Władimir Putin

Władimir Putin

- Najbardziej prawdopodobne będzie poszukiwanie w Rosji kozła ofiarnego w związku ze słabym rublem - mówił w "Horyzoncie" w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz. Senator podkreślił jednak, że będzie to rozwiązanie tymczasowe, które nie rozwiąże istoty problemu. A wtedy odpowiedzią na kryzys może być "wojenna ucieczka do przodu".

To, co przez kilka dni było niepotwierdzoną informacją, przekazaną początkowo przez japońskie media, w piątkowy wieczór okazało się prawdą. Władimir Putin wystosował zaproszenie do Pjongjangu dla Kim Dzong Una na doroczną defiladę w Dniu Zwycięstwa 9 maja.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że doktryna militarna Rosji "pozostaje czysto defensywna", pomimo aktywności NATO. I jednocześnie poinformował, że rosyjski arsenał pocisków balistycznych będzie modernizowany. "Będziemy bronić naszego bezpieczeństwa konsekwentnie" - powiedział.

Kolejne "programowe" wystąpienie Władimira Putina i znów bez zaskoczenia. Jeśli chodzi o stosunki z Zachodem i kryzys ukraiński, prezydent Rosji mówił dokładnie to, co mówi od miesięcy. Kryzys? "W najgorszym razie potrwa dwa lata i wyjdziemy z tego wzmocnieni".

- Obecna sytuacja ekonomiczna jest spowodowana przez czynniki zewnętrzne. Przy najgorszym scenariuszu spowolnienie potrwa dwa lata. Potem wzrost gospodarczy w Rosji i odbicie rubla jest nieuchronne - mówił Władimir Putin w czasie w dorocznej konferencji prasowej. Prezydent Rosji odpowiada też na pytania zwykłych obywateli i międzynarodowych dziennikarzy. Trwa transmisja tego przemówienia w TVN24 Biznes i Świat.

- Niezadowolenie naszych partnerów polega na tym, że robimy to, a nie na tym, że że prowokujemy napięcie - powiedział Władimir Putin podczas dorocznej konferencji, na którą akredytowanych zostało 1,2 tys. dziennikarzy rosyjskich i zagranicznych. Prezydent Rosji zaczął od omawiania sytuacji ekonomicznej kraju, ale mówi też o sytuacji międzynarodowej. Transmisja konferencji w TVN24 Biznes i Świat.

OMON, SOBR, Wojska Wewnętrzne MSW. W sumie ok. 200 tys. komandosów i żołnierzy. Taka siła wejdzie do akcji, jeśli Rosję zaleją masowe protesty, a Kreml uzna, że to „kolorowa rewolucja”. Władimir Putin dostał swoich pretorianów, bo szef MSW uległ naciskom. Ratując posadę, publicznie dopuścił wykorzystanie Wojsk Wewnętrznych nawet do krwawej pacyfikacji pokojowych protestów.

14 policjantów zginęło, a 36 osób zostało rannych podczas ataku terrorystów na Grozny, do którego doszło w nocy 4 grudnia - poinformowało rosyjskie MSW. Zginął też cywil przebywający w spalonym Domu Prasy, w którym zabarykadowali się napastnicy. Szef rosyjskiego MSZ skrytykował tymczasem niektórych ukraińskich polityków, którzy poparli atak terrorystów na stolicę Czeczenii.

Prezydent Rosji Władimir Putin w swym czwartkowym orędziu ponownie atakował Zachód, oskarżając go o wszystkie niedole kraju. Ale będzie mu coraz trudniej używać ostrej retoryki, kiedy rubel słabnie a ceny ropy są coraz niższe - pisze w piątek "New York Times".

Czwartkowe orędzie prezydenta Rosji Władimira Putina było puste i agresywne i można je sprowadzić do jednego: Putin nie ma pojęcia, co robić; nie ma odpowiedzi na problemy gospodarcze kraju - ocenił w rozmowie z PAP ekspert ekonomiczny prof. Anders Aslund.

Orędzie Władimira Putina skierowane było do Rosjan; jego celem było wywołanie wrażenia, że Rosja jest zagrożoną przez Zachód "oblężoną twierdzą", a społeczeństwo musi przygotować się na wyrzeczenia - ocenił niemiecki ekspert Cornelius Ochmann.