Świat

Świat

Miśnia zalana, Drezno czeka na falę

Fala wezbraniowa na Łabie dosięga Drezna. 8,5 tys. mieszkańców nie ma prądu, ponad 9 tysięcy w regionie zostało zmuszonych do opuszczenia domów. Kulminacja fali spodziewana jest w czwartek.

Zabójcze gradobicie w rumuńskim Piteszti

Potężne gradobicie i ulewny deszcz z silnym wiatrem nawiedziły rumuńskie miasto Piteszti. Przydrożne rowy, które szybko wezbrały, stały się groźnymi, rwącymi potokami.

Powódź na Łabie zagraża fabryce chemicznej

Lovochemie, zakłady chemiczne w Lovosicach znajdujących się około 80 km na północ od Pragi, zagrożone zalaniem. Niebezpieczne dla fabryki nawozów sztucznych są wody płynącej nieopodal Łaby.

Woda przekroczy 11,5 metra. Północ Czech czeka na falę

W Pradze sytuacja poprawia się z godziny na godzinę. Wełtawą przepływa 2500 metrów sześciennych wody na sekundę, podczas gdy jeszcze wczoraj - 3200 metrów sześciennych. Wciąż jest jednak niebezpiecznie. Najgroźniej jest obecnie na północy. W wyniku powodzi w Czechach zginęło już osiem osób.

Missisipi wylewa. Zamknięte mosty i autostrady, wstrzymana żegluga

Druga fala wiosennych powodzi nawiedziła środkowy zachód USA. Najbardziej we znaki dała się rzeka Missisipi, która wylała, powodując zamknięcie autostrad, kilku lokalnych dróg oraz kanałów, którymi na co dzień kursują promy. Służby pilnie umacniają wały w rejonie zbiegu tej rzeki z Missouri, bo ich przerwanie zagroziłoby zalaniem elektrowni węglowej.

"Woda zaczyna odsłaniać zniszczenia"

Poziom rzek przepływających przez bawarską Pasawę powoli opada. Woda odsłania masy błota i brudu, a strażacy wypompowują wodę z piwnic. Mieszkająca tam Polka opisuje sytuację jako "katastrofalną"- brakuje wody, a sklepowe półki świecą pustkami. Z wielką wodą walczą wciąż sąsiednie miasta i landy.

Praga przetrwała falę kulminacyjną. Czekają na nią kolejne miasta

Fala kulminacyjna przetoczyła się przez Pragę. Poziom Wełtawy w czeskiej stolicy zaczął się obniżać. Nie doszło do przerwania wałów. Teraz wysoką wodą martwią się kolejne miasta. Trwa ewakuacja z zagrożonych terenów u ujścia Wełtawy do Łaby, gdzie fala kulminacyjna ma się pojawić wieczorem.

Prognoza pogody na dziś: niewiele miejsc zupełnie pogodnych

Jedynym miejscem, gdzie we wtorek spodziewamy się ładnej pogody, jest północny zachód kraju. Na pozostałym obszarze Polski spodziewamy się zarówno deszczowych, jak i burzowych momentów. Najtrudniej, bo z opadami do 30 mm, ma być na północnym wschodzie kraju.

Praga drży przed wtorkiem. Premier Czech: Tu spotkają się dwie fale

Premier Petr Nečas ogłosił, że wszystko wskazuje na to, iż we wtorek rano w Pradze spotkają się dwie fale kulminacyjne - z Wełtawy i jej lewego dopływu Berounki. Zbiorniki Wełtawskiej Kaskady położone przed Pragą nie będą wstanie utrzymać nadmiaru wody z rzek. W wyniku powodzi, jaka nawiedziła Czechy zginęło już sześć osób. Ostatnią jest 30-letni mężczyzna, który zginął podczas próby odłączenia zalanego transformatora.

Dunaj najwyżej od 500 lat. Sytuacja jest dramatyczna

Wywołana długotrwałymi opadami deszczu powódź nadal daje się mocno we znaki mieszkańcom południowych i wschodnich Niemiec. W Bawarii, Saksonii i Turyngii sytuacja jest dramatyczna: nasiąknięte deszczówką wały nie wytrzymują, woda zalała miasta i drogi, ewakuowano tysiące mieszkańców.

