Wenezuela

Wenezuela

USA apelują do Wenezueli o uwolnienie opozycjonistów

Służby specjalne aresztowały opozycjonistów we wtorek rano. Niemal od razu zareagowały Stany Zjednoczone. Wezwały władze w Caracas do natychmiastowego uwolnienia dwóch głównych wenezuelskich opozycjonistów - Leopoldo Lopeza i Antonio Ledezmy.

Liderzy opozycji wtrąceni do więzienia. Sąd: planowali uciec

Sąd Najwyższy Wenezueli poinformował, że odwołał areszt domowy dla opozycyjnych liderów Leopoldo Lopeza i Antonio Ledezmy i wtrącił ich ponownie do więzienia, ponieważ "planowali uciec". Do zatrzymania opozycjonistów doszło we wtorek rano, a sprawa wywołała szeroką krytykę i komentarze, w tym Komisji Europejskiej.

"Nie uznamy tych nieuczciwych wyborów". Bruksela o sytuacji w Wenezueli

Komisja Europejska potępiła w poniedziałek "nadmierne i nieproporcjonalne" użycie siły przez władze podczas niedzielnych wyborów do Konstytuanty w Wenezueli. Unia nie uzna tego "nielegalnego" głosowania - oświadczył szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, który rozmawiał telefonicznie z liderem wenezuelskiej opozycji, Leopoldo Lopezem.

Wybory bez obserwatorów. Prezydent Maduro chce mieć władzę absolutną

W Wenezueli rozpoczęły się w niedzielę wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego, rozpisane przez niepopularnego prezydenta Nicolasa Maduro, które mają zapewnić prezydentowi władzę absolutną. Wybory rozpisano wbrew protestom, które kosztowały życie 113 ludzi, mimo ostrzeżeń rządów wielu państw regionu i Europy, a także po raz pierwszy bez udziału zagranicznych obserwatorów.

Po strajku generalnym zakaz manifestowania

Przed niedzielnymi wyborami do Zgromadzenia Konstytucyjnego rząd Wenezueli zabronił wszelkich manifestacji oraz "spotkań publicznych (...) mogących wpłynąć" na wybory. Zakaz będzie obowiązywał od piątku - poinformował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych generał Nestor Reverol Torres.