Władimir Putin

Władimir Putin

Przez ostatnie 15 lat Władimir Putin zbudował w Rosji autorytarny system rządów, bezwzględny dla wszelkich przeciwników w kraju, agresywny na zewnątrz. Fasada współczesnej Rosji to wojujący nacjonalizm i dążenie do odbudowy wielkomocarstwowej pozycji. W rzeczywistości państwo Putina to państwo mafijne, a system rządów to przestępczy syndykat - przekonuje Brian Whitmore z Radia Wolna Europa. Jego celem jest trwanie u władzy, aby wciąż się bogacić. Jego istotą i głównym narzędziem jest zaś korupcja.

Wizyta Władimira Putina we Włoszech upływa pod znakiem zapewniania o „specjalnych relacjach” pomiędzy Rzymem a Moskwą. Po rozmowach z premierem Włoch Matteo Renzim Rosjanin deklarował, że „sankcje (...) albo muszą zostać zniesione, albo zmienione”. Nie przejawiał jednak chęci do ustępstw w sprawie Ukrainy, obwiniając Kijów o kryzys. Renzi ze swojej strony starał się zająć polubowne stanowisko, zapewniając Putina między innymi o tym, że Włochy nie zamierzają bojkotować mundialu w Rosji.

Jeb Bush oświadczył w Berlinie, że USA i NATO powinny rozważyć wysłanie kolejnych tysięcy żołnierzy na granice Polski i państw bałtyckich z Rosją, by powstrzymać rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Jeb Bush ma dużą szansę na nominację Partii Republikańskiej do wyścigu o prezydenturę USA.

W przeciwieństwie do grupy G7, która nie zaprosiła prezydenta Władimira Putina na obrady, Watykan na niego czeka - takie komentarze dominują we Włoszech przed jego spotkaniem z papieżem Franciszkiem w środę. Putin pokaże, że nie jest izolowany - pisze włoska prasa.

Niemieccy komentatorzy wyrażają w piątek zaniepokojenie atakami separatystów w Donbasie, obarczając Rosję i prezydenta Władimira Putina odpowiedzialnością za ponowne zaostrzenie sytuacji. Postulują zaostrzenie sankcji i wzywają Angelę Merkel do działania.

Watykan poinformował, że papież Franciszek przyjmie 10 czerwca prezydenta Rosji Władimira Putina. Według rzecznika Watykanu księdza Federico Lombardiego do spotkania dojdzie w środę po południu.

Prezydent Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę pozwalającą władzom Rosji uznać zagraniczne i międzynarodowe organizacje pozarządowe, a także firmy, za niepożądane na terytorium Federacji Rosyjskiej. Pracownikom takich podmiotów groziłoby nawet sześć lat więzienia. To kolejna tego typu ustawa obok prawa o statusie "zagranicznego agenta".

W miejscowości Agałatowo, 20 km od Petersburga, odsłonięto popiersie prezydenta Rosji Władimira Putina, przedstawiające go jako cesarza rzymskiego. - Prezydenci przychodzą i odchodzą, ale cesarz jest symbolem, którego potrzebujemy - stwierdził jeden z głównych inicjatorów wystawienia pomnika, kozacki ataman Andriej Poljakow.

Rosyjski prezydent zdobył osiem bramek w meczu NHL - Nocnej Hokejowej Ligi - w której grają politycy, sportowcy i przedsiębiorcy. Władimir Putin grał w drużynie Gwiazdy NHL. Wraz z nim grał minister obrony. Towarzyski mecz hokeja, rozegrany w pałacu lodowym w Soczi, zakończył się wynikiem 18:6. Najlepszym graczem został uznany Siergiej Szojgu, który w nagrodę dostał bon na wakacje na anektowanym przez Rosję Krymie.

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał na Kremlu uroczyste przyjęcie, upamiętniające 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Była to doskonała okazja do dwustronnych rozmów z przywódcami, którzy przybyli do Moskwy. Na długiej liście rozmówców prezydenta Rosji znaleźli się m.in. przywódcy Czech, Chin i Indii.

Rosja hucznie uczciła 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Jednak na placu Czerwonym zabrakło wielu przywódców świata zachodniego. - To święto, które legitymizuje wszystkie roszczenia Putina i Rosjan. Dla Putina najważniejsze było je uratować i to mu się udało. Ściągnął do Moskwy przywódców Chin i Indii - powiedział w programie "Horyzont" Jan Rokita. Zdaniem dr Sławomira Dębskiego, dla Pekinu i Delhi była to okazja, aby coś ugrać.

"Dzięki tej zabawce zwalczysz prokrastynację [odkładanie spraw na później - red.]. Wystarczy, że posadzisz ją na swoim biurku, a poczujesz wyrzuty sumienia pod wpływem jego stalowego spojrzenia" - takim hasłem zabawkowego Władimira Putina reklamuje firma z Władywostoku. "Kieszonkowy dyktator" w wersji z wymiennymi spodenkami w rakiety kosmiczne kosztuje jedyne 160 dolarów (ok. 500 zł). Start-up z Władywostoku zasłynął już zabawkową Conchitą Wurst i skorumpowanym urzędnikiem o imieniu Żora.