Austria pod wodą. Tak źle nie było od dekady

Ulewne deszcze, jakie nawiedziły Austrię dramatycznie podniosły poziom rzek. Ogłoszono stan katastrofy żywiołowej. W walce z powodzią pomaga wojsko. Zginęła jedna osoba, dwie kolejne uznano za zaginione.

Fala powodziowa zalała średniowieczne miasto. "Cieszę się, że udało nam się wrócić"

Czeski Krumlov znika w wodach Wełtawy. Miasteczko powstałe w Średniowieczu, które do dziś zachowało unikatową architekturę, jak dotąd najbardziej ucierpiało w trwającej w Czechach powodzi. Nasi południowi sąsiedzi, zakochani w tym miejscu, załamują ręce, bo w 2002 r. w czasie wielkiej powodzi ulicami starego miasta też popłynęła woda. Największa w historii kraju.

Znani "łowcy burz" zginęli, ścigając tornado. "Odeszli robiąc to, co kochają"

- Jeśli musiałbym wybrać, w jaki sposób miałby umrzeć mój brat, to właśnie tak - gdy ściga tornado. To była jego pasja - powiedział Jim Samaras. Jego brat, Tim - słynny "łowca burz" - zginął podczas pracy niedaleko El Reno w Oklahomie. Wraz z nim zginęli jego syn Paul Samaras i Carl Young, to trzy z 10 ofiar tego tornada.

"Powódź pięcioletnia". 3 tys. metrów sześciennych wody na sekundę

Czescy meteorolodzy oczekują, że przepływ wody na Wełtawie w momencie jej kulminacji będzie wynosił w poniedziałek ok. 3 tys. m3 na sekundę. To wciąż mniej, niż w czasie największej powodzi w ostatnich latach – w 2002 r. - przez Pragę przepływało 4,7 – 5 tys. m3 na sekundę.

Stan klęski żywiołowej w prawie całych Czechach. Praga zamyka metro

W Czechach ogłoszono stan klęski żywiołowej. Powódź sprawiła, że życie straciły dwie osoby, a kilka zaginęło. W samej Pradze, gdzie sytuacja co rusz się pogarsza, zamknięto m.in. Most Karola, szpital i osiem stacji metra, które w poniedziałek w ogóle przestanie kursować.

Stan klęski żywiołowej w Niemczech. Bundeswehra w pogotowiu

W kilku powiatach Niemiec wprowadzono stan klęski żywiołowej, rozpoczęto także ewakuację mieszkańców. Trwają poszukiwania dwóch zaginionych osób, porwanych przez nurt rzeki. Utrzymujące się silne opady na południu i wschodzie Niemiec niebezpiecznie podnoszą poziom rzek.

Bilans ofiar tornad w Oklahomie coraz wyższy

Do jedenastu wzrosła liczba zabitych po serii gwałtownych tornad, które w piątek wieczorem przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. 20 maja inne tornado zdewastowało tam miasteczko Moore; były 24 ofiary śmiertelne.

Przez Odessę przeszedł huragan

W nocy z piątku na sobotę przez ukraińską Odessę przeszedł huragan, przez który 260 gospodarstw domowych pozostawało w sobotę bez prądu.

Belgia: to była najzimniejsza wiosna od 1962 roku

Belgijskie Met Office KMI opublikowało w sobotę statystyki dotyczące trzech ostatnich miesięcy, które w krajach Beneluxu uznawane są za wiosenne. Okazało się, że miniona wiosna była najzimniejsza od 51 lat i najbardziej mokra od 29 lat. Z kolei maj okazał się być najchłodniejszy od 1996 roku.

Upały w Szwecji i Finlandii takie, że trzeba schładzać renifery

Nietypowo wysokie temperatury rozpieszczają mieszkańców wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego. W Szwecji tegoroczny maj okazał się jednym z pięciu najcieplejszych w historii tamtejszych pomiarów. W Finlandii blisko 30-stopniowe upały zawitały nawet w okolice koła podbiegunowego – i to zaledwie miesiąc po tym, kiedy były jeszcze pokryte śniegiem.

Trąba powietrzna nastraszyła Dubrownik

Potężna trąba powietrzna pojawiła się w czwartkowy poranek nad Adriatykiem, kilka kilometrów od wybrzeży Dubrownika na południu Chorwacji. Lej zaczął "zstępować" z nieba, ale w pewnej chwili zatrzymał się i w ciągu kilku minut rozmył.