Świat

Świat

Na 100 mln funtów (ok. 500 mln zł) szacuje się straty, jakie wyrządził cyklon Katia, na Wyspach Brytyjskich w poniedziałek i wtorek. Najbardziej ucierpiała Szkocja, gdzie wichura pozrywała dachy, zablokowała drogi i odcięła dostawy prądu.

Prawie 3500 przeznaczonych na handel dzikich zwierząt rzadkich gatunków skonfiskowano na południu Tajlandii. To największa w tym roku wpadka przemytników żywego towaru w całej Azji Południowo-Wschodniej.

Graniczące z Tajlandią prowincje Kambodży od soboty są nawiedzane przez powódź. Wylały rzeki spływające z pasma górskiego Dangrek, stanowiącego naturalną granicę między obu krajami.

Dzień jest coraz krótszy, temperatury spadają, na drzewach żółkną liście. Wrzesień to początek jesieni i pożegnanie wakacji. Reporterka 24 nie pozwala nam jednak rozstać się z latem i przesyła zdjęcia z malowniczej Krety.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało w poniedziałek o odkryciu ponad 50 planet skupionych wokół innych gwiazd, w tym 16 nazywanych superziemiami. Odkrycie było możliwe dzięki użyciu niezwykle precyzyjnego spektrografu HARPS. - Otworzył się worek z obcymi planetami - podsumowuje wydarzenie astronom Jerzy Rafalski w rozmowie z reporterem TVN 24.

Sojuzy znów polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 12 listopada. Ich loty zostały wstrzymane po ostatnim nieudanym starcie w sierpniu br. Rosjanie zapewniają, że są zdolni bezpiecznie transportować astronautów. NASA daje wiarę, ale bacznie obserwuje partnera.

Porywisty wiatr i ulewne deszcze nękają mieszkańców Szkocji. Winowajcą jest Katia, która w poniedziałek wkroczyła na Wyspy Brytyjskie po długim atlantyckim rejsie znad Bermudów. Władze wydały alarmy przeciwpowodziowe. Ucierpiała infrastruktura.

Pięć dni po wypuszczeniu na wolność sławnego pingwina zwanego Happy Feet, przymocowany do niego nadajnik GPS przestał przesyłać dane i stracono z nim kontakt. Happy Feet był w drodze powrotnej z Nowej Zelandii do domu na Antarktydzie.

Maria, burza tropikalna przechodząca przez Karaiby, jest wyjątkowo nieforemnym huraganem. Nie dość, że swoim kształtem nie przypomina typowego dla tej szerokości geograficznej żywiołu, to na dodatek charakteryzuje się nierównomierną konwekcją chmur. Bardzo dobrze widać to na zdjęciu wykonanym z kosmosu.

Słoniami i łódkami - tak wielu mieszkańców Tajlandii może uciekać z domów zalanych przez ulewnie padające deszcze. Pada bez przerwy od 15 godzin w aż 36 prowincjach kraju. Władze obawiają się, że ulewy mogą spwowodować kolejne powodzie, osunięcia ziemi i lawiny błotne.

W poprzednim sezonie zjawisko to wywołało rekordowe opady śniegu zimą, liczne powodzie wiosną i suszę na terenie Stanów Zjednoczonych. To tylko niektóre z powodowanych przez nią klęsk - La Niña obwiniana jest też za ulewne deszcze w Australii i suszę we wschodniej części Afryki. Ale co to właściwie jest? I czemu tak bardzo wpływa na życie mieszkańców Stanów Zjednoczonych?

W poniedziałek podczas dorocznego święta środka jesieni tłumy gapiów w Haining obserwowały zawracanie nurtu rzeki Tian-tian we wschodnich Chinach. To niespotykane zjawisko jest spowodowane silnym przypływem, który co roku wdziera się w głąb lądu.

Jedynym polskim akwenem, po którym da się we wtorek popływać będzie Jezioro Solińskie. Nad pozostałymi wodami będzie padać, a gdzieniegdzie rozpęta się sztorm. Siła wiatru sięgnie 8 st. Beauforta w Ustce, a także na pełnym morzu.

Katia panoszy się u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy zmagają się z silnym wiatrem i ulewnym deszczem. Wcześniej Katia była huraganem pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona i z kosmosu wyglądała bardzo groźnie, ale przed uderzeniem w ląd, zdążyła znacznie osłabnąć.

Jeszcze w tym tygodniu tropikalny sztorm Maria może uderzyć w Bermudy. Burza przyniosła już spore opady deszczy nad Portoryko, Wyspy Dziewicze, Haiti i Republikę Dominikany.

- Miesiące czerwiec, lipiec i sierpień były cieplejsze niż kiedykolwiek - podała Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA). Tego lata dotychczasowy rekord średniej temperatury na terenie USA został pobity o 1,3 st. C i wyniósł 23,6 st. C. Z powodu upałów zmarły co najmniej 22 osoby.