Wenezuela

Wenezuela

B. premier Hiszpanii (2004-2011), socjalista Luis Rodriguez Zapatero udał się we wtorek do Caracas, aby podjąć próbę mediacji w ostrym, grożącym wybuchem przemocy kryzysie w stosunkach między prezydentem Wenezueli Nicolasem Maduro, a opozycją.

Prezydent Nicolas Maduro przedłużył w piątek o trzy miesiące stan wyjątkowy w gospodarce. Decyzja ta, jak podkreślił, jest odpowiedzią na "spisek zawiązany przez kraje OPEC oraz USA w celu odsunięcia od władzy lewicowego rządu Wenezueli".

Ne wezwanie opozycji tysiące osób demonstrowało w środę na ulicach kilku miast Wenezueli domagając się referendum w sprawie odwołania lewicowego prezydenta Nicolasa Maduro. Spór polityczny zaostrza pogłębiający się kryzys gospodarczy.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zażądał w czwartek od Sądu Najwyższego, uważanego za bliskiego władzy, uchylenia ustawy o amnestii dla więźniów politycznych uchwalonej w marcu przez parlament kontrolowany przez opozycję.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił w nocy ze środy na czwartek, że na dwa miesiące zmniejsza liczbę dni roboczych z pięciu do czterech w tygodniu, by ograniczyć zużycie energii i wody. Powodem tych działań jest panująca w kraju dotkliwa susza.

Wenezuelska opozycja, mająca większość w parlamencie, poinformowała we wtorek o rozpoczęciu kampanii, której celem jest doprowadzenie do organizacji referendum w sprawie odwołania prezydenta Nicolasa Maduro, po tygodniach kryzysu instytucjonalnego.

Po poniesieniu druzgocącej klęski wyborczej rządzący Wenezuelą od 16 lat socjaliści z bólem oddają władzę. Przy pomocy wybiegu starają się zapełnić wiernymi sobie ludźmi Sąd Najwyższy, odpowiednik polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Na dodatek utworzyli coś w rodzaju alternatywnego parlamentu, choć ma on głównie znaczenie symboliczne.

Według opublikowanych we wtorek ostatecznych wyników niedzielnych wyborów do parlamentu Wenezueli, opozycja zdobyła większość 2/3 głosów, co znacznie zwiększa jej szanse na zakończenie trwających od 17 lat rządów socjalistów. Prezydent Nicolas Maduro i jego Zjednoczona Partia Socjalistyczna Wenezueli są w szoku.