Wzmacniamy Polskie Siły Zbrojne - oświadczył szef MON Mariusz Błaszczak po zatwierdzeniu w środę umowy na dostawę kolejnych czterech śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych.
Po podpisaniu umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON i Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu szef MON zaznaczył, że black hawki są "sprawdzonymi śmigłowcami, które były i są wykorzystywane przez wojsko w 30 państwach na całym świecie".
- Bardzo się cieszę z tego, że PZL Mielec produkuje black hawki. Chcę pogratulować zakładom, które rozwijają się. Oprócz śmigłowców, także rozpoczynają współprodukcję samolotów; wszystko w koncernie Lockheed Martin, a wiemy doskonale, że Wojsko Polskie używa zarówno (myśliwców) F-16, jak i zamówiło F-35 - podkreślił.
Dodał, że "współpraca między polskim wojskiem a zakładami PZL Mielec będzie się układała w przyszłości również bardzo dynamicznie".
Podpisana w środę umowa dotyczy pozyskania czterech śmigłowców do prowadzenia operacji specjalnych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Zakup śmigłowców wynika z konieczności dalszego rozwoju Wojsk Specjalnych.
Black hawki dla polskiego wojska
To drugie zamówienie śmigłowców dla Wojsk Specjalnych. W styczniu 2019 r. podpisano umowę na zakup pierwszej partii śmigłowców Black Hawk z Mielca. Cztery maszyny, przystosowane do powietrznych operacji specjalnych, zostały przekazane wojsku w grudniu 2019 r.
Po rezygnacji jesienią 2016 r. z zakupu 50 produkowanych przez Airbus Helicopters śmigłowców H225M Caracal w różnych wersjach dla równych rodzajów sił zbrojnych, w 2017 r. MON ogłosiło przetargi na śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze i do zwalczania okrętów podwodnych oraz osiem śmigłowców dla wojsk specjalnych.
Oblatany w 1974 r. amerykański Black Hawk to średni, dwusilnikowy śmigłowiec wielozadaniowy. W wersji eksportowej, oznaczonej jako S-70i i S-70M, jest produkowany w PZL Mielec, zakładzie należącym do koncernu Lockheed Martin. Pierwszy Black Hawk z Mielca został oblatany w 2010 r. Zależnie od wersji, konfiguracji kabiny i wyposażenia żołnierzy, może zabrać 11-17 żołnierzy, jego maksymalna prędkość to 295 km/h, a zasięg ok. 500 km. Black Hawk, wyprodukowany w ponad 4000 egzemplarzy, został dotychczas kupiony lub wybrany przez 35 państw. Największym użytkownikiem są wojska lądowe USA.
Black hawki z Mielca - zamówienia
Black hawki z Mielca zakupiła w 2018 r. roku polska policja. W mieleckim zakładzie powstały także black hawki dla Filipin, Mielec dostarczy też pięć śmigłowców do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostaną one dostosowane do działań gaśniczych.
Sześć maszyn z Mielca w wersji S-70M zamówił w listopadzie rumuński resort spraw wewnętrznych. Na początku grudnia Lockheed Martin poinformował o certyfikacji dla maszyn w tej wersji wydanej przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa (FAA). Konstrukcyjnie warianty S-79i i S-70M są identyczne, certyfikat pozwala na zakup śmigłowca S-70M bezpośrednio z PZL Mielec przez operatorów cywilnych i komercyjnych ze Stanów Zjednoczonych i innych państw.
W grudniu należąca do koncernu Lockheed Martin firma Sikorsky – konstruktor Black Hawka - w odpowiedzi na prośbę brytyjskiego resortu obrony - przedstawiła informację o S-70M jako propozycji nowego śmigłowca średniego (New Medium Helicopter – NMH) dla Wielkiej Brytanii.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej