Władimir Putin

Władimir Putin

Tego jeszcze nie było. Władimir Putin w czasie wystąpień, jakich w czasie swych podróży po wielkiej Rosji wygłosił już setki, w sobotę otworzył się przed uczestnikami kongresu Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego i zamiast o polityce, środowisku naturalnym czy nauce, przez kilka chwil dzielił się swoimi przemyśleniami na temat sensu życia człowieka.

Amerykańska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie prania brudnych pieniędzy przez Giennadija Timczenkę, jednego z zaprzyjaźnionych z prezydentem Władimirem Putinem rosyjskich oligarchów - poinformował "The Wall Street Journal". Kreml odpowiada i uważa, że śledztwo to celowe działanie mające uderzyć w prezydenta Rosji Władimira Putina.

Prezydent Rosji Władimir Putin po raz drugi z rzędu otwiera listę najbardziej wpływowych osobistości świata magazynu "Forbes". W opublikowanym rankingu Putin wyprzedza prezydentów USA i Chin, Baracka Obamę i Xi Jinpinga - na miejscach drugim i trzecim.

Aleksandr Iwanow, syn szefa administracji prezydenta Rosji Siergieja Iwanowa, zginął podczas urlopu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Miał utonąć, pływając z córką w morzu. Nakryła ich wysoka fala – dziecko udało się uratować, Aleksandra Iwanowa nie – podaje portal RBK, powołując się na trzy różne źródła.

Ulicami wielu rosyjskich miast przeszły dziś tzw. rosyjskie marsze z okazji obchodów Dnia Jedności Narodowej - rocznicy "wyzwolenia Moskwy od polskich najeźdźców" w XVII wieku. - W tym roku Rosja udowodniła, że potrafi bronić swoich interesów narodowych. Żadne pogróżki nie zmuszą nas do wyrzeczenia się wartości i ideałów - powiedział podczas przyjęcia wydanego na Kremlu prezydent Rosji Władimir Putin.

Mieszkający w Berlinie rosyjski pisarz Władimir Sorokin mówi w wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit", że państwo rosyjskie wkroczyło jego zdaniem w schyłkową fazę swego rozwoju. - Duży organizm umiera, (cierpiąc) na napady agresji; sięga po Krym, po Ukrainę - powiedział pisarz, uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych rosyjskich literatów, m.in. autor "Lodu" i "Dnia oprycznika".

Władimir Putin nie cierpi na raka trzustki - powiedział w środę rzecznik Kremla, zaprzeczając medialnym doniesieniom na Zachodzie. Nowojorski tabloid napisał, że rosyjski prezydent ciężko choruje i to obawa przed śmiercią popchnęła go do zaatakowania Ukrainy.

- Powiem to otwarcie. Wiktor Janukowycz poprosił o przewiezienie do Rosji - oznajmił Władimir Putin. Szczegóły ucieczki byłego prezydenta z Ukrainy pozostają nieznane, a dotychczas skala zaangażowania Rosji pozostawała niejasna. Słowa Putina potwierdzają, że to Rosjanie wywieźli Janukowycza z Krymu, gdzie widziano go ostatni raz.

Władimir Putin stwierdził na posiedzeniu Klubu Wałdajskiego, że USA uznawszy się za zwycięzcę w zimnej wojnie, postanowiły przykroić świat do swoich oczekiwań. Rosjanin oskarżył Waszyngton o pogłębianie nierównowagi w świecie i "jednostronny dyktat". Jednocześnie zaprzeczył, że chce odbudowywać radzieckie imperium.

- Dopóki jest Putin, jest Rosja, nie ma Putina, nie ma Rosji - tak rozpoczął swoje wystąpienie wiceszef administracji prezydenta Rosji Wiaczesław Wołodin na zamkniętym posiedzeniu obrad Klubu Wałdajskiego. Słowa Wołodina przekazał rosyjskim mediom były szef administracji rosyjskiego prezydenta Konstantin Kostin.

"Wojna na Ukrainie nie dotyczy teraz już tylko Ukrainy" - twierdzi w swoim artykule opublikowanym na portalu Politico Ben Judah. To właśnie z tego tekstu pochodzą cytaty z Radosława Sikorskiego, które rozpaliły opinię publiczną w Polsce. Co jeszcze napisał Judah? Autor stawia tezę, że konflikt na Ukrainie był jedynie zasłoną dymną dla ustanowienia ostatecznej "imperialistycznej dyktatury w Moskwie".

Sąd w Sofii odrzucił we wtorek wniosek Rosji o wydanie Nikołaja Kobłakowa, działacza, który organizował we Francji akcje przeciw Władimirowi Putinowi. Według sądu informacje dotyczące domniemanych przestępstw mężczyzny są niewystarczające do ekstradycji. Jak oświadczyła rzeczniczka sądu, nadal nie jest do końca jasne, dlaczego Kobłakow jest poszukiwany przez Rosję.