Włochy

Włochy

Nowy szef MSW Matteo Salvini poinformował o kolejnym kroku zaostrzającym politykę migracyjną i walkę z przemytem ludzi. Lider Ligi i wicepremier ogłosił, że włoskie statki będą stacjonować bliżej włoskich brzegów, co oznacza, że nie będą wypływać w morze po migrantów. - Mam dosyć przemytu ludzi - oświadczył w wywiadzie.

Przedstawiciele nowego rządu Włoch, powołanego przez Ruch Pięciu Gwiazd i Ligę podkreślają, że sprawa statku "Aquarius" z 629 migrantami - przyjętego w Hiszpanii po tym, jak nie został wpuszczony do włoskiego portu - to sygnał z Rzymu wysłany do Unii Europejskiej. - Naszym celem jest wstrząsnąć sumieniami rządów - oświadczył włoski minister spraw zagranicznych Enzo Moavero Milanesi.

Premier Włoch Giuseppe Conte mówił po spotkaniu z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem w poniedziałek w Rzymie, że jego kraj chce kontynuacji polityki "dwutorowego podejścia" wobec Moskwy, czyli stanowczości i dialogu. Apelował o większe zaangażowanie na południowej flance NATO.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w piątek po spotkaniu z premierem Włoch Giuseppem Contem przed szczytem G7 w Kanadzie, że nie dostrzega "żadnych widocznych oznak prawdziwego rozdźwięku" między szefem włoskiego rządu a resztą Unii Europejskiej. Jak to określił, nie widzi tu "żadnego klina".

Przez ostatnie lata zarabiał 10 tysięcy euro miesięcznie, a teraz na jego konto będzie wpływało każdego miesiąca zaledwie 1250 euro. Mowa o Michele Mognato, byłym już włoskim deputowanym, który wrócił do pracy w supermarkecie po tym, jak nie został wybrany do parlamentu ponownie. – Wiedziałem, że kiedyś przyjdzie taki dzień, że będę musiał wrócić do prawdziwego życia – przyznaje polityk.

Włoski Senat udzielił we wtorek wotum zaufania rządowi Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi, na którego czele stoi Giuseppe Conte. Nowy premier mówił w czasie debaty, że priorytetem jego rządu będą prawa społeczne, w tym wprowadzenie dochodu gwarantowanego. Apelował, by skończyć z "biznesem migracji", który rozwinął się "pod płaszczykiem udawanej solidarności".