Świat

Świat

Co najmniej 70 osób poniosło śmierć, ponad 30 uznano za zaginione, a ok. 1,2 miliona ewakuowano z powodu ulewnych deszczy padających od tygodnia w kilku prowincjach Chin.

Helikoptery ratunkowe poleciały w Himalaje na poszukiwanie ludzi, którzy ucierpieli w niedzielnym trzęsieniu ziemi. W Indiach, Nepalu i Tybecie zginęły w sumie 82 osoby. Większość ofiar znaleziono w okolicach epicentrum trzęsienia ziemi, w turystycznie popularnym stanie Indii, Sikkim.

Dwa trzęsienia ziemi o sile, kolejno, 4,8 i 5,8 st. w skali Richtera miały miejsce w poniedziałek na południu Gwatemali w przeciągu półtorej godziny. Wiadomo, że zginęły co najmniej trzy osoby. Nie wiadomo ile zostało pogrzebanych pod ziemią.

Szwedzi od kilku dni prowadzą akcję czyszczenia wody z plam ropy naftowej, która wyciekła po kolizji statków. Do tej pory udało się usunąć prawie 150 metrów sześciennych zanieczyszczeń. Jest to największy wyciek ropy w tym roku w Szwecji.

Ludzie uwięzieni w windach, 1,6 miliona odbiorców bez prądu, niedziałające bankomaty i telefony komórkowe - wszystko przez pięciogodzinną przerwę w dostawie prądu w całej Korei Południowej. Dlaczego tak się stało? - To wina dużych upałów - wyjaśnia minister gospodarki tego kraju.

Opady śniegu, które w nocy z niedzieli na poniedziałek nawiedziły część austriackich Alp, spowodowały w kilku miejscach zakłócenia ruchu samochodowego - poinformował austriacki automobilklub OeAMTC.

W powodzi, która nawiedziła Tajlandię, zginęło do tej pory 112 osób. Zalanych zostało 29 z 76 prowincji kraju, ponad 300 tysięcy domów znalazło się pod wodą. Powódź ogarnęła m.in. kluczowe dla gospodarki kraju tereny turystyczne.

Po tegorocznym lecie znana jest wszystkim doskonale chmura burzowa cumulonimbus. Mało kto jednak wie, że ta wielka, kłębiasta chmura, która przynosi burze i deszcze, ma swoją równie złowrogą siostrę. Tyle tylko, że ta niezwykła chmura może być wytworem ludzkiej bezmyślności.

Dwie osoby nie żyją, a pięć uważa się za zaginione w północno-wschodniej części prowincji Syczuan. Padające od kilku dni w środkowych Chinach ulewne deszcze spowodowały liczne powodzie i podtopienia.

Pewien Amerykanin postanowił zarejestrować tornado sunące po niebie w miejscowości Wakita w stanie Oklahoma. W trakcie nagrania niespodziewanie pojawiło się drugie tornado.

Dla tych, którzy przebywają obecnie nad polskim morzem nie mamy dobrych wieści. Na przestrzeni całego polskiego Wybrzeża wystąpi przelotny deszcz. Padać będzie od Międzyzdrojów po Krynicę Morską. Powody do zadowolenia będą mieli za to turyści w kurortach Europy i Świata.

Wraz z nurtem położonej we wschodniej części Stanów Zjednoczonych rzeki Susquehanna, do Zatoki Chesapeake napłynęło sporo śmieci, ścieków, gruzu i błota, które niszczą podwodne środowisko naturalne. Winę za niszczenie zbiornika ponoszą tropikalna burza Lee i huragan Irene.

- Wulkan znajdujący się na alaskańskich Aleutach od dwóch miesięcy miewa niezwykłe niewielkie erupcje. Istnieje prawdopodobieństwo, że wybuchnie - ogłosili w piątek badacze z Obserwatorium Wulkanicznego na Alasce.

Pożary buszu na dobre rozszalały się w północno-wschodniej Australii. Część z nich została wywołana umyślnie. Na zdjęciach zrobionych przez należącego do NASA satelitę MODIS widać, jak zarówno planowane, jak i nieplanowane pożary trawią Terytorium Północne i Queensland.

Pensylwanię nawiedziła katastrofalna w skutkach powódź. Spowodował ją tropikalny sztorm Lee, który przeszedł przez północno-wschodnie wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wielu ludzi straciło dach nad głową. Przez takie kataklizmy, jak ten cierpią nie tylko ludzie, ale i zwierzęta.

Rosyjska kapsuła kosmiczna Sojuz, z amerykańskim astronautą i dwoma rosyjskimi kosmonautami wracającymi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), wylądowała w piątek bezpieczne na kazachskim stepie. Na orbicie astronauci spędzili 164 dni.

Trzy białe tygrysy mieszkające w jednym z chińskich parków narodowych zostały zaraz po narodzinach odrzucone przez matkę. Zaopiekowała się nimi suka, która karmi je już od miesiąca.

Dziesiątki tysięcy turystów zgromadziły się przy rzece Qiantang, we wschodnich Chinach. Dlaczego? Żeby cieszyć się widokiem największego na świecie przypływu, który w tym sezonie był najpotężniejszy od 9 lat. Nazywają go Srebrzystym Smokiem.

Maria określana jest przez meteorologów jako nieśmiała i leniwa. Mimo iż nie jest to zjawisko pogodowe rozmiarów takich jak Katia czy Irene, cały czas rośnie w siłę. W nocy z 15 na 16 września stała się huraganem 1. kategorii w skali Saffira-Simpsona

Grupa badaczy, prowadzona przez polskiego podróżnika Jacka Pałkiewicza i Towarzystwo Geograficzne w Limie, oznaczyła źródło Amazonki w Gorge Apacheta, górskim rejonie Peru. Tym samym potwierdziła ustalenia odkrywcy z 1996 roku oraz National Geographic z 2000 roku.

Chłód i deszcz będą tymi zjawiskami atmosferycznymi, które w piątek odbiorą żeglarzom przyjemność pływania po Bałtyku i polskich jeziorach. Dobre wieści mamy za to dla tych, którzy spędzają czas na Jeziorze Solińskim. Okaże się ono całkiem przyjazne właścicielom żaglówek.