Władimir Putin

Władimir Putin

Uważany za szefa jednej z najpotężniejszych grup mafijnych w historii Rosji Siergiej Michajłow chwali się, że dostał od Władimira Putina nagrodę w postaci luksusowego zegarka. Kreml zaprzecza, ale nie spieszy mu się do pełnego wyjaśnienia sprawy. Zaś w tle mamy historię sołncewskiego gangu i nieuchwytnego "Michasia".

Komentując rzekome rosyjskie groźby dotyczące interwencji wojskowej w Europie, niemieckie media stwierdzają zgodnie, że Zachód nie może pod żadnym pozorem dać się zastraszyć prezydentowi Władimirowi Putinowi; Moskwę można zatrzymać, stosując odstraszanie.

Putin jest inteligentny, jego współpracownicy są inteligentni. To wyszkoleni w KGB ludzie, którzy wyczuli, że Rosjanie mają syndrom postimperialny, postradziecki. Stąd ich poparcie dla polityki prezydenta - ocenił w magazynie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat były premier Federacji Rosyjskiej Michaił Kasjanow. Jego zdaniem Władimir Putin postawił na szowinizm i wojnę, bo po 2008 r. i inwazji na Gruzję "Zachód zachował neutralność i Putin zrozumiał, że ma wolną rękę". Aneksja Krymu i inwazja w Donbasie to tego efekt.

Słynna rosyjska gimnastyczka Alina Kabajewa, rzekoma wieloletnia partnerka Władimira Putina, zrezygnowała z zasiadania w rosyjskim parlamencie. Odchodzi na własne życzenie "w związku z przejściem do nowej pracy". Została przewodniczącą rady dyrektorów holdingu medialnego Narodowa Grupa Medialna, w której skład wchodzą m.in. Lifenews i REN-TV.

W 82 z 83 regionów Federacji Rosyjskiej w niedzielę - w ustawowym wspólnym dniu głosowania dla całej Federacji Rosyjskiej - odbyły się wybory lokalne różnego szczebla i referenda. Centralna Komisja Wyborcza podała, że łącznie odbywało się ok. 7 tys. głosowań. Według danych z godz. 18 czasu moskiewskiego (16 w Polsce) frekwencja wyborcza w Moskwie wyniosła 17,48 proc., a na Krymie – 45 proc.

Kagiebowska szkoła dezinformacji, gra imperialnym dziedzictwem i kult Putina – tym można tłumaczyć poparcie, jakim cieszy się w Rosji władza. Oczywiście to nie wszystkie powody fenomenu popularności gospodarza Kremla, ale te akurat oddają rzecz dla Rosji charakterystyczną: mijają dekady, zmieniają się polityczne ustroje, a pewne rzeczy pozostają te same.

Aneksja Krymu, wojna w Donbasie, handlowa wojna z Zachodem. Agresywna polityka Władimira Putina przynosi mu ogromne poparcie rodaków, a na Zachodzie nie brakuje głosów, że to Rosja jest w ofensywie i że to dopiero początek długiego konfliktu. Były rosyjski wicepremier, obecnie jeden z liderów opozycji Borys Niemcow twierdzi tymczasem, że gdyby przyjrzeć się dokładniej celom Putina, to okazuje się, że nie tylko ich nie osiągnął, ale nawet pogorszył swoją sytuację.