotowano opady tak wcześnie.

Nocne wstrząsy we Włoszech. 84-latek zmarł na zawał

Ponad 100 wstrząsów wtórnych odnotowano we włoskim mieście Mormanno na południu Włoch. W mieście w środku nocy zatrzęsła się ziemia, co wywołało panikę w mieście. Nie żyje jedna osoba: 84-latek, który zmarł na atak serca.

Sandy pustoszy Karaiby. 21 osób nie żyje

Huragan Sandy szaleje na Morzu Karaibskim. W wyniku cyklonu, na Jamajce, Kubie i Haiti życie straciło 21 osób. Synoptycy nie wykluczają, że później cyklon uderzy w Nowy Jork i Boston.

Sandy uderzyła nadspodziewanie mocno. Spełni się scenariusz ataku na Nowy Jork?

Huragan Sandy niespodziewanie osiągnął drugą kategorię i w nocy dotarł na Kubę. Wiatr wiał z prędkością 175 km/h, a towarzyszący mu ulewny deszcz wymusił decyzję o ewakuacji 55 tys. osób. Wcześniej żywioł spowodował śmierć jednej osoby oraz liczne zniszczenia na Jamajce, a także podtopienia na części obszarów Haiti. Może spełnić się czarny scenariusz, w którym synoptycy prognozowali uderzenie w USA i przejście Sandy przez Nowy Jork a nawet Boston.

W 10 lat dwa razy więcej śmieci na dnie Arktyki

Ilość zanieczyszczeń, jakie zalegają na dnie arktycznych oceanów, w ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się - wynika z badań przeprowadzonych przez badaczy z Alfred Wegener Institute for Polar and Marine Research. Śmieci, wśród których są m.in. plastikowe torby, mogą znacznie wpłynąć na tamtejszy ekosystem.

Sandy idzie trasą wielkich huraganów. Cyklon w drodze do Nowego Jorku?

Burza tropikalna Sandy przybiera na sile i jeszcze w środę ma się stać huraganem. Meteorolodzy zwracają uwagę na potencjalną trasę cyklonu, który obecnie zmierza w kierunku Jamajki. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że w przyszłym tygodniu Sandy zbliży się do Nowego Jorku lub nawet Bostonu.

Śmiertelny atak rekina. Surfer bez szans

Rekin zaatakował i zabił surfera u środkowych wybrzeży Kalifornii - poinformowały amerykańskie władze. To drugie tego typu tragiczne zdarzenie w tym miejscu w czasie dwóch lat.

Gigant pływający z wiatrakami

Ogromny statek zawinął we wtorek do portu w Kopenhadze. Liczy 190 metrów długości i ma przewozić osobliwy ładunek. Na Orce Pacyfiku, jak nazwano giganta, zmieści się do 12 wiatraków.

"Wyrok na sejsmologów spowoduje paraliż służb kryzysowych"

Wyrok skazujący na 6 lat więzienia sejsmologów i ekspertów za "nieumyślne spowodowanie śmierci 309 osób" podczas trzęsienia ziemi we włoskiej L'Aquili w 2009 roku sparaliżuje pracę służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe w obliczu katastrof naturalnych - skomentowali decyzję członkowie Komisji ds. Wielkich Zagrożeń przy Obronie Cywilnej, spośród których wywodzili się skazani. Do dymisji poddało się już trzech jej członków